Pobyt na slnku má mnohé benefity, ale nesie so sebou i vážne zdravotné riziká. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako eliminovať škodlivé účinky ostrých slnečných lúčov, je vhodný výber opaľovacieho krému. Lenže ako si vybrať ten správny? Výborný spôsob, ako začať, je zistiť, aký máte typ pleti.

Slnko stimuluje produkciu vitamínu D v tele, znižuje krvný tlak, zvyšuje pocity celkovej pohody. Sú tu však aj nevýhody. Všetkého veľa škodí, a časté vystavovanie sa silnému slnečnému žiareniu môže viesť k viditeľným prejavom predčasného starnutia – vráskam či nepekným škvrnám, a v tom horšom prípade aj k závažným ochoreniam, akým je obávaná rakovina kože. Niektorí ľudia sú obzvlášť zraniteľní, a to nielen v horúcom lete! 

Ste v ohrození?

Ešte v minulom storočí dermatológ Thomas Fitzpatrick vyvinul systém, prostredníctvom ktorého rozlíšil 6 základných fototypov pleti. Vychádzal pri tom z poznatku, že každý druh pokožky disponuje inou dávkou pigmentu, od čoho sa odvíja i reakcia kože na slnečné žiarenie. V závislosti od toho, do ktorej kategórie spadáte, si teda viete nielen odvodiť potenciálne riziko poškodenia vašej pokožky, ktorému sa pri pobyte na slnku vystavujete, ale aj sa vyzbrojiť na mieru šitými ochrannými prostriedkami tak, aby ste dopriali náležitú starostlivosť pleti počas celého roka

Fotoyp 1Veľmi bledá pleť
Fotoyp 2Bledá pleť
Fotoyp 3Jemne hnedá pleť
Fotoyp 4Hnedá pleť
Fotoyp 5Tmavo hnedá pleť
Fotoyp 6Tmavohnedá až čierna
pleť s výrazným pigmentom

Rozoberme si spomínané typy pleti.

Typ číslo 1 – Najmenej priateľské je slnko k ľuďom, ktorých pokožka je neprirodzene svetlá, až bledá, často posiata pehami. Patria sem, napríklad, albíni, ale aj nositelia medených, či blond vlasov a prevažne modrých očí. Ich koža sa pod vplyvom slnečných lúčov bez ochrany extrémne rýchlo spáli a o krásnom opálení sa im, žiaľ, môže len snívať. Našťastie, aj pre tú najcitlivejšiu pleť existuje riešenie – opaľovací krém s veľmi vysokým ochranným faktorom zaručujúci maximálnu slnečnú ochranu. 

Typ číslo 2 – Aj do druhej skupiny patria svetlokožci s ryšavými, blond, či svetlohnedými vlasmi a očami v odtieňoch modrej, zelenej, či orieškovo hnedej farby. Typickými predstaviteľmi sú ľudia pochádzajúci zo Škandinávie, ktorí sa na slnku rýchlo spália, no opália sa len veľmi ojedinele. Mať v slnečných dňoch po ruke opaľovací krém je preto pre nich takpovediac nevyhnutnosť. Ideálne taký, ktorý má ochranný faktor SPF aspoň 30+. Netreba zabúdať ani na prípravky po opaľovaní, ktoré citlivú pokožku po slnení príjemne upokoja.

Typ číslo 3 – Krémová pleť, ktorú môžu dopĺňať oči i vlasy najrôznejších farebných odtieňov, nebýva už až tak precitlivelá na slnečné žiarenie, no jej nositelia by predsa len mali byť obozretní. Hoci sa zvyčajne opaľujú postupne a rovnomerne, stále hrozí aj riziko spálenia. 

Typ číslo 4 – Ľudia so stredne tmavou pokožkou, typicky zastúpení obyvateľmi východnej Ázie, reprezentujú typ číslo 4. Väčšina má hnedé vlasy i oči a ich pleť sa na slnku len málokedy spáli. Naopak, opálenie pokožky je prirodzené a dochádza k nemu jednoducho. 

Typ číslo 5 – Tmavohnedá pokožka, akou sa môžu popýšiť mnohí obyvatelia latinskej Ameriky, juhovýchodnej Ázie, či Indie, je voči slnku už pomerne dobre odolná. K spáleniu pod vplyvom slnečných lúčov dochádza len veľmi výnimočne a opálenie okamžite tmavne. 

Typ číslo 6 – Čierne vlasy, tmavo hnedé oči, najtmavšie odtiene pleti. Takí sú ľudia spadajúci do šiesteho typu pokožky, ktorý sa môže popýšiť najväčšou nádielkou pigmentu. Afričania, či Aboridžínci zahrnutí do tejto kategórie sa nikdy nespália. Na druhú stranu, ani to najostrejšie slniečko im nezabezpečí radosť z opálenej pokožky. 

Chráňte sa 

Našli ste sa v niektorej charakteristike? Predtým, než začnete panikáriť kvôli svojej porcelánovo bielej pleti, alebo, naopak, utešíte sa, že vám, “tmavokožcovi”, predsa nič nehrozí, myslite na to, že nie je všetko iba čierno-biele. Hoci je u ľudí so svetlejšou a citlivejšou pokožkou určite pravdepodobnejšie, že sa u nich môžu vyvinúť kožné problémy, krémy pred aj po opaľovaní sa odporúča používať reprezentantom všetkých farieb a typov. Je jednoducho nesprávne tvrdiť, že osoby s tmavou pleťou sú bezrizikové a ochorenia kože sa ich netýkajú. 

Najväčší rozdiel je v tom, aký ochranný prostriedok použijete. Na trhu je ich neúrekom – od voňavých prírodných preparátov, medzi aké patria mandľový, kokosový, či mrkvový olej, až po opaľovacie krémy pre intolerantnú pokožku Bioderma Photoderm Max Cream, poskytujúce vysokú UV ochranu. Tajomstvo úspechu je siahnuť po takom prípravku, ktorý dokonale ochráni práve váš typ pleti. 
Typy 1 a 2, ktoré vedú v rebríčku ohrozenosti, by, napríklad, ani nemali uvažovať nad tým, že vyjdú na priame slnko bez použitia kvalitnej slnečnej kozmetiky, akou je kozmetika Daylong. Naopak, ľudia s menej senzitívnymi typmi pokožky môžu siahnuť aj po prípravkoch s nižším ochranným faktorom SPF a opaľovacích olejoch založených na prírodnej báze. Váš fototyp vám najlepšie napovie, ako sa účinne chrániť. Tak už viete, ktorý to je?

(Alinka/Natívny článok, foto pexels.com)

-Michaela Domanová