Tajch Evičkino jazero
Tajch Evičkino jazero

Návšteva Banskej Štiavnice a jej okolia so sebou nesie i nevyhnutnosť vidieť tajchy, ktoré patria medzi unikátne ľudské diela. Tajchy sú obľúbenou zastávkou turistov, ktorí do Banskej Štiavnice prúdia, a domácich vychutnávajúcich si miestnu pohodu a harmóniu s prírodou. Podporujú tak miestny turizmus v Štiavnických vrchoch. Každý rok navštívi toto miesto množstvo ľudí – čím sú tajchy v okolí Banskej Štiavnice výnimočnými? 

Tajchy – čo predstavujú? 

Tajchy v minulosti predstavovali dômyselne vybudovaný systém pospájaných vodných nádrží, ktorý bol vybudovaný baníkmi počas najväčšej slávy Banskej Štiavnice. Hovorí sa, že systém, ktorý tajchy predstavujú, vyriešil prvú energetickú krízu baníctva. Pred vznikom tohto dômyselného diela bola voda z baní odčerpávaná kombináciou ľudskej a konskej sily. Toto riešenie však bolo dlhodobo neudržateľné, a tak bolo potrebné prísť s iným nápadom. 

Tajch nad obcou Pukanec

V 18. storočí vznikli tajchy – energia vody bola úspešne použitá na to, aby bola odčerpávaná voda z baní, a to čo bolo v minulosti riešené použitím ľudskej a konskej sily, sa začalo riešiť prostredníctvom energie vody. Tajchy predstavujú naozaj dômyselný systém, ktorý ešte i v dnešnej dobe vzbudzuje údiv. Na jeho stavbe sa podieľali ženy i muži. Dnes sú skvelým útočiskom pre cestovanie s rodinou.

Ako sú na tom tajchy dnes? 

Do dnešného dňa sa zachovalo 24 umelých jazier, ktoré patrili do tohto systému. Tajchy sú zároveň jedným z dôvodov, kvôli ktorým je Banská Štiavnica zapísaná do svetového zoznamu UNESCO. Dnes slúžia tajchy napríklad na: 

  • Rekreáciu 
  • Zdroj vody 
  • Rybačku 

Tajchy v okolí Banskej Štiavnice dnes vzbudzujú údiv i túžbu po návšteve najmä preto, lebo sú nádherne vsadené do samotnej prírody. Stali sa súčasťou miesta, v ktorom sa nachádzajú. Banská Štiavnica majstrovsky využila ich existenciu a po brehoch mnohých z nich vedú cyklistické trasy, ktoré umožňujú stráviť svoj čas aktívne.