Foto: Pexels/cottonbro studio

Nie je tajomstvom, že strava plná antioxidantov je pre nás prospešná, no čo to tie antioxidanty vôbec sú a prečo ich potrebujeme? Tieto zázračné látky nám pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, pochádzajúcim napríklad zo znečisteného ovzdušia, slnečného žiarenia, stresu či nevhodnej stravy.

Najznámejšími antioxidantmi v strave sú vitamíny E, C a A. Ak bude vaša strava bohatá na tieto látky, budete mať nielen zdravú a žiarivú pleť, ale aj pevné a zdravé nechty a vlasy.

Listová zelenina

O zázračných účinkoch špenátu ste už určite čo-to poučuli. Podobne aj kel či iné listové druhy zeleniny sú bohaté na fytonutrienty. Tie obsahujú antioxidanty, pôsobiace protizápalovo. Sú tiež zdrojom vitamínu C, ktorý napomáha produkcii kolagénu účinného v boji proti vráskam.

Foto: Pexels/Kaboompics .com

Čučoriedky

Tieto chutné modré bobuľky sú jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov. Zlepšujú cirkuláciu krvi, najmä v oblasti hlavy, čo stimuluje rast vlasov. Pomáhajú tiež napraviť škody napáchané škodlivým UV žiarením. Môžete ich konzumovať v raňajkových cereáliách, kaši, smoothie alebo len tak, ako zdravú desiatu či olovrant.

Foto: pexels/JillWellington

Batáty

Stále populárnejšie sladké zemiaky sú pre telo doslova nutričnou bombou. Okrem iného obsahujú vitamín A, C a mangán. Pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi a zlepšujú funkcie mozgu. Vďaka obsahu betakaroténu nás pomáhajú chrániť pred škodlivým UV žiarením a priaznivo pôsobia na funkciu zraku. Keďže sú prirodzeným zdrojom vitamínu A, sú perfektné v boji proti vráskam.

Avokádo

Ďalší  perfektný zdroj omega mastných kyselín. Pomáha bojovať proti vráskam a pôsobí tiež ako prevencia zápalových procesov. Obsahuje vitamín E a vitamíny B komplexu, vďaka čomu budeme mať pevné vlasy a nechty.

Kurkuma

je prirodzeným zdrojom kurkumínu, čo je fantastický antioxidant. Ak ju zmiešate s troškou vody na kašičku a tú nanesiete štetcom na tvár, máte skvelú pleťovú masku na mastnú a zapálenú aknóznu pleť. Pôsobí antibakteriálne a antimykoticky. Nechajte ju na pleti pôsobiť 20 minút a potom ju poriadne zmyte. Umyte si tiež ruky, inak ich budete mať oranžové :-)

Medzi ďalšie zdroje antioxidantov patria pomaranče, červená paprika a paradajky, tekvica, mrkva, zelený čaj, obiloviny, strukoviny, orechy a semená.

Foto: Pexels, Titulné foto: Pexels/Tetyana Kovyrina