Keď v roku 2008 Americká filmová akadémia vyhlásila víťazku Oscara v kategórií Najlepšia herečka, a na pódium vyšla étericky krásna Marion Cotillard, v sále to zašumelo. Väčšina strojených prítomných dám mali na hlave prísny uzol, no Francúzska herečka vyšla na javisko s rozpustenými vlasmi, ktoré jej splývali cez pravé plece v mäkkých vlnách. V prirodzenom mejkape a jednoduchých šatách svojou krásou zatienila všetky prítomné herečky. Francúzske ženy to v sebe jednoducho majú, jedna po druhej: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Sophie Marceau, Vanessa Paradis, Alizée, Audrey Tautou. Pýtate sa čo? Ono povestné „je ne sais quoi,” čo vo voľnom preklade značí niečo neopísateľné, akési tajomstvo, jednoducho “niečo”, čo majú len ony. Malým prieskumom som sa snažila nazrieť pod záhadné rúško a odhaliť tajomstvá ich neodolateľnej krásy, ktorým podliehajú muži na celom svete, a ony si ich predávajú z generácie na generáciu.

Vlasy – koruna krásy
Parížanky, ale aj Francúzske ženy ako také, neprezrádzajú svoje tajomstvá ženám z iných krajín a často ani jedna druhej nie. Ani za nič na svete vám nepriznajú, že si farbia vlasy a oduševnene vám budú tvrdiť, že práve toto je ich prirodzená farba. Neodfarbujú si vlasy na blond (to je doménou Američaniek), volia skôr prirodzené odtiene. Aj svojej najlepšej priateľke, ak ju náhodou stretnú na ulici cestou ku kaderníčke, bez hanby zaklamú, že idú na pracovné stretnutie, než by mali vyjsť s pravdou von. Mimochodom, ku kaderníčke chodia neraz i dvakrát do týždňa, kvôli stajlingu. S vlasmi zviazanými v nedbalom drdole vyzerajú akoby práve vstali z postele. Pravdou však je, že si na ich úprave dali poriadne záležať.

Tajomstvo dokonalej pleti
Francúzky veľmi dbajú na svoju pleť. Mať zdravú a čistú pleť je pre nich dôležitejšie než kamuflovať nečistú pleť následne mejkapom tak, ako to majú vo zvyku ženy v našich zemepisných šírkach. Vedia, že za žiadnych okolností si nesmú večer ľahnúť do postele bez odlíčenia, pretože každý takýto prehrešok na ich tvári zanechá nezmazateľnú stopu. Kozmetičku navštevujú pravidelne, nezriedka každý týždeň, chodia tiež na masáže a do wellness centier. Investujú do kvalitnej kozmetiky čo sa im vracia v podobe zdravej a čistej pokožky. Volia buď prírodnú kozmetiku, alebo osvedčené značky ich matiek a starých matiek akými sú Guerlain, Chanel, Dior, Nuxe, Clarins, Lancome či Sothys. Používajú tiež najviac krémov proti celulitíde na svete a na tvár po celý rok používajú krém s ochranným faktorom.

Líčenie volia buď prirodzené, tzv. “nahé”, alebo upriamujú pozornosť na výrazne červené pery. V takom prípade zvolia na oči len maskaru alebo čiernu linku. Tajomnú Francúzku vždy obklopuje obláčik vône. Nemajú len jeden parfém, môžu vyberať minimálne z piatich (typická Parížanka vraj nejde pod 20 flakónov) a vône rady striedajú. Čo sa vôní týka, zväčša stavia na klasiku: Guerlain, Hermés, Chanel, Dior, Lutens.

Upravené ruky a nechty 
Elegantná Parížanka radšej nevystrčí nos zo dverí, ako by mala vyjsť čo i len do malého obchodíku za rohom pre čerstvé croissanty a cigarety s olúpaným lakom na nechtoch. Nečudo, že francúzska manikúra obletela svet a každá žena sa s ňou cíti ako dokonalá dáma. Pestovaná pokožka rúk a upravené, nakrátko pristrihnuté nechty s bezchybnou  manikúrou, sú ich rukopisom naslovovzatým. Umelé nechty u Francúzok neuvidíte. Paradoxne, nechtový dizajn, ktorý pod názvom francúzska manikúra poznáme my, ony nepoužívajú. Na nechty si nanášajú prirodzené béžové, či ružové odtiene.

