Ako nájsť zmysel života po tom, čo vás navždy opustil najbližší človek

Prispôsobiť ťažkým životným situáciám a ešte viac sa vyrovnať so skutočným zármutkom nie je pre každého z nás ľahké. A v tomto predvianočnom období, kedy sa má za jedným stolom stretnúť celá rodina a najbližší priatelia, to platí dvojnásobne. V tomto článku budeme preto hovoriť o tom, ako prežiť smrť milovaného človeka a vyrovnať sa s neľahkou udalosťou v živote.

Prijmite svoju bolesť

Aj napriek tomu, že pohrebná služba vo Zvolene urobila pri rozlúčke s našou milovanou osobou maximum, nie je pre všetkých tento fakt jednoduché prijať. 

Prvá vec ktorú často v týchto situáciách robíme je, že bojujeme so svojou bolesťou a snažíme sa ju vylúčiť zo svojho života, ako cudzí predmet. Pocit bolesti, dokonca aj tej najťažšej, je úplne normálny a – navyše – dôležitý: prostredníctvom nej sa prispôsobujeme novým životným okolnostiam. 

Je tiež potrebné zmieriť sa so skutočnosťou, že bolesť s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nezmizne a v dôležitých udalostiach – v deň narodenia zosnulého alebo v deň úmrtia – sa vráti. Musíme si to pamätať a nebyť prekvapení vašimi pocitmi.

Zabudnite na pravidlá a etiku

Každá osoba je individuálna, čo znamená, že každý berie smrť milovaného človeka vlastným spôsobom. Neexistujú žiadne všeobecné pravidlá, ktorými by ste sa mali v tomto čase riadiť. Niekto potrebuje dlhé obdobie adaptácie a niekto sa naopak pokúsi čo najskôr integrovať do rytmu bežného života. Nenechajte sa pritom ale ovplyvniť vašim okolím. Premýšľajte o tom, čo vám pomôže prežiť smrť blízkej osoby, a urobte to.

Hovorte o tom, čo sa stalo

Nie všetci ľudia sú ochotní diskutovať o smrti milovanej osoby, ale väčšina z nás bude musieť skôr či neskôr v spoločnosti začať znova fungovať. Vyrozprávať sa je dobré! Ak však nenájdete vhodnú osobu, s ktorou by ste sa mohli o všetkom porozprávať, obráťte sa na psychológa. Skúsený špecialista bude nielen všetko počúvať, ale vám aj poskytne cenné rady, ktoré vám pomôžu vo vašej situácii. Aj keď nemôžete krásy života zdieľať s milovanou osobou, verte, že čas všetky rany zahojí a vylieči.

(alinka/PR, foto: pexels.com)

Vladimír

Muž v pozadí tohoto webu, správca WordPressu na ktorom samotný web beží a marketingový manažér. K webu Alinka.sk sa pripojil v roku 2004 (ten čas ale šialene letí!) a pomáhal jej s „monetizáciou“ a administráciou od počiatku webu. K dispozícii je na info@alinka.sk

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.