5 chýb, ktoré robíme pri behu

Chodievate si občas zabehať? Ak áno, ubezpečte sa, že nerobíte niektoré z nasledujúcich chýb:

  1. Nerozcvičím sa. Ponaťahujte stuhnuté končatiny, urobte pár strečingových cvikov a potom, čo odídete z domu sa na miesto, z ktorého začínate bežať, prejdite svižným tempom. Krvný obeh sa naštartuje a vy sa môžete rozbehnúť.
  2. Idem bežať hneď po zobudení, bez raňajok. Telo sa vám nepoďakuje. Najskôr niečo malé zjedzte, čo i len banán, počkajte 20 minút, až potom vyrazte na trať. Rovnako po behu tiež počkajte 20 minút, až potom si dajte plnohodnotné raňajky.
  3. Zvoľte rozumné tempo. Nemiňte si všetku energiu naraz hneď na začiatok, ale si ju rozumne rozložte. Začnite pomaly a potom postupne pridajte až do tempa, pri ktorom sa vám bude bežať vyslovene zľahka a budete mať pocit, že takto vydržíte bežať aj hodinu. Pri správnom tempe máte pocit, že lietate :-)
  4. Nemusíte všetko merať a hneď “šérovať”. Bežte kvôli sebe, nie kvôli trati, ani kvôli počtu odbehnutých kilometrov, aby ste sa potom mohli porovnávať s inými, či zverejňovať svoje výkony (neraz nad rámec svojich možností) na sociálnych sieťach. Bežte kvôli čerstvému vzduchu, zdravým nohám, funkčným pľúcam, čistej hlave, prekrvenej pokožke. Bežte kvôli pocitu zo seba. Pre seba.
  5. Správne dýchajte.  Nádych nosom, výdych ústami.  Nádych, 2, 3 a výdych 2,3  až dokiaľ nezosúladíte dych s tempom. Najlepšie sa vám pobeží keď budú pľúca a nohy v harmónii :-)

obrázky zdroj: pixabay.com; pexels.com

Lucia

Mama dvoch slečien Chantal (14) a Laury Sofie (11), manželka admina tohto webu, Vladka :-). Autorka, prekladateľka, editorka, blogerka, manažérka, ale aj mama, gazdinká, organizátorka, multifunkčná osôbka. Písanie vždy bolo jej vášňou, či už formou blogu, alebo externe do printového časopisu pre mamičky a tiež formou prekladov kníh z anglického jazyka. Bude pre Vás zdrojom autorských článkov na rôzne spoločenské témy, ale aj kuchárkou zdravých receptov vrátane vegan a raw a inšpirátorkou pre tvorivé dielničky.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.