Že čakáme druhé bábätko, to je už isté. Čo je ale isté, šesť rokov od môjho prvého pôrodu sa toho zmenilo strašne veľa, nielen čo sa týka starostlivosti o dieťa, ale aj vo výbavičke pre miminko. Boli sme na návšteve u čerstvej mamičky a otvárala som ústa, aké nové veci sa vymysleli odvtedy, čo moja Lenka bola maličká. Potom som navštívila predajňu s detskými vecami (to už som bola tehotná a mala som chuť sa poobzerať po niečom) a tam som žasla ešte viac. Čo sa najviac zmenilo?

zavinovacka.jpgZavinovačky – skončili sa doby čipkovaných zavinovačiek. Spomínam si, ako mi Lenka v jeden deň pokakala 3 a rezignovala som, pretože som mala toho dosť, stále ich žehliť, najmä tie čipky. Teraz sú na trhu k dostaniu rýchlozavinovačky so zapínaním na suchý zips. Dajú sa využiť ako deka, deka do kočíka, alebo postieľky. Sú pevné a nie je s nimi toľko roboty ako s klasickými zavinovačkami. Uprednostnite ale také, ktoré majú ešte aj stuhu na uväzovanie, kvôli bezpečnosti. Kde sa oplatí mať krásnu čipkovanú zavinovačku, sú určite krstiny.
zavinovacka-sedacka.jpgFusaky do autosedačky – výborná vec, hlavne pokiaľ máte zimné miminko a obávate sa, aby mu nebolo v aute zima. Môže sa použiť tak do kočíka, ako aj do autosedačky. Dieťatko sa do nej zabalí, okolo hlavičky je kapucňa, ktorá chráni pred nepriaznivým počasím.
fusak.jpgKlasické fusaky – pri Lenke som mala starý fusak z pravej ovčej vlny, ale povedzme si, bolo vidieť, že má svoje roky a tiež ten materiál nebol ani mne nejako príjemný na dotyk. V obchodoch dostať krásne fleesové fusaky, ktoré sa sťahujú okolo hlavičky a chránia dieťatko. Dokonca dostať aj také, pri ktorých sa dá spodná časť odopnúť a fusak je vhodný aj na použitie do autosedačky – cez otvory sa prevlečú bezpečnostné pásy a dieťatko je bezpečne upnuté.
ohradka.jpgDetská ohrádka – moje dieťa som v takomto „zariadení“ nemala, pretože drevené sa mi nepáčili, zdali sa mi nepraktické, hlavne ak by dieťatko padlo a udrelo sa o drevené tyčky. Bohužiaľ, o to horšie sa mi v kuchyni varilo, keď moje dieťa na mňa z obývačky kričalo a dožadovalo sa mojej prítomnosti. Nezostávalo mi nič iné, len čo najviac odbiehať. Ale našťastie sa už vymysleli tzv. sieťované ohrádky. Videla som to na návšteve a je to podľa mňa výborná vec, hlavne v takýchto prípadoch. Jednoducho dieťa aj s ohrádkou premiestnite do kuchyne a dieťatko vás vidí a vy môžete variť. Takisto pokiaľ potrebujete odbehnúť do inej miestnosti a bojíte sa, aby dieťa niečo na seba nezhodilo, je to dobrá pomôcka. Sieťka zabráni dieťatku, aby si ublížilo a keďže do ohrádky sa môže vložiť aj matrac, na cestách, alebo u rodiny ju môžete využiť ako postieľku.
pohariky.jpgSterilné poháriky na materské mlieko – ďalšia perfektná pomôcka pre mamičky, ktoré majú prebytok materského mlieka a nechcú ho vyhadzovať, alebo odovzdávať do mliečnej banky. Sú ideálne tiež pre uskladnenie naporcovanej detskej stravy v chladničke alebo mrazničke. Pred uskladnením odsatého mlieka možno poháriky popísať potrebnými údajmi. Ľahké rozmrazovanie, ohrievanie a kŕmenie priamo z pohárikov vám uľahčí starostlivosť o vaše dieťa. Po použití môžete poháriky opäť použiť. AVENT garantuje životnosť svojich VIA™ pohárikov na štyri použitia. Pokiaľ sa vám to ale zdá ako zbytočná investícia, ale mliečka máte navyše, stačí poriadne umyť a vyvariť obyčajné fľaštičky z detskej výživy, na ktoré tiež napíšete fixkou, kedy ste mliečko zamrazili a uložili do mrazničky.
plienky.jpgPlienkové nohavičky – zbohom klasickým poštolkovým nohavičkám – sú tu pohodlné nohavičky určené na klasické bavlnené plienky aj na jednorázové plienky. Sú vyrobené z čistej bavlny a nepriepustnej fólie. Zapínajú sa na suché zipsy, takže sa nemusíte mordovať so šnúročkami a prackami. Tieto nohavičky môžete upínať priamo na jednorázovú plienku, alebo na bodynko. Účel plnia rovnaký.

Nosná odsávačka – je ideálna na odstránenie hlienu u detí. Čistý nos robí dojčenie jednoduchším a dieťatko spí pokojnejšie.
osusky.jpgOsušky – na záver som si nechala froté osušky, ktoré vymením za klasické plienkové. Tieto majú čiapočku na hlavičku, dieťatko sa do nej zabalí a osuší. K týmto boli priložené aj rukavičky na umývanie bábätka.
To je asi všetko, na čo som ja za posledné dni prišla, že predstavuje pokrok oproti môjmu prvému tehotenstvu a materstvu. Možno sa to niekomu bude zdať smiešne, že to uvádzam ako ohromnú novinku, ale pre mňa je to úžasné zistenie. Ak viete aj vy o nejakom novom vynáleze, ktorý vám uľahčuje starostlivosť o bábätko, hlavne pokiaľ máte staršie a vidíte rozdiely, napíšte.

Foto: emitex, babymarket, Anne Geddes, predeti.sk