DSC_0002Čutkovská dolina je veľmi ľahko dostupná dolina v severnej časti pohoria Veľká Fatra. Je dobrým východiskom na túry v smere na hlavný hrebeň alebo do Hrabova a Vlkolínca, je dlhá 7 kilometrov a vedie ňou cesta, čím je príťažlivá aj pre cyklistov a rodinky s detským kočíkom.

Ústie doliny je v Černovej, mestskej časti Ružomberka. Prejdeme cez drevenú bránu s názvom doliny, sú tu koliby s občerstvením a možnosťou ubytovania, veľký areál ponúka veľa zábavy pre deti a celé rodinky. Pri Kolibe u dobrého pastiera je Detský zábavný park obra Čutka, posledného žijúceho obra karpatského typu na svete, s trampolínou, preliezačkami, deti si môžu vyskúšať aj lukostrelbu.

kolibaNechýba veľké parkovisko s množstvom informačných tabúľ. Štart na pešie túry i cyklotúry. Dolinou vedie asfaltka, ktorá vám umožní prechádzku s kočíkom, vedie k Chate pod Kozím, táto chata je v správe dobrovoľníkov z Černovej, nie je tu možnosť občerstvenia. Dĺžka vychádzky až po chatu je necelé 4 km.

Kúsok za kolibami sa nachádza neveľká Čutkovská priehrada. Nádrž bola vybudovaná ženistami slovenskej armády v rokoch 1944–1947. Cieľom výstavby bolo zabezpečiť akumuláciu a dostatočný tlak úžitkovej vody pre výrobu vtedajších bavlnárskych závodov. Do priehrady tečie malý potok z doliny. Medzi potokom a cestou je veľká lúka, kde je umiestnených niekoľko ohnísk a stolov s lavičkami.

IMG_20160417_141331Cez potok vedie drevený mostík k vynovenej studničke Pod Klucmanovou. My sme skončili náš výlet len po túto studničku a vrátili sme sa späť ku kolibe, ale nabudúce sa možno vyberieme ďalej až po chatu.

Náš výlet sme zavŕšili teda v Kolibe u Dobrého pastiera, kde sme si pochutnali na dobrých slovenských špecialitách. Odporúčame vám túto dolinu navštíviť vo všetkých oblastiach.