oslavaNiektoré tradície sú v rôznych častiach sveta dosť podobné: narodeninové sviečky, ktoré prinášajú priania až k Bohu, narodeninové hry ktoré ukazujú, o koľko je dieťa šikovnejšie od minulého roka, a narodeninové objatia a potľapkania, ktorými sa vyjadruje veľa šťastia do ďalšieho roku. Niektoré tradície sú však viac špecifické pre konkrétne krajiny. Je veľké množstvo tradícií okolo narodenín. Tu je zoznam odlišných kontinentov, krajín a kultúr a ich vlastné jedinečné narodeninové tradície:

Afrika
V rôznych afrických národoch usporadúvaju oslavy pre celé skupiny detí namiesto oslavy narodenín. Keď deti dovŕšia určitý vek, začnú sa učiť pravidlá, vyznania, zvyky, piesne a tance ich rodu.

Anglicko
V Anglicku sa pije ovocná šťava (squash) čo je polotovar s príchuťou pomaranča alebo citróna vyrobený zo sirupu. Podávajú sa torta so sviečkami a čokoládové keksy. Môžu tiež mať želé so zmrzlinou, ktoré môžu byť ozdobené malými guličkami farebného cukru. Do narodeninovej torty sú pri príprave zamiešané niektoré symbolické predmety. Ak v tvojom kúsku torty nájdeš korunu, tak budeš bohatý. Na narodeniny tvoji priatelia urobia vyhadzovačku- rukami ťa vyzdvihnú a vyhadzujú ťa prvýkrát pre šťastie, druhý krát opäť pre šťastie a tretí krát pre „kokos starého muža“.

Argentína
Keď dievčatá dovŕšia 15 rokov, majú obrovskú párty – oslavu, ktorej hlavným bodom je tanec valčík so svojim otcom a ostatnými chlapcami. Oslávenec tiež dostáva ťahance za uši za každý rok, ktorý je na svete.

Aruba
Deti nosia do školy sladkosti pre svojich spolužiakov a všetkých učiteľov. Každý učiteľ príjme maličkosť a odmení dieťa malým narodeninovým darčekom ako napr. ceruzka, guma alebo pohľadnica. Tiež dieťa, ktoré má narodeniny, nemusí prísť do školy oblečené v školskej uniforme.

Bolívia
Vo veku 16 rokov dievča sa oblečie do bieleho a tancuje valčík so svojim otcom a ďalšími chlapcami.

Brazília
Keď má dieťa narodeniny, ťahajú ho za uši toľkokrát, koľko rokov práve má. Dieťa, ktoré má narodeniny, má právo dať prvú časť torty svojmu najvzácnejšiemu priateľovi, alebo členovi rