Špecialitou našich susedov, Čechov, je tzv. vianočné „cukroví“. Táto smršť drobných koláčikov je doslova závislá na rôznych formičkách a vykrajovátkach, bez ktorých piecťnejde, alebo len veľmi ťažko. Aj keď u nás tradícia týchto suchých koláčikov nie je tak silná, na Vianoce, ale aj behom roku, pečieme množstvo veľmi podobných drobných cukroviniek. Tradičné sú perníčky, ale aj linecké koláčiky, medvedie tlapky (tzv. pracny), zázvorové sušienky a ďalšie dobroty, ku ktorým potrebujeme formičky na pečenie.

Vykrajovátka menia materiál

Tradičné vykrajovátka, také, aké máme doma po babičke, a aké sa aj stále predávajú, sú z plechu. Dávajte na ne pozor. Nevyplatí sa ich nechať dlho na odkvapkávači, ani ich dávať do umývačky riadu. Radi nám naznačia, že vedia, čo je hrdza.

Moderné vykrajovátka sa často robia z plastu. Niekedy vám budú sympatickejšie. Sú totiž tvarovo jednoduchšie a ozdobíte ich, aj keď nie ste práve najzručnejšími. Hodia sa tiež predeti, napríklad na hranie s plastelínou. Neporežú sa o ne, ani s nimi nepoškriabu stôl.

Do kuchyne sú však dnes hitom plastová vykrajovátka spojené na jednom pláte. Ale pozor! Zjednodušujú síce prácu, no deti pripravíte o zábavu z pečenia.

A nakoniec ešte jeden typ na moderného vykrajovátka – skúste tie s razítkom. Hodia sa na jednoduché, ale aj plnené sušienky. Motívy razítok bývajú rôzne. Od geometrických, až po motívy súvisiace napríklad s Vianocami.

Zdobenie perníčkov je zábava

Tieto vykrajovátka, kovové aj plastová, sa hodia taktiež na perníčky. Perníček bez ozdobeniarozhodne nie je dokonalým. Pre zdobenie by sme mali mať k ruke pomocníkov. Môže ísťo zdobiace sáčky, ale aj o piestové zdobičky s rôznymi tvarmi trysiek. Zdobenie perníkov je však najľahšie pomocou tzv. zdobiacej ceruzky, čo je vlastne malá piestová zdobička s flexibilným telom. Lepšie padne do ruky a zdobiacu hmotu jednoducho vytlačujeme stláčaním prstov. Existujú však aj ďalšie moderné metódy zdobenia perníčkov. Napríklad kresbou jedlými fixkami na bielu cukrovú polevu, alebo zdobenie jedlou krajkou.

Moderné formičky na pečenie

Zmienili sme, ako sa zmenili tradičné vykrajovátka. A podobný osud stretol aj formičky na pečenie. Často už nie sú z plechu, ale majú podobu silikónových foriem. Niekedy dokonca na jednom spojenom pláte.

Naladili ste sa? Vytiahnite plech na pečenie a poďteupiecť niektoré dobroty

Vďaka dobre vybavenej kuchyni sa nemusíte trápiť ani so šúľaním vanilkových rožtekov. Aj na tie kúpite pripravené formy – buď ako silikónové formy či vykrajovátka. Nezabudnite sana veľké vianočné pečenie vybaviť aj po inej stránke. Jeden plech na pečenie vám rozhodne stačiť nebude. 

(alinka/PR)