Chystáte sa na prechádzku alebo dlhší pešiu turistiku s deťmi a premýšľate, čo všetko si vziať so sebou? Výlety s deťmi môžu byť veľkým dobrodružstvom, ak ste teda dobre vybavení. Ako sa správne pripraviť na pešiu turistiku s deťmi a na čo nezabudnúť?

Desiata

Jednou z veľmi dôležitých vecí, na ktorú nesmiete zabudnúť je jedlo a pitie. Zvlášť v teplých dňoch je dôležité dbať na pitný režim. Pitie by malo byť dostatok ako pre deti, tak aj pre dospelých. Vopred si zistite, či sa v blízkosti výletu nachádza obchod s potravinami, kde by ste mohli prípadné zásoby dokúpiť, alebo si zoberte z domu väčšie množstvo pitia a jedla. Pre deti môžete pribaliť navyše nakrájané ovocie, zeleninu či niečo sladšie na doplnenie energie. Vhodnou voľbou sú tiež hroznovej cukríky, ktoré sú skladné a v batohu nezaberajú veľa miesta.

Vhodné vybavenie

Ďalším dôležitým aspektom je voľba vhodného oblečenia a obuvi, ktorá by mala byť prispôsobená terénu, do ktorého sa plánujete vydať. Najlepšie turistické topánky využijete v rôznom teréne. Topánky by mali byť prispôsobené nielen terénnym podmienkam ale aj aktuálnemu počasiu. Podľa počasia je tiež dôležité zvoliť vhodné oblečenie. Deti sa môžu v prírode rýchlo zašpiniť alebo zmoknúť a preto je dobré myslieť na náhradné oblečenie a pláštenku, ktorá dieťa pred dažďom čiastočne ochráni. V teplých dnech je také důležitá pokrývka hlavy, může se jednat jak o klobou, kšiltovku tak o šátek. Pokrývka hlavy je důležitá nejenom u dětí, ale také u dospělých. Aby ste si so sebou mohli vziať všetko potrebné oblečenie, doplnky, pitie a jedlo, je dôležité zvoliť aj správny batoh, do ktorého sa všetky veci pekne zmestia.

Malá lekárnička

Podstatné je tiež byť pripravený na každú situáciu a mať pri sebe aspoň malú lekárničku. Pre ľahká poranenia, štípance a odreniny môžete využiť náplasť, obväz, gél po bodnutí hmyzom alebo dezinfekciu, ktorá odstráni prípadné baktérie v rane. Ak vyrážate na pešiu turistiku v teplých dňoch, nezabudnite sa pravidelne mazať opaľovacím krémom, ktorý môže zabrániť škodlivým lúčom. Ak plánujete výlet medzi trávnatý alebo lesný porast, zvoľte vhodné repelenty, ktoré Vás a deti ochráni pred hmyzom.

Hračka

Niekedy majú deti dlhú chvíľu a pokiaľ je po ceste nič nezaujme, môžu sa začať nudiť. Pre tento prípad môžete deťom pribaliť obľúbeného plyšového kamaráta, bábiku či autíčko. Ak ste kreatívny, môžete pojať s deťmi pešiu turistiku ako čarovnú cestu plnú úloh a prekvapenie, ktorú môžete naplánovať podľa vlastnej fantázie. Cestu tiež môžete prekladať hrami na naháňačku alebo na hľadanie farebných vecí.

Na záver

Je potrebné myslieť aj na to, že môže nastať situácia, že sa dieťa stratí alebo zatúla. Pokiaľ má dieťa batôžtek, hračku, alebo pokrývku hlavy, pripíšte tam aj svoje telefónne číslo a kontakt v prípade, že by dieťa niekto našiel.

(Alinka/PR) / foto: Autor fotky: Josh Willink na Pexels