Najstarší druh zeleniny v našej histórii sa stáva hitom aj tohtoročnej sezóny! Asparagus lekársky, ľudovo nazývaný aj špargľa, dodá vášmu jarnému tanieru extra porciu živín a to s minimom kalórií.

Pre svoj vysoký obsah vitamínov a minerálov, patrí špargľa k tým druhom zeleniny, ktorým môžeme hovoriť aj elixír zdravia a mladosti.

Poznáte všetky zdravotné benefity ktoré nám táto delikatesa prináša?

  • Posilňuje náš imunitný systém, zlepšuje činnosť čriev a trávenie.
  • Mnohých poteší jej nízky obsah kalórií, nakoľko voda tvorí až 94 % špargle.
  • Nutrične vyvážená pochúťka prinesie do vášho jedálnička bohatý zdroj vlákniny.
  • Zmierňuje menštruačné bolesti.
  • Zlepšuje metabolizmus a svojimi vlastnosťami pomáha k očiste tela od toxických látok.
  • Obsahuje vitamíny skupiny B a tiež vitamíny A, C, E a K. Jej konzumácia vám poľahky doplní minerály ako draslík, železo, horčík aj jód.
  • Upravuje hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol.
  • Obmedzuje tvorbu kŕčových žíl a zabraňuje zadržiavaniu vody v tele.
  • Ako výborný zdroj kyseliny listovej sa odporúča tehotným ženám.
  • Považuje sa za prírodné afrodiziakum.


Tenké kúsky tejto zeleniny sa zdajú byť liekom na všetky choroby a rovnako bol Apraragus lekársky vnímaný aj v minulosti.  Už starí Rimania a Gréci verili, že špargľa dokáže vyliečiť čokoľvek.

Jedna rastlina a tri farby

Medzi najbežnejšie predávané druhy patrí špargľa bielej a zelenej farby, no pochutnať si môžeme aj na špargli netradičnej fialovej farby.

Zelená špargľa sa nachádza najdlhšie na záhonoch a tak svoju farbu získava zo slnečného žiarenia. Nájdeme v nej množstvo vitamínu C a betakarotén, ktorý sa napríklad v bielej špargli nenachádza. Zelené výhonky sú pre svoju mierne horkastú chuť ideálne najmä pre studenú kuchyňu.

Fialovú farbu získava špargľa po vyklíčení zo zeme. Charakteristická je svojou o niečo sladšou – ovocnejšou chuťou akú má zelená špargľa.

Biela špargľa sa zberá skôr ako jej výhonky stihnú vyliezť na povrch pôdy. Je jemnejšia a tým aj náročnejšia na zber. Keď prerazí hrot špargle povrch zeme, odreže sa špeciálnym nožom pod zemou. Pre svoju jemnú chuť patrí tento typ špargle medzi najobľúbenejší.

Objavte čerstvé kúsky špargle na FARMOVE.sk s doručením až domov

Farmársky e-shop FARMOVE.sk počas špargľovej sezóny zaraďuje do svojej ponuky slovenskú špargľu v BIO kvalite pestovanú vo Veľkých Levároch. Čerstvá, ručne zbieraná a prirodzene pestovaná špargľa, bez chemických prostriedkov vo vás prebudí lásku k tejto kráľovnej zelenine.

Pozor však, s kúpou špargle neotáľajte, jej sezóna je krátka, trvá len od cca apríla do júna.

Špargľa je skvelým nutrične vyváženým spoločníkom a jej príprava je veľmi rýchla. Vyťažte čo najviac z množstva liečivých účinkov ktoré nám ponúka a vychutnajte si ju s grilovaným mäskom, ako polievku, či len tak k vajíčkam na raňajky, určite si ju zamilujete.

Navyše, najväčší farmársky e-shop na Slovensku FARMOVE (je od spoločnosti NosKin s.r.o., ktorý pôsobil pod značkou Svet Bedničiek a teraz pôsobí pod novou značkou FARMOVE) má aktuálne bonus 5 eur na prvý nákup – vyskúšať debničkovanie môžete teraz cez nich výhodnejšie. Viac informácii nájdete na https://www.farmove.sk/ochutnajte-najvacsie-farmarske-potraviny-ziskajte-5-eur-na-nakup


(A/PR) Zdroj obrázku: Anna Shepulova / Shutterstock.com