Využitie vody na terapiu nie je žiadnou modernou procedúrou. V skutočnosti sa vykonáva už stovky rokov a dodnes tvorí neoddeliteľnú súčasť praxe tradičnej medicíny. Napriek tomu mnohí z nás nepoznajú pojem hydroterapia alebo vodoliečba a ako presne môže prospieť nášmu zdraviu a pohode.

Podľa definície je vodoliečba použitie vody na zmiernenie nepohodlia a podporu fyzickej, často už aj psychickej pohody. Množstvo terapeutických procedúr a prístupov čerpá z liečivých vlastností vody na úľavu od bolesti, pričom využíva reakciu tela na horúce a studené podnety.

Prečo má vodoliečba tak dobré výsledky?

Úspech vodoliečby závisí predovšetkým od teploty vody a obsahu minerálov v nej. Celkovo sa studená voda používa na stimuláciu a povzbudenie, čím sa zvyšuje vnútorná aktivita tela, zatiaľ čo teplá a vysoko mineralizovaná voda sa používa na upokojenie, uvoľnenie a spomalenie.

Striedanie liečby teplou a studenou vodou môže pomôcť zlepšiť zranenia, rôzne telesné funkcie a znížiť zápal. Takže, ako sa budete mať možnosť presvedčiť, dnes už nielen kvalitné matrace na mieru, ale aj vodoliečba môže dať vaše unavené a ubolené telo veľmi rýchlo do poriadku.

Znižuje svalové napätie a zmierňuje bolesť

Beztiažový stav, ktorý pociťujete pod vodou, uvoľňuje napätie v končatinách, podporuje boľavé svaly a uľahčuje pohyb v porovnaní so stavom na súši. Okrem toho hydroterapia stimuluje uvoľňovanie endorfínov a pôsobí ako prirodzený prostriedok proti bolesti, ktorý ďalej znižuje bolesť svalov. Začlenenie pozitívnych účinkov vody do vášho života v domácom prostredí alebo na príjemnom kúpeľnom pobyte je teda skvelý spôsob, ako sa fyzicky aj psychicky zregenerovať.

Rehabilituje poranené svaly

Ponorenie do teplej alebo horúcej vody zvyšuje telesnú teplotu, zvyšuje prietok krvi okolo obehového systému a tým zmierňuje bolesť. Zlepšená cirkulácia zase pomôže pri hojení poranených tkanív a rehabilitácii poškodených svalov či kĺbov.

Posilňuje imunitný systém

Zvýšený prietok krvi a cirkulácia bielych krviniek v tele umožňuje, aby sa lymfa (tekutina imunitného systému, ktorá pomáha zhromažďovať a zbavovať sa nežiaducich látok z tela) pohybovala telom efektívnejšie, a preto posilňuje imunitný systém a pomáha bojovať proti prechladnutiu a chorobám.

Podporuje detoxikáciu

Sauny a parné miestnosti vyvolávajú značné potenie, čo je hlavný spôsob, ako sa telo zbavuje toxínov. Vyplavte preto aj vy nečistoty a toxíny cez pokožku v kúpeľoch alebo saune a prispejte k prečisteniu organizmu.

Zmierňuje stres

Vodoliečbu možno efektívne využiť na zmiernenie stresu tým, že pomáha znižovať krvný tlak. Teplou vodou môžete tiež spomaliť reakciu tela na úzkosť a uvoľniť endorfíny, ktoré sú prirodzeným bojovníkom proti stresu.

Ako vidíte, ponoriť sa aspoň na pár minút do príjemne teplej vody má význam a pomôže vášmu telu kompletne sa zotaviť. Tak si to doma vo vani alebo v termálnych kúpeľoch overte.

(A/PR), zdroj obrázka: Adelaides/Shutterstock.com