V dnešnej dobe, zameranej skôr na individualizmus sa na vás a vaše deti valia najmä ponuky lákajúce na individuálne športy. Populárne MMA a bojové športy, beh, bicyklovanie, lyžovanie a množstvo ďalších športov, v ktorých vynikne predovšetkým jednotlivec so silnou osobnosťou.

Pre deti je však dôležité aj to, aby vedeli zapadnúť do kolektívu, vedeli si v ňom nájsť svoje miesto, dokázali rešpektovať ostatných a presadiť sa aj medzi silnými individualitami, ktoré samozrejme sú aj v kolektívnych športoch. Ideálne je preto začať najprv s kolektívnym športom a časom možno prejsť na individuálny. Odporúčame začať napríklad s loptovými hrami a loptovými športami všeobecne, sú jednoduché a nenáročné a pre deti aj dostatočne zábavné.

Kedy so športom začať

So športom sa dá začať prakticky kedykoľvek. Odborníci sa zhodujú v tom, že ak sú rodičia športovo aktívni už pred narodením dieťaťa, dieťa na seba podvedome preberie ich vzťah k pohybu. To znamená, že dieťa môžete k aktivite viesť už od narodenia.

S kolektívnymi športami je to rôzne, pretože pohybový základ býva u detí odlišný. Pri loptových hrách však môžete ľahko vypozorovať, kedy už dieťa dokáže loptu chytiť, hodiť a mieriť s ňou ako tak presne. Prípadne, pri florbale vidíte kedy už je schopné ovládať pomocou florbalovej hokejky loptičku a určovať jej smer, prípadne kedy už zvládne vystreliť na bránu, ale loptičku v bráne zastaviť.

Ideálny vek na začiatok športu, teda neexistuje, ale odporúčame začať niekedy medzi 4 až 7 rokom života. Nie je však výnimkou ani keď sa neskôr presadí aj človek, ktorý začal so športom v 10 rokoch. Netreba sa teda báť, nikdy nie je neskoro.

Pre začiatok je dôležité, aby dieťa malo o konkrétny šport záujem a samozrejme aj nejaké tie predispozície. Na začiatku vôbec neriešte talent. V akomkoľvek športe sa mnohokrát presadili skôr ľudia, ktorí mali silnú vôľu, než tí, ktorí mali talent. Vrodené predpoklady síce sú dôležité, ale v detskom veku je naozaj dôležitejšie, aby dieťa bavil pohyb a samotná hra.

Ako vybrať vhodný šport

Netlačte tiež zbytočne dieťa do športu, ktorí ste v mladosti chceli robiť vy, ale z rôznych dôvodov vám to bolo upreté. Premotivovaní rodičia, plniaci si svoje dávne sny sú veľmi zlá hybná sila pre to, aby sa z dieťaťa stal v budúcnosti človek, ktorý bude mať šport rád.

Nechajte všetko prirodzene plynúť a pozorujte čo dieťa robí rado. Niekto má rád loptu, iný zasa gymnastiku, podporujte to čo si vybralo samotné dieťa, netlačte ho nasilu do žiadnych aktivít. Akurát mu ich sprotivíte a dosiahnete úplne opačný efekt ako ste potrebovali.

Tip: Máte doma dievča a hľadáte pre ňu vhodný šport? Prečítajte si tento článok.

Vhodné loptové športy

Vhodných loptových hier pre menšie deti je mnoho. Od vybíjanej, cez futbal, basketbal, volejbal až po florbal. Všetky majú spoločné to, že na začiatku od dieťaťa nevyžadujú žiadnu špeciálnu schopnosť, nemajú žiadne vysoké nároky na vaše peňaženky. Navyše sú natoľko rozšírené, že konkrétne športové oddiely nájdete aj v menších mestách. Futbal a florbal dnes už prakticky aj na každej dedine.

Florbal má oproti futbalu navyše tú výhodu, že je úplne jedno či je leto alebo zima. Dá sa hrať vonku aj vnútri v telocvični. Je to celoročný šport a deti tak majú o zábavu postarané od januára do decembra.

V súčasnosti sa florbal hráva ako šport číslo jeden prakticky na každej základnej škole na Slovensku a je teda ľahké, aby si naň dieťa zvyklo. Prakticky v každom meste navyše existujú kluby, ktoré majú vytvorené aj žiacke kategórie a deťom sa v nich venujú pravidelne školení tréneri.

Vybavenie pre loptové športy

Veľkou výhodou loptových športov je, že sú skutočne lacné. Vybavenie a výstroj pre loptové športy vás nezruinujú. Jednak sú dnes už kluby celkom dobre vybavené, ale aj keby nie, základné tričko, krátke nohavice a vhodnú obuv zvládne kúpiť každý, veď netreba mať hneď od začiatku to najdrahšie. Kým sa dieťa so športom iba zoznamuje stačí nakúpiť vyhovujúce veci.

Výstroj pre športy nakupujte radšej v špecializovaných obchodoch, kde pracujú väčšinou ľudia, ktorí sa konkrétnemu športu venujú a dokážu vám poradiť v detailoch, ktoré bývajú dôležité. Pri florbale je to napríklad obchod www.florbal4u.com, ktorý je aj oficiálnym partnerom florbalového zväzu a združuje širokú komunitu florbalových hráčov od profesionálov až po začínajúcich hráčov. Ochotne vám tam poradia, vysvetlia čo je najlepšie pre začiatočníka, a pridajú aj rady k jednotlivému vybaveniu.

Hlavné výhody loptových športov

Loptové hry majú radi ľudia v každom veku, sú zábavné, nenáročné a človek sa pri nich príjemne unaví. Ich najväčšími prednosťami sú však už spomenuté veci:

  • Jednoduchosť
  • Finančná nenáročnosť
  • Masová rozšírenosť
  • Možnosť napredovania
  • Kolektív a komunita

Ak teda hľadáte aktivitu pre vaše dieťa, pridajte do zoznamu možností aj loptové hry, nepoznáme dieťa, ktoré by sa vyhýbalo lopte a pokiaľ ho takýto druh pohybu bude baviť, stačí ho len správne podporiť a ktovie, možno raz budete mať doma nového Hamšíka práve vy…