Dojčenské oblečenie môže byť štýlové a zároveň príjemne teplé. Obliecť bábätko do chladných jesenných či zimných dní nemusí byť vôbec náročné, stačí keď budete mať na pamäti pár jednoduchých pravidiel. Do základnej výbavy vášho dieťatka pritom nezabudnite zaobstarať dupačky či detské body.

Teplým dňom, zdá sa, definitívne odzvonilo a s čoraz sychravejším počasím prichádza aj potreba poriadne “zababušiť” naše ratolesti. Predovšetkým v prípade najmenších bábätiek treba dbať na to, aby mali zabezpečenú tepelnú pohodu. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že dojčatá a batoľatá nemajú ešte vyvinutú schopnosť termoregulácie, takže sú náchylnejšie na chlad.  

Dojčenské oblečenie a jeho význam

Napriek tomu, že si malé deti nevedia udržať teplo, neznamená to, že s nim nemôžete ísť na čerstvý vzduch. Ako vraví staré známe príslovie, neexistuje totiž zlé počasie, iba nevhodné oblečenie. Pýtate sa, ako si poradiť s týmto problémom?

V prvom rade treba mať na pamäti, že dojčenské oblečenie by malo byť vzdušné, pohodlné a príjemné na dotyk. Všetky tieto vlastnosti zabezpečí kvalitný materiál, akým je vlna či bavlna. Vhodné zloženie látky je zárukou komfortu - pomôže odviesť neželanú vlhkosť, takže dieťatko zostane dlhšie v požadovanom teple a suchu.

foto: pexels.com

Okrem premyslenej voľby materiálov je kľúčom k efektívnemu obliekaniu malých bábätiek do chladného počasia vrstvenie. Vrstvy vytvárajú výbornú izoláciu a navyše, možno ich pridávať a uberať podľa aktuálnych potrieb dojčaťa.

Základom sú detské body a dupačky

Prvou a tou najzákladnejšou vrstvou, do ktorej je bábätko dobré zahaliť, je tenké detské body. Pre zimné obdobie je ideálne využitie verzie s dlhým rukávom, no ak zabezpečíte dostatok vrstiev oblečenia, môžete použiť aj krátkorukávovú alternatívu. Podstatné je, že vďaka tomuto kúsku odevu bude citlivý chrbátik dieťaťa vždy dobre chránený. Na “bodyčko” možno podľa potreby následne navrstviť aj niekoľko tričiek s dlhými rukávmi, potom svetrík alebo mikinu.

Spodnú časť tela je dobré zahaliť do polodupačiek s ponožkami, alebo rovno staviť na rokmi overené dupačky, ktoré skryjú aj chodidlá bábätka. Ak chcete pridať ďalšiu izolačnú vrstvu, oblečte dieťa ešte do teplákov alebo fleecových nohavíc, ktoré pomôžu zachytiť viac tepla. Aby ste sa vyhli tomu, že nohavice sa budú kĺzať po trupe, vyberte si také, ktoré budú mať priliehavý pás. Chodidlá zabezpečte ešte jednými ponožkami, ktoré budú v ideálnom prípade vybavené elastickými pásikmi zamedzujúcimi zošmykovaniu sa z nôh.

Pozor na omrzliny

Ak plánujete vziať svoje dieťatko von v mrazivej zime, zakončite vrstvenie polyesterovou alebo páperovou detskou bundou. Použiť môžete tiež kombinézu chrániacu nielen vrchnú, ale aj spodnú polovicu tela. Výbornou pomôckou do kočíka je kvalitný fusak, ktorý vo svojich najlepších verziách dokáže ochrániť bábätko aj v mínusových teplotách. Ak máte novorodenca, odporúča sa zabaliť ho ešte aj do deky.

Nikdy neberte dieťa von bez čapice, pretože veľké percento telesného tepla uniká práve cez hlavu. Pozor dávajte aj na vystúpené časti tváre a končatín - nos, uši a prsty sú veľmi citlivé na omrzliny. Samozrejmosťou by preto mali byť rukavičky či palčiaky, ktoré udržia v teple krehké detské prstíky. Krk ochráni nákrčník alebo šál.

Udržiavať bábätko v dokonalom teple znamená pravidelne ho kontrolovať. Každé dieťa je iné a tak treba hľadať balanc - dieťa nesmie byť studené, ale ani príliš horúce. Bábätko, ktoré sa chveje a jeho pokožka je bledá a chladná na dotyk, má dobrý nábeh na to byť podchladené. Pozor však treba dávať aj na prehriatie, vždy skontrolujte poriadne krk, či sa dieťa nepotí.

TIP na cesty:

Ak zvyknete s bábätkom cestovať autom, pred odchodom si nájdite dostatok času na jeho poriadne vykúrenie. Nikdy nedávajte dieťa do autosedačky s objemnou kombinézou alebo bundou. Radšej investujte do fusaku, vhodného aj do autosedačiek a po ruke majte vždy i teplú deku. Udržiavať bábätko v tepelnej pohode by totiž malo byť vždy prioritou číslo jedna.  

(A/PR, foto: pexels.com)