Centrom každého domova je kuchyňa. Je to zároveň kráľovstvo každej ženy, ktorá rada varí. Do kuchyne sa preto pri zariaďovaní domova často investuje najviac peňazí. Premýšľame, ako vytvoriť čo najviac úložného priestoru a miesta na pracovnej doske, kde umiestnime spotrebiče, aký druh dreva a úchytiek zvolíme… A v mnohých prípadoch nás to napĺňa radosťou.   

Riešenie do malej aj veľkej kuchyne

Každý má iné priority. Niekto chce mať viac priestoru na pracovnej doske a niekto by radšej mal množstvo úložného priestoru na riad a potraviny. Pamätajte, že aj z tej najmenšej kuchyne sa dá spraviť štýlová miestnosť, a to vďaka prakticky riešenej kuchynskej linke. Pri kupovaní kuchynskej linky je dôležité mať predstavu o tom, v akom štýle sa bude niesť celá miestnosť, a tomu sa prispôsobí druh dreva, jeho farba, výber úchytiek, pracovnej dosky či spotrebičov. Každá kuchárka najlepšie vie, koľko potrebuje mať v kuchyni zásuviek a na akom mieste ich bude mať najviac poruke. Do malých kuchýň sa väčšinou umiestňujú police až po samotný plafón, pričom do najvrchnejších políc sa kladú najmenej využívané kuchynské pomôcky – rôzne elektrospotrebiče, mlynčeky, mixéry, kuchárske knihy a pod. Ak máte málo priestoru na pracovnej doske, postarajte sa o to, aby na nej nebolo položených zbytočne veľa vecí, napr. mikrovlnná rúra, rôzne fľaše či dekorácie. Väčšie kuchyne majú výhodu v tom, že poskytujú viac úložného priestoru. Pokiaľ máte v kuchyni dostatok miesta aj na vitrínu, určite to využite na uskladnenie porcelánu. Zaiste máte veľa mís, pohárov, tanierov a šálok, ktoré bežne nepoužívate. Vo vitríne sa nimi môžete nielen pochváliť, ale ich zároveň nemusíte mať uložené v skrini v krabici.

Ušetrite miesto s rohovou kuchynskou linkou

Kuchynskú linku si môžete vyskladať, ale zoženiete aj komplety. Niekedy si netradične riešený priestor vyžaduje nakupovať komponenty kuchynskej linky osobitne a poskladať si tak kuchynskú linku na mieru. V mnohých prípadoch ľudia siahajú po rohovej kuchynskej linke, ktorá je vhodná do malých aj veľkých priestorov. Čo je na nej najlepšie? Hodí sa do veľkých aj malých kuchýň a nenachodíte sa pri nej toľko, všetko totiž máte poruke.:)

Moderný kuchynský nábytok

Keď už ste vyriešili dilemu, či chcete klasickú alebo rohovú kuchynskú linku, nastal čas zamerať sa aj na ostatný nábytok. Reč je, samozrejme, o kuchynských stoloch a stoličkách. Na trhu je široký výber moderne aj tradične vyzerajúcich stoličiek. Prajete si drevené alebo čalúnené, kombináciu plastu a kovu alebo kovu a dreva? A čo tak prútené alebo kožené? Možno budete mať v kuchyni iba barový stôl, ku ktorému sa najviac hodia vysoké barové stoličky. Jedálenské stoličky nájdete v rôznych tvaroch a veľkostiach, preto sa im snažte prispôsobiť aj rozmery stola. Nie vždy sa vám totiž môže dariť zasunúť pod stôl všetky štyri stoličky, najmä kvôli ich širokým nohám. Aj pri voľbe kuchynského stola platí, koľko ľudí, toľko chutí. Niekto má rád drevo, iný uprednostňuje sklo. O oba druhy materiálov sa treba patrične starať. Drevo ošetrujeme prípravkami na drevo, sklo treba pravidelne leštiť, pripravte sa na to. Pri drevených jedálenských stoloch treba taktiež dávať pozor na to, aby sa na ne nekládli horúce taniere, využívame teda pomoc kuchynského prestierania a rôznych podložiek.