Platí teda, že dve ženy, ktoré majú rovnaký prirodzený odtieň pleti, môžu mať rôzne podtóny. To je dôvod, prečo na nich niektoré odtiene kozmetiky, ako napríklad podkladová báza, vyzerajú odlišne.

Foto: Pixabay/pixabay_Bright Side

Tón pleti je to, čo vidíte na povrchu pokožky. Zvyčajne sa označuje ako svetlá, stredná, hnedá alebo tmavá pleť. Podtón je základná farba pod povrchom vašej pokožky, ktorá môže spadať do kategórií teplý, neutrálny a chladný. Existuje mýtus, ktorý tvrdí, že svetlé tóny pleti majú automaticky studené podtóny a že tmavšie tóny majú prirodzene teplé podtóny. Človek svetlej pleti môže mať teplý podtón, zatiaľ čo niekto s tmavšou pleťou môže mať studený podtón.

Ako to teda v skutočnosti je?


Ak máte ružovkastý, červenkastý alebo modrastý odtieň, potom máte studený podtón. Máte žltkastú, broskyňovú alebo zlatistú žiaru? Potom máte teplý podtón.
Ak máte rovnakú kombináciu oboch, váš podtón je neutrálny.

Foto: Pexels-anderson-guerra

Nájdite svoj podtón


Svoj podtón môžete ľahko určiť bez konzultácie s profesionálnym vizážistom. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých testov, ktoré môžete urobiť doma.

Test šperkov: Skontrolujte si šperkovnicu. Máte viac zlatých doplnkov, pretože na vás vyzerajú lepšie? Potom máte teplý podtón. Tie, ktoré majú chladný podtón, majú tendenciu uprednostňovať strieborné šperky.

Slnečný test: Sledujte, ako vaša pokožka reaguje na slnečné žiarenie. Ľudia s teplým podtónom zvyčajne získajú zlatistú žiaru, zatiaľ čo tí so studeným podtónom sa sfarbia do červena alebo do ružova a na prílišnom slnku sa ľahko spália.

Test oblečenia: Otvorte svoj šatník. Obsahuje viac kúskov v čisto bielej farbe? Možno je to preto, že na vašom chladnom podtóne biela farba vyzerá úžasne. Ľudia s teplejším podtónom sa prikláňajú skôr k sivobielym či hnedým odtieňom.

Foto: Pixabay_congerdesign

Čo na teplý podtón pleti

Ak máte teplý podtón, skúste túto kombináciu:

Podklad: Použite podklad, ktorý je jemne žltý. To sú tie, na ktorých je zvyčajne na etikete napísané zlatá, medová alebo teplá béžová.

Rúž: Noste odtiene ako jasne oranžová alebo tehlovo červená.

Lícenka: Použite oranžovú alebo červenú farbu na doplnenie vášho tónu.

Foto: Pixabay/StockSnap

Tipy pre chladný podtón

Pre chladný podtón zvoľte tieto farby:

Podklad: Použite podkladovú bázu s ružovým nádychom. Mnoho kozmetických značiek uvádza na štítok aj písmeno „C“, čím naznačuje, že je určený pre chladnú pokožku.

Rúž: Modrasté, fialové a bobuľové odtiene, ako je slivková a čerešňová červená, sú stávkou na istotu.

Lícenka: Vyberte si teplú broskyňovú alebo jemnú ružovú lícenku.

Náš tip: Viete o tom, že na webe Alinka.sk nájdete aj obľúbené detské básničky a rečňovanky? Rozjasnite tvár vašich najmenších napríklad hádankami o zvieratkách či básničkami o včielkach.

Foto: pexels-cottonbro-studio

Rozjasnite aj neutrály podtón pleti

Ak máte neutrálny podtón, vyskúšajte toto:

Podklad: Stiahnite po odtieňoch, ktoré nie sú príliš ružové alebo príliš žlté. Niektoré značky tiež uvádzajú „N“ na svojich štítkoch pre neutrálne tóny.

Rúž: Ak máte svetlý prirodzený tón, ružové odtiene na vás budú vyzerať nádherne.

Lícenka: Akýkoľvek odtieň zvolíte, nič tým nepokazíte. Ak si neviete vybrať, jemnejšie odtiene sú stávka na istotu.

Zdroj: How to Choose Your Perfect Makeup Without Professional Help (brightside.me), Foto: Pixabay, Pexels, Titulné foto: Pixabay/kaboompics