Rozčarovanie z krásneho Liptova

catsDlho som rozmýšľala, či písať, alebo nepísať tento článok, ale nakoniec som si povedala, že ho napíšem a možno mi dajú niektorí z vás, čo budú toto čítať, za pravdu, alebo ma opravia v mojom názore. Bývame na Liptove, kde som sa vždy cítila dobre, medzi horami, v krásnom prostredí a už som si za tých pár rokov obľúbila aj pár pekných miest a reštaurácií, kde som rada chodievala aj s mojou rodinou, keď sme sa vracali z výletov. Posledný augustový týždeň sme boli s rodinou na výlete v Kvačianskej rodine a keďže bolo už dosť popoludní a boli sme aj hladní, rozhodli sme sa ísť po ceste najesť. Deťom sme sľúbili, že ak na túre nebudú fňukať, ako ich bolia nohy a nevládzu (čo najmladšia na nás skúša už po prvých pár metroch), že ich vezmeme do Villa Betula povoziť sa na autíčkach a pohrať sa na ich ihrisku, kde sa zároveň najeme.
Prechádzku po Kvačianskej doline sme úspešne zvládli a tešili sme sa na dobré jedlo (my dospelí) a na ihrisko (dvaja mladší). Auto sme odparkovali na parkovisku a išli sme do vstupnej brány. Tam sme si prečítali na informačnej tabuli cenník za vstup do Babylandu. Vtedy som dostala ŠOK! Cena za deň pre deti bolo vstupné 7€, cez víkendy a sviatky (čo bol náš prípad) 9€, dospelí vstupné 3€. Keď som si to prerátala, stál by nás poplatok len za to, že tam vojdeme, na 33€, pretože sme boli traja dospelí (dcéra 16-ročná už dieťa nie je) a dve deti. Ak som si dobre pamätala spred roka, tak za deti sme zaplatili 4€ a za dospelého 1€. Toto bol neskutočný rozdiel v cenách!!! Tak som teda povedala, že to nie, aby sme zaplatili takú sumu za to, že sa tam deti hodinku-dve pohrajú. A prečo máme platiť my??? Deťom som sa snažila to čo najjemnejšie vysvetliť, že autíčka sa konať nebudú, že toľko peňazí predsa nedám za trochu zábavy. Sú aj iné centrá, kde sa môžu za omnoho menej peňazí deti pohrať. Sľúbila som im, že pôjdeme niekde inde v iný deň. Tým pádom sme tam nechceli ísť ani do reštaurácie najesť sa, pretože tam ceny boli už pred rokom dosť vysoké.

Pár metrov od Villa Betula sme teda išli do nášho druhého obľúbeného reštauračného zariadenia – Koliba Gréta. Tam sú na voľnom priestranstve tiež preliezačky, hojdačky a dá sa tam vždy dobre najesť za dobré peniaze. Robia dobrú slovenskú kuchyňu. Už z parkoviska sme si všimli, že tam robili nejaké vonkajšie úpravy. Keďže bolo teplo, chceli sme ísť sedieť na terasu, ktorá bola ale plne obsadená, tak sme museli trochu počkať na ihrisku, kým sa nejaké miesto uvoľní. Pri našom stole boli len tri stoličky, tak som požiadala čašníčku, aby nám ešte vybavila ďalšie dve pre deti, lenže keď nechodila, musela som si z vnútra doniesť drevené stoličky sama. To by ma ale až tak nemrzelo. Keď sme ale začali študovať jedálny lístok, došlo ďalšie sklamanie, pretože jedálny lístok platný od 1. júla bol veľmi okresaný, moje obľúbené jedlá tam neboli a to, čo tam zostalo, bolo minimálne o 50% navýšené oproti cenám spred pár mesiacov a pribudli tam nové jedlá s cenami, z ktorých sa mi pretáčali oči! Mala som pocit, že som sa ocitla v 5-hviezdičkovom hoteli. Za halušky s bryndzou na Liptove zaplatiť 6,80€??? Ja chápem, že prestavujú, potrebujú zarobiť peniaze späť, ale takýmto spôsobom? Manžel odmietol objednať si niečo z tohto jedálneho lístka, že toto podporovať nebude. Deti som už nechcela krútiť, že im nič neobjednáme, boli hladné, tak tie si dali halušky a pirohy, ale bolo to na dlho naposledy, čo sme tu prišli jesť.