Malé čierne
Vymyslela ich Gabrielle Chanel (Coco) a nesmú chýbať v šatníku žiadnej ženy z krajiny Galského kohúta. Čierne koktejlky. Radšej si kúpia jedny, ktoré potom kombinujú vždy s inými doplnkami, pretože ich považujú za životnú investíciu. Pre kabelky tu platí to isté. Nekupujú ich na tržnici, či v butiku bez mena, ale priamo spod rúk zvučných dizajnérskych mien akými sú Chanel, Yves Saint Laurent, Dior, Hermes a podobne. Práve v nápaditých doplnkoch je tajomstvo týchto šarmantných žien. Vždy vedia, čím a ako zaujať. Cit pre módu majú jednoducho v krvi.

Základ šatníka a neodmysliteľná štíhlosť
Základom šatníka je pre Francúzku kvalitný kabát dokonalého strihu, čižmy, lodičky, kabelka, šnúra “perál”, kvalitné slnečné okuliare, v zime kožené rukavice a šál, v lete hodvábna šatka okolo krku. Snažia sa nakupovať nadčasové kúsky. Vedeli ste o tom, že Coco Chanel by sa bez šnúry perál a červeného rúžu na perách, ani neobťažovala vyjsť z domu?
Chcú byť štíhle za každú cenu a popri vychýrenej francúzskej kuchyni majú, žiaľ, aj niekoľko nezdravých stravovacích návykov. Patrí medzi ne napríklad pitie kávy po každom jedle, pretože káva je skvelým diuretikom. Ak pocítia hlad medzi hlavnými jedlami, pohotovo si zapália cigaretu. Víno však pijú vždy k jedlu, nikdy nie samotné. Jedia vždy čerstvé potraviny a pri večeri sedia neraz i dve hodiny, no na ich tanieri uvidíte výlučne striedme porcie. Pokojne si doprajú aj dezert, no len toľko, aby vedeli ako chutí. Rozhodne nespráskajú na posedenie koláč rovnajúci sa veľkosti nášho veterníka.

Vášeň – kľúč k odomknutiu mužských sŕdc
Z ich správania srší vášeň a to bez toho, aby sa o to nejak zvlášť usilovali. Ak Francúzi usporiadajú párty, nevytvoria sa na nich dva hlúčiky – hlúčik žien a hlúčik mužov. Správna Francúzka sa radšej zapojí do rozhovoru dvoch mužov, než dvoch žien. Francúzka potrebuje byť stredobodom pozornosti, potrebuje, aby ju jeden muž miloval a druhý na toho prvého žiarlil.

 • Začnite sa správať aj vy ako elegantná Parížanka
  •    Kúpte si niekoľko súprav čipkovanej spodnej bielizne a noste ju každý deň, nielen vo sviatok či na výnimočné príležitosti.  Všetky staré a vyťahané “bombarďáky” nemilosrdne vyšmarte do smetného koša.
  •    Nenoste po dome neforemné tepláky. Obliekajte sa tak, aby ste boli pre toho svojho vždy príťažlivá. Dávajte prednosť sukniam a šatám pred nohavicami. Takto odhalíte svoju ženskú siluetu.
  •    Usporiadajte večeru pre svojich priateľov a premeňte sa na hviezdnu, očarujúcu hostiteľku.
  •    Investujte do malých čiernych, kvalitného pleťového krému a do francúzskeho parfumu. Siahnite po jednej zo značiek, ktoré volia aj ony.
  •    Vyberte sa do kníhkupectva, kúpte si niektorú z kníh opisujúcich život žien z Francúzska a prečítajte si ju vždy, keď budete mať tendenciu opäť skĺznuť do svojej domáckej teplákovej rutiny.

A ešte inštruktážne video, ako sa správne nalíčiť ako Francúzka ;-)

Navštívili ste niekedy Paríž? Čo ste si na Parížankách všimli? V čom sú iné, ako my?

obrázky zdroj: Pixabay.com; Pexels.coom