Keďže som celkom neuvážene synovi sľúbila, že spolu vytvoríme krmítko pre vtáčikov na zimu a pritom sa vopred nerozhliadla v obchodoch, či potrebné veci zoženiem, museli sme si nakoniec tento tyždeň vypomôcť hotovým krmítkom z obchodu.

V zime je pre mnoho operencov ovocie dôležitou potravou. Mnohí záhradkári nechávajú preto na stromoch či na zemi pod nimi aspoň zopár jabĺk, v ktorých nepravidelne sformované diery nasvedčujú, že možno práve pred chvíľou mali drozdy hostinu.
V škrupinách orechov nájdete takisto diery – myši a veveričky ich vyhryzú čisto, možno uvidíte i stopy po zuboch. Vtáci ďobú do škrupiniek, niekedy sa im dokonca podarí ich rozlúsknuť.
Ak chcete prilákať čo najviac druhov operencov, ponúknite čo najväčší sortiment: starý chlieb, uvarené zemiaky, syr, banány, slaninu, sušené ovocie. Už na jeseň môžete zbierať semienka bodliakov, šípky, jarabinu. Niektoré druhy vtákov si radi pochutia i na burských orieškoch. Môžete ich napichať na šnúrku alebo zavesiť do sieťky. Takisto môžete ponúknuť i vodu, meňte ju každý deň a dbajte o to, aby v zime nezamrzla.
Na prípravu vlastnoručne zhotoveného krmítka potrebujete tuk (v literatúre je uvádzaný kokosový) alebo loj. Tuk rozpustite v hrnci a zmiešajte ho s očistenými orechmi, ovsenými vločkami, slnečnicovými jadierkami. Potom odstrihnite potrebný kúsok špagátu, na jednom jeho konci uviažte uzol, ktorý vložíte na dno kelímku od jogurtu. Kelímok následne naplníte pripravenou zmesou. Nechajte ju stuhnúť. Potom ju druhým koncom špagátu vytiahnite z kelímku a zaveste na konár, balkón či okno.
Iné krmítko môžete zhotoviť podľa nasledujúceho obrázku – zmesou naplníte kochlík a zavesíte za konár.