Šútovský vodopád

Šútovský vodopád je jedným z najkrajších a najvyšších vodopádov, aké môžete vidieť na Slovensku. V štátnej prírodnej rezervácii Malá Fatra, kde sa vodopád nachádza, nás ako prvé prekvapili listnaté stromy, pretože my sme boli z Vysokých Tatier zvyknutí na ihličnany. Cez Šútovskú dolinu je vybudovaný náučný chodník popri Šútovskom potoku a končí sa až pri Šútovskom vodopáde.

Ako sa tam dostanete: Samotná obec Šútovo, kde pramení Šútovský potok, stojí na ceste medzi Martinom a Ružomberkom. Chodník je dobre prístupný, udržiavaný, s miernym stúpaním, takže trasu zvládnete kľudným tempom za hodinku. Mohutný vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 765 m.n.m. a dostať sa k nemu vôbec nie je obtiažne. Dokonca aj s malým bábätkom vo vaku ako sme boli my, túto ľahkú túru zvládnete.

Vodopád vysoký 38 metrov je napájaný z Mojžišovych prameňov, na ktoré sa dá tiež dostať po turistických značkách a dostanete sa k nemu za ďalšiu hodinku od informačnej tabule. Pramene vyvierajú pod Hromovým v nadmorskej výške 1250m a sú zaujímavé tým, že vytekajú priamo z kolmej steny tohto vrchu. Pramene nie sú ovplyvňované poveternostnými podmienkami, takžemajú aj v čase sucha dostatok vody.

Atrakcie: V Šútovskej doline je vybudovaný hotel, ku ktorému sa môžete dostať po asfaltovej ceste, alebo tí odvážnejší môžu prejsť po rebríku. Nás deti nahovorili tiež, aby sme tam išli po ňom, ale bolo to asi prvý a posledný raz :-) Museli sme sa oboma rukami držať, pretože nás riadne kývalo a aj tak som mala stále pocit, že idem cez bočné laná prepadnúť. Najviac sa na nás dospelých pravdaže smiali naše deti :-)

Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Prečítajte si tiež

3 komentáre

  1. Bea píše:

    Ja som uz bola pri Sutovskom vodopade. Je to celkom pekne miesto, ale dostat sa tam je dost tazke.

  2. mita píše:

    vaa ludia .. ten vodopad je naaaaaaaaaaadherny.. hmm.. len uz som akosik zabudla ako sa tam ide..hmm neviete mi helfnut?

  3. lordlacik píše:

    jednoducho vojdeš do obce šútovo a tam už je šipka šútovský vodopád, zastavíš na parkovisku, zacvakáš 1E parkovné a potom kľudným tempom 1,5 hod šľapať, ale stojí to za to. Ale pripravte si foťáky a oblčenie, teplota pri vodopáde a aj vdaka lesu klesne, aby ste neboli prekvapkaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.