Zubných lekárov, ktorí prijímajú nových pacientov, ubúda. Zákroky sú čím ďalej drahšie a k tomu tá nervozita pred každou návštevou ordinácie. To je už celkom dosť dôvodov na zlepšenie starostlivosti o chrup od základu. Ako to urobiť, aby ste sa zubárov nemuseli báť?

Nezabúdajte na prevenciu

Počujeme to zo všetkých strán. Prevencia je najdôležitejšia. V prípade zdravia zubov a úst to platí tiež. Za rok by ste mali podstúpiť dve prehliadky u zubného lekára a dve ošetrenia na dentálnej hygiene. Zubný lekár pomocou röntgenu odhalí zubné kazy, prípadné zápaly alebo vačky. Dentálna hygienička vás naučí správnemu čisteniu a odstráni kameň, ktorý je hlavnou príčinou vzniku zápalu ďasien.

Čistenie zubov dvakrát denne

Už rodičia nás učili, že zuby sa musí čistiť dvakrát denne. Ráno a večer aspoň dve minúty. Prečo je vlastne kefka tak dôležitá? Len ta totiž odstráni zubný povlak, ktorý stojí za vznikom zubného kazu a tiež zubného kameňa, ktorý vo väčšom množstve spôsobuje zápaly ďasien, neskôr paradentózu a v poslednom štádiu aj vypadnutie zuba. A čo zubná pasta? Tá je len doplnkom. Preto často vyberáme podľa chuti. Pokiaľ ale trpíte na zubné kazy, je lepšie voliť pastu s obsahom fluoridov, ktoré prispievajú k posilneniu zubnej skloviny. Zuby nikdy nečistite skôr ako 30 minút po jedle. A určite vám neuškodí, keď pridáte tretie čistenie napoludnie po obede. Dôležité je dodržiavať správnu techniku a primeraný tlak na zuby.

Najlepší priateľ - medzizubná kefka
Vedeli ste, že až 40 % plochy zubov tvorí medzizubné priestory? A staráte sa o ne podľa toho? Ak pridáte k rutine večerného čistenia medzizubnú kefku, predĺžite si čistenie asi o 30 sekúnd a pritom vyčistíte prakticky zvyšnú polovicu zubov. Aj v týchto miestach totiž zostáva plak, ktorý môže spôsobiť zubný kaz alebo zápal ďasien.

Najväčší protivníci - sladké i kyslé

Máte radi sladké limonády a deň završujete pohárom vína? Pekný program, ale pre zuby žiadna výhra. Pôsobenie cukrov a kyselín škodí zubnej sklovine, a keď pri čistení na zuby poriadne pritlačíte, môžete si privodiť nepríjemnú citlivosť zubov a odhalené krčky.

Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.eu