Boli sme toto leto v rôznych kútoch Slovenska, ale takéto ceny som nikde nevidela, dokonca aj v Bojniciach, kde sme si dali obed priamo pred nádvorím hradu, som ich ceny vedela tolerovať kvôli lukratívnemu umiestneniu, ale prečo my na Liptove musíme ísť touto cestou? Či my domáci v lete máme sedieť doma a prepustiť turistický ruch cudzincom? Toto je krédo našich podnikateľov? Alebo budeme musieť chodiť len do nižšie položených oblastí a tam si užívať leto za primerané ceny? Asi áno, pretože ani s kúpaním to tu na Liptove nemáme nijako vyhrané, pokiaľ nechceme ísť na Liptovskú Maru, kde ja osobne mám problém ísť sa kúpať.
Boli sme v Podhájskej, v Štúrove. Denné vstupné pre dospelého tam bolo 7,50€. Kto tam bol, vie, koľko je tam bazénov, atrakcií. V Liptovskom Jáne, ktorý je tým najmenším termálnym kúpaliskom na Liptove a má 1 plavecký bazén a 2 menšie bazény pre deti, zaplatíte za dospelého 8€ na deň. Bez atrakcií, tobogánov a iných vymožeností. A to nehovorím o cenách v aquaparkoch Bešeňová a Tatralandia. Tam sa v lete ako rodina ani neskúšame dostať za tie ceny!

Toľko z mojich postrehov z tohtoročného leta na Liptove. Možno má niekto iný názor na vec, ako ja, ale ja som to takto cítila a takto som to chcela napísať. Nie som nijaký škrob na peniaze, viem, že aj podnikatelia musia z niečoho žiť, ale toto neúmerné zdvíhanie cien pochopiť neviem. Je to čistá “ryža” na turistoch, ktorí sa tu chodia zrekreovať. Len aby ich nestratili, ak zistia, aké služby poskytujú pri svojich cenách.

Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Prečítajte si tiež

19 komentárov

 1. Podnikanie po slovensky !!!
  Treba ist do Rakuska.

 2. No veď kraj Jánošíka – národného zbojníka.

 3. uplne suhlasim, zaklad je osklbat zakaznika, je to smutne, cakam ze uz aj za pozdrav si vypytaju minimalne 10 eur :-(

 4. My sme sa prave z tohto dovodu s rodinou vybrali radsej na Ukrajinu. Dokonca za tuto sezonu 2 krát. Ceny sú tam primerané a zakaznika si vážia či je domáci či cudzinec. Myslím, že u nás sa sústreďujú hlavne na zahraničných turistov , ale tí sa sem uz nevratia keď budu za služby platiť rovnaké sumy ako v ich domovskych krajinách. Väčšina z nich sem ide lebo je tu pekne a lacno. No nakoniec zistia že len pekne. A domáci nech sedia doma ved tým stačí pohľad na všetku tú krásu a hrdy pocit ze je to naše. ( aj keď nedostupné)

 5. Vracali sme sa z dovolenky v Luckach, čo tiež nebol lacný špás,ale vďaka zamestnaneckým benefitom, to nebolo až také hrozné….keďže sme končili pondelok raňajkami,pôjdeme sa okúpať do Bešeňovej. Čo vám budem hovoriť,vstupné 2+1, ako pre slovač 58€, celodenný. S tým,že tobogany nevyuzijeme, nám slečna pri pokladni povedala,že iné informácie nič iné nemajú…Obed vo FIM- e,v Jasnej,chceli sme ísť do jaskyne,ale v pondelok nie sú v prevádzke…no už tam nepôjdeme,ani Dechtare nič moc,kamarátke doniesli na palacinkach rozliatu sprejovu šľahačku….neviem,na more nemáme,ale Slovensko je tiež pre nás,menej solventnych podchvíľou ako Everest. Nedostupný…Ale inak…Liptov je nádherný,no zo vzduchu tam človek nevyzije a trepať všetko zo sebou,to už nie je výlet,ale galeje.

