Otázky správnej starostlivosti o pleť, vlasy a ich kvalitu trápia ženy už od nepamäti. Každá z nás sa snaží dbať o zdravý zovňajšok. Ak aj vás trápia lámavé vlasy bez lesku alebo suchá, podráždená pokožka, za skúšku stojí ricínový olej. Videteľné výsledky sa dostavujú už po niekoľkých použitiach.

Obsah a účinky ricínového oleja

Ricínový olej sa získava zo semien rastliny Ricín obyčajný. Semená obsahujú 50 % ricínového oleja, ktorý je takmer bezfarebnou tekutinou a má len miernu, špecifickú vôňu. Ricínový olej sa z týchto semien získava lisovaním a tepelnou úpravou. 

Obsahuje nenasýtené mastné kyseliny hlavne kyselinu ricínolejovú, kyselinu olejovú a kyselinu linolovú.

Ricínový olej sa okrem iného používa ako prísada do rúžov, výrobkov na úpravu vlasov, mastí, krémov, transparentných mydiel na čistenie a ošetrovanie kože. Viete ale čomu konkrétne ricínový olej nápomocný? 

Ricínový olej obsahuje vitamín E, antioxidant, ktorý je rozpustný v tukoch. Najmä vďaka vitamínu E pôsobí ricínový olej ako prevencia protitvorbe vrások, vyživuje pokožku a krásne vám ju rozjasní. Pravidelnou masážou s ricínovým olejom si môžete zmierniť aj pigmentové škvrny na tvári.

Zjemňuje pokožku

Kyselina ricínolejová a jej mnohé deriváty majú hydratačné vlastnosti a tlmia podráždenie pokožky. Napomáha potieraním aj pri kožných nedostatkoch, ako sú hrubá až popraskaná koža, ktorá sa nachádza väčšinou na pätách a lakťoch. Skúste si chodidlá natrieť olejom a následne opláchnuť vodou. Vďaka vhodne zvolenej prírodnej kozmetike bude pokožka jemnejšia a vláčnejšia.

Olej upokojuje kožu, preto je vhodný aj ako balzam po opaľovaní. Ak to preženiete na slnku a pociťujete pálenie a svrbenie na spálenej pokožke, môžete vyskúšať potrieť dané spálené miesta ricínovým olejom. Potretie daných miest olejom je úľavou pre suchú a citlivú pokožkua, zároveň výhodou je, že sa rýchlo vstrebáva.

Eliminuje strie

Zostali vám strie po pôrode? Alebo po rýchlom chudnutí/priberaní? Ricínový olej viditeľne zmierňuje strie pravidelným masírovaným postihnutých miest. Skúste si dané miesto jemne masírovať krúživými pohybmi každý deň po dobu 5 – 10 min. 

Hojí rany, vredy a bradavice

Olej vám bude užitočný aj pri hojení jaziev alebo vredov, miest, podrobených dlhodobým tlakom na pokožku.

Znižuje riziko infekcie a podporuje obnovu nových tkanív. Olej môžete využiť aj na odstránenie bradavíc použitím tampónika namočeného v ricínovom oleji, ktorý je prelepený cez noc na postihnutom mieste.

Skvelé výsledky pri zlepšovaní kvality vlasov

Kyselina ricínolejová pomáha vyrovnávať pH pokožky hlavy. Antioxidanty nachádzajúce sa v oleji podporujú tvorbu keratínu. Vaše vlasy tak budú posilnené a menej „krepovité.“

Pravidelná masáž vlasovej pokožky ricínovým olejom, ktorý má silné antimykotické účinky, pomôže zmierniť výskyt lupín a nepríjemné svrbenie pokožky, ktoré je často sprievodným znakom odlupujúcej sa pokožky hlavy. Lupiny vznikajú z rôznych dôvodov. Často vznikajú pri veľkých teplotných zmenách, ktoré sa objavujú v zimných mesiacoch (pobyt vo vykúrenej miestnosti striedaný s pobytom vonku), rozmnožením nežiadúcich mikroorganizmov (kvasiniek a vláknitých húb), stresom a nedostatočnou výživou. 

Protizápalové a antimykotické účinky

Vďaka protizápalovým vlastnostiam je ricínový olej nápomocný pri rôznych zápaloch kože, ktoré sú sprevádzané častým svrbením, či pálením. Olej vám zmierni tieto prejavy, bolesť a zníži zápal. Môže vám byť užitočný, ak trpíte psoriázou, ktorá práve spôsobuje zápal v tele. 

Olej pôsobí aj antimykoticky, pomáha pri mykotických ochoreniach kože, napr. na nohách, zmierňuje príznaky pri infekciách nechtov. 

Pomocou kúry s ricínovým olejom, ktorý má aj antibakteriálne účinky,  môžete eliminovať akné, ktoré vzniká nadprodukciou mazu, premnožením niektorých druhov baktérií na pokožke, ktoré vedú k zápalu. 

Bolesti svalov a kĺbov

Na zmiernenie bolesti kĺbov a svalov sa často používajú zábaly. Ricínový olej je dobrým pomocníkom aj na zdĺhavé svalové alebo kĺbové problémy (osteoporóza, artritída, reuma…). Už po dvoch alebo troch aplikáciách je možné zaznamenať ústup ťažkostí. Ak je to vážny prípad, odporúča sa v prvých troch dňoch aplikovať zábal každý deň, neskôr trikrát, dvakrát alebo už len raz týždenne.

Ako môžete vidieť, ricínový olej má všestranné využitie, ale ako sa vraví: „všetko s mierou“. Aj pri používaní prírodných prípravkov treba dbať na opatrnosť. Najprv si olej vyskúšajte na kúsok kože, vyhnete sa tak prípadným alergickým reakciám.

(Alinka/PR, foto: pexels.com)