Starí rodičia túžia obsypať svoje vnúčatá nielen láskou, ale aj najrôznejšími pozornosťami ako sú hračky či oblečenie. Ale ako vybrať ideálny darček pod stromček? S prípravami Vianoc, na ktoré sa nezabúda, vám radi poradíme.


Nájsť perfektný dar môže byť tvrdý oriešok a vo vzťahu starý rodič vs. vnúča to častokrát platí dvojnásobne. Okrem generačných rozdielov situáciu komplikuje aj kvantum tovarov v kategórii detské produkty, z ktorých vybrať je neraz umenie. Kúpiť hračky alebo oblečenie? Moderný detský nábytok do izbičky? Potreby na kúpanie, papanie, cestovanie?

Darčeky pre vnúčatá môžu byť zábavné a zároveň praktické, či dokonca zamerané na rozvoj ich osobnosti.

Aby ste sa vyhli akýmkoľvek ťažkostiam a zabodovali na všetkých frontoch, máme pre vás niekoľko nápadov, ako na nákup tých najlepších darčekov pre milované vnúčatá. Držte sa jednoduchých pravidiel.

Poraďte sa s rodičmi

Poznáte to - zadovážili by ste svojim vnúčatkám aj modré z neba, ale obávate sa, že vaše snahy ostanú nedocenené, ba dokonca sa vám ujde kritiky. Nie je totiž ničím nezvyčajným, že sa starí rodičia pri obdarúvaní vnúčat stretávajú s nevôľou ich rodičov a výčitkami, že zbytočne míňajú peniaze na veci, ktoré sú deťom zbytočné.

Nie vždy sa svojou voľbou trafíme do vkusu obdarovaného a pri deťoch môže ísť ešte o riskantnejšiu misiu.

Predtým, ako investujete vaše úspory do drahých darčekov preto radšej prehoďte ešte slovko s mamou a otcom vašich vnúčat. Oni majú predsa najlepší prehľad o tom, čo by ich ratolesti potešilo a čo môže mať pre ne úžitok aj z praktického hľadiska. Pravdepodobnosť, že drobca potešíte sa tak zvýši a vy sa vyhnete prípadným konfliktom v rodine. Ukážete tiež, že vám záleží na tom, aby ste svojimi nákupmi podporili rodičovskú výchovu.

pixabay.com

Rešpektujte vek, potreby i záujmy dieťaťa

Záujmy detí môžu byť premenlivé ako jesenné počasie. To, čo ich baví dnes, sa častokrát stáva o pár týždňov neatraktívnym. Neznamená to však, že ich netreba brať do úvahy pri výbere darčeka. Ešte dôležitejšie je ale uvedomiť si reálny vek dieťaťa a prispôsobiť konečnú daru voľbu jeho aktuálnym potrebám. Čo to v praxi znamená?

Ak napríklad máte v rodine čerstvo narodené bábätko, zbytočne mu budete kupovať veľkých plyšákov, alebo hračky do piesku, akokoľvek roztomilé môžu byť. Radšej sa zamerajte na:

  • kvalitné dojčenské oblečenie,
  • detské body,
  • dupačky

Najmä v zimnom období sa určite zídu. Vhodným darom môžu byť aj doplnky ku kočíku alebo drobnosť v podobe zvukovej hračky na upokojenie pred spaním.

Darček pre škôlkara

Pri nakupovaní oblečenia dobre zvážte, či určite trafíte jeho veľkosť a opäť sa radšej obráťte s prosbou o radu na rodičov. Deti v 3- až 5- rokoch navyše už môžu mať svoj vyhranený názor na farby či obľúbené motívy a nevhodný výber potlače na tričku môže vyvolať menšiu drámu. Naopak, také odrážadlo na zábavné hry v exteriéri, frajerské elektrické autíčko či kolobežka zaiste rozžiaria očká vášho vnúčaťa za každých okolností.

Inšpirácie k tomu, aké hračky môžu byť zaujímavé pre jednotlivé vekové skupiny detí nájdete aj v našej pomocnej tabuľke.

vek

prevládajúca potreba

hračky

0. 

potreba rozvíjať základné zručnosti

hracie deky, kolotoče nad postieľku

1.

potreba stimulovať zmyslové vnímanie

zvukové a hmatové hračky, predmety s rôznymi textúrami, senzorické hračky

2.

potreba cibriť motoriku, potreba pomenúvať veci

interaktívne hračky, kocky, vkladačky, malé odrážadlá, trojkolky...

3.

potreba spoznávať okolitý svet, dostávať odpovede na otázky

odrážadlá a kolobežky, plastelina, knihy s otázkami a odpoveďami,...