 6. Ceny su zial prehnane, ale dohovorit po Anglicky je casto problem…

 7. Za Demanovsku jaskyne slobody sme platili €15 za osobu + 10€ za povolenie na fotografovanie, ale nevedia po Anglicky urobit prehliadku!

 8. Krasne je to napísané! Ja už radšej ani nič nepišem ,lebo na Slovensku aj to bude nutné si zaplatiť

 9. r106@azet.sk píše:

  „Je isté, že Židia na Slovensku zdierajú, až to do neba volá.“

 10. Zuzana píše:

  Mame podobnu skusenost…. Pochadzam z Liptova…. momentalne zijeme uz par rokov v Nemecku… na Liptov chodime kazde leto za rodinou…. ale tento rok sme si doslova odpustili atrakcie ako je Besenova, Aquapark, Villa Betula a jaskyne…. proste tie ceny su prehnane a dovolim si tvrdit, ze este o nieco vyssie nez u nas v Nemecku… proste toto podporvat nebudeme…

 11. valkoinen píše:

  Sme obyčajná rodina zo Zvolena. Toto, čo spomínate, sme s rodinou absolvovali pred rokom. Už vtedy som rezignoval a nepodporil som ani jedného z týchto zdieračov! Ak ponuka zaostáva za úrovňou služieb, nie je sa o čom baviť, treba to ignorovať všetkých podobných chytrákov. Podobným podnikom treba urobiť zlú reklamu … možno by sa mohla urobiť webová stránka na spôsob GOOGLE MAP s podobými negatívnymi skúsenosťami a nech to vidí celý svet:)

 12. valkoinen píše:

  .. ešte by som chcel dodať k tomuto všetkému. Keď sme absolvovali spomínaný výlet s návštevou týchto podnikov, mali sme pocit, že ani nie sme na Slovensku (niečo podobné sa dá asi zažiť na našom území len v BA, ktorej sa zďaľeka vyhýbame).Preto nie je prečo byť hrdý na Slovensko, ak sa máme cítiť ako cudzinci vo vlastnej krajine. Je to hanba!

 13. Milan Bartko píše:

  Chodieva na Donovaly, tam je to tiež drahé. Sú to podnikatelia, ktorí chcú rýchlo zbohatnúť.Je to banda nenažrancov. Všetci sa vyhovárajú na dane.

 14. Viera píše:

  Podobna osobna skusenost,slusne sa da najest u Draka,pivo chutne v Liptovary a vybornu kavu v Aurelice.Fajn je aj restartburger.

 15. v najdrahsej a najvyhladavanejsej lokalite na liptove sa rozhodnete naobedovat a stazujete sa na ceny :D to je to iste ako sa chciet chutne najest a stazovat sa na mokre lakte v stanicnom bufete …

 16. valkoinen píše:

  Napriklad my sme sa tam nerozhodli ist cielene najest, jednoducho, kedze nie sme z Liptova a boli sme na dovolenke (pre nas) v neznamom kraji a prechadzali sme nim, odrazu sme objavili tento podnik. A toto sa urcite stalo mnohym inym, ze tam zavitali neplanovane. Ak by som spominane pomery vedel, poznal, ovladal, … urcite by som sa tam nehrnul a urcite by som si takuto restauraciu pre hornych 10 tisic nevyhladal v googly a cielene sa tam siel do punkutia nazrat a minut vsetky svoje uspory:) Inak ten stanicny bufet nie je zly tip, len neviem, kde na Liptove sa nachadza? A mokre lakte milujem, podobne ako premudrele rady “hlasatelov z rozhlasu”:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.