Letná ovocná sezóna je v plnom prúde a nastáva najvyšší čas všetko ovocie dobre spracovať. Že patríte medzi zaváracích začiatočníkov a medzi marmeládou, džemom a lekvárom nevidíte žiadny rozdiel? Nevadí. Všetko podstatné, čo by ste pred prípravou mali vedieť, ale aj inšpiráciu na chutné recepty, vďaka ktorým pripravíte lahodný džem či marmeládu ľavou zadnou, nájdete v našom článku.

Džem, marmeláda alebo lekvár?

Aj vy ste mali doteraz tieto slová za synonymá? Laikovi sa síce na prvý pohľad môžu zdať totožné, ale predsa ide o rôzne formy spracovania ovocia, medzi ktorými nájdeme podstatné rozdiely.

Džem

Džem sa pripravuje zvarením celého ovocia, pričom v hotovom džeme musia ostať kúsky ovocia. Pri varení džemu sa musí ovocie dochutiť dostatočným množstvom cukru, prípadne rôznymi pochutinami podľa fantázie. Klasický jahodový džem je napríklad výborný v kombinácií s vanilkou.

Lekvár

Lekvár sa pripravuje postupným odparením vody z ovocia. Základom prípravy lekváru je jeho pravidelné miešanie, aby sa nepripálil a nezhorkol. Cukor sa do lekváru pridáva až po jeho dôkladnom prevarení, v čase, keď lekvár začne hustnúť a zle sa mieša. Lekvár možno pripraviť z ľubovoľného ovocia, najčastejšie sa pripravuje zo sliviek.

Marmeláda

Základným rozdielom medzi džemom a marmeládou je konzistencia. Kým v džeme musia ostať kúsky ovocia, marmeláda je hladká ovocná nátierka bez kúskov ovocia.

Ako pripraviť pravý slivkový lekvár

Pravý slivkový lekvár, ako ho poznali naše babičky, z veľkej časti preverí vašu trpezlivosť. Čaro jeho prípravy spočíva v niekoľko hodinovom miešaní variacej sa zmesi.

Mäkké, dozreté slivky umyjeme, odkôstkujeme, pomelieme na mlynčeku na mäso alebo pokrájame na malé kúsky. Následne ich dáme do veľkého hrnca a za stáleho miešania varíme približne 4 až 5 hodín.

Stále miešanie je dôležité, nakoľko ak by sa lekvár pripálil, nebol by lahodne sladký, ale horký. Lekvár je dostatočne hustý, keď z jeho pôvodného obsahu ostala v hrnci približne štvrtina. Práve vtedy prichádza ideálny čas na odskúšanie lekváru a pridanie cukru (na 5 kg sliviek približne 1 kg cukru) podľa chuti.

Ak túžite po netradičnej variante lekváru, originálny slivkový lekvár približne pol hodiny pred dovarením dochuťte napríklad rumom, červeným vínom, whisky, škoricou alebo kôrou z pomaranča.

Hotový lekvár ešte teplý plníme do zaváraninových pohárov, dobre uzavrieme a necháme vychladnúť hore dnom.

Domáca marhuľová marmeláda

Vykôstkované zrelé marhule a želírovací cukor dáme do väčšieho hrnca a za stáleho miešania uvedieme do varu. Varíme približne 2 minúty, pričom pravidelne odoberáme penu. Marmeládu plníme ho zaváraninových pohárov, ktoré dobre uzavrieme a necháme vychladnúť hore dnom.

Netradičné recepty na domáce džemy

Jablkový, čerešňový či jahodový džem to je už taká klasika. Hoci uvedené džemy predstavujú rokmi overenú klasiku, dávno to nie sú jediné plody záhradky, z ktorých možno pripraviť sladký džem. Niekedy možno na prvý pohľad aj netradičná džemová prísada, môže milo prekvapiť.

Tekvicový džem

Umytú a vydlabanú väčšiu tekvicu nakrájame na menšie kúsky a spolu so štipkou soli a celou škoricou ju umiestnime do väčšieho hrnca. Zalejeme 1,25 l vody a privedieme do varu. Po 20 minútach varenia vyberieme škoricu a do zmesi pridáme 1 kg kryštálového cukru a šťavu z jedného citróna. Za stáleho miešania varíme až kým sa cukor úplne nerozpustí. Hotovú zmes ešte teplú plníme do zaváraninových pohárov, uzatvoríme a necháme vychladnúť hore dnom.

Paradajkovo – malinový džem

500 g paradajok vložíme do misky, zalejeme vriacou vodou a necháme ich chvíľu spariť. Následne paradajky vyberieme, ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky. Spolu s 500 g hnedého cukru, nasekanou mätou, 500 g malín a 500 ml minerálky vložíme do väčšieho hrnca, v ktorom suroviny za stáleho miešania varíme, až kým sa úplne nerozvaria. Hotovú zmes prepasírujeme cez sitko a ešte horúci džem nalievame do zaváraninových pohárov. Dobre uzavreté necháme vychladnúť hore dnom.

Malinový džem s medovkou a limetkou

500 g cukru a približne 20 lístkov medovky zmiešame s cukrom a necháme stáť v uzatvorenej nádobe 12 hodín. Na druhý deň lístky z medovky vyberieme a môžeme sa pustiť do prípravy džemu.

Do väčšieho hrnca dáme 1 kg malín, ktoré jemne popučíme. Zalejeme ich šťavou z jednej limetky a za občasného premiešania privedieme do varu. Keď sa zmes začne variť pridáme 500 g želírovacieho cukru a za stáleho miešania varíme, kým nezhustne. Hotový džem naplníme do zaváraninových pohárov a necháme hore dnom vychladnúť.Domáci džem aj marmeláda majú v kuchyni bohaté využitie. Či už ho použijete ako náplň do koláčov, prílohu k mäsu alebo do rôznych sladkých jedál, mlsné jazýčky sa vždy potešia. Navyše, príprava domáceho džemu či lekváru môže byť zábava pre celú rodinu. Zapojte do prípravy aj deti a užite si spoločne prípravu zásob na zimu.