4.

potreba rozvíjať predstavivosť, napodobňovať rodičov

lego, skladačky, hudobné nástroje, kočíky pre bábiky,...

5.

potreba socializovať sa s rovesníkmi

puzzle, lego, stolové hry, hry na profesie

6.

potreba rozvíjať skupinovú prácu, nasledovať inštrukcie

sety na výrobu rôznych dekorácií, zložitejšie stavebnice,...

7.

potreba budovať, vytvárať 

kreatívne sady, zložitejšie lego stavebnice,...

8.

potreba podporiť sústredenie a koncentráciu

spoločenské hry, obojstranné puzzle, tvorivé aktivity,...


* Každé dieťa je jedinečné a aj k jeho potrebám treba pristupovať individuálne. Tabuľku preto treba vnímať iba ako pomôcku, ktorá nemusí všeobecné platiť na každého.

Pamätajte, že aj hračky pre deti môžu vzdelávať

Zabávať sa a popri tom sa dozvedieť niečo nové o svete okolo nás, to je ideálna kombinácia. Deti sa prirodzene učia hrou a vnorením sa do praktických aktivít. Tak prečo to nevyužiť? Edukačné hračky sú presne tým, po čom siahnuť - podporujú predstavivosť a kreativitu, rozvíjajú jemnú i hrubú motoriku, cibria zmysly. Najmenších drobcov povzbudzujú k prvým slovám, starším deťom zasa pomáhajú rozvíjať logické myslenie. Učia zdieľaniu. Ale to najlepšie na nich je, že vyplnia hodiny času veselou a zmysluplnou činnosťou.

Foto: Pixabay

Podporiť prirodzenú zvedavosť detí možno pomocou rôznych druhov edukačných hračiek a kníh. Hmatové, zvukové, interaktívne... voľba je už len na vás, opäť však pri vyberaní myslite predovšetkým na vek vášho vnúčatka a jeho aktuálne záľuby.  

Vyberajte dary, ktoré vydržia roky

Dokonalý darček je taký, ktorý nielen vyčarí úsmev na tvári, ale prinesie aj dlhodobejší účinok. Kým niektoré darčeky sú jednorázové, alebo v tom lepšom prípade vydržia zopár týždňov, iné poslúžia drobcom celé roky.

Využite prirodzenú detskú hravosť a túžbu vytvárať vlastné fantastické svety. Ideálnym darom môže byť v tomto smere napríklad lego a rôzne iné detské stavebnice. Pomáhajú rozvíjať fantáziu, podporujú napredovanie motoriky a v detskej izbe sa udržia roky. Ak zvolíte dobrý typ stavebnice, môžete si byť istí, že bude rásť spolu s dieťaťom a bude mu dobrým spoločníkom na chvíle nudy aj niekoľko sezón.

Myslite na bezpečnosť

Aby hračky a potreby pre deti nemuseli ísť do pivnice či nebodaj na smetisko predčasne, uprednostňujte pri kúpe vždy kvalitu pred kvantitou.

Tipy:

  • oblečenie pre bábätká
  • dojčenské potreby

Mali by byť vždy z príjemných a vzdušných materiálov, taká bavlna, napríklad, zaručuje citlivej detskej pokožke ideálny komfort.

Investovať sa tiež oplatí do hračiek vyrobených z kvalitných surovín - v rebríčku populárnosti vedú najmä drevené hračky.

Pri výbere daru pre dieťa je treba klásť zvýšený dôraz na bezpečnosť. Predsa len, ide o naše najväčšie poklady a ich zdravie. Kočíky a autosedačky už samé o sebe majú za úlohu chrániť našich najmenších pred nebezpečenstvom, preto si pri ich výbere dajte obzvlášť záležať a nikdy nepodceňujte garanciu kvality. Ak sa rozhodnete obdarovať vaše vnúča hračkou na baterky alebo elektronikou, nakupujte len u spoľahlivých predajcov.

Na záver


Perfektný darček je ten, ktorý zohľadňuje osobnosť vášho vnúčaťa. Kľúčom k úspechu je teda poznať drobca a jeho potreby. Ak váš dar myslí na tento faktor, zároveň je zaujímavý z hľadiska aktuálnych koníčkov dieťaťa a nebodaj ponúka aj zábavný alebo vzdelávací aspekt, má obrovskú šancu na úspech. Nezabúdajte však, že Vianoce nie sú o sume, ktorú utratíte za darčeky. Čas strávený s milovanými starými rodičmi je častokrát omnoho vzácnejší.

Zdroj úvodnej foto: pixabay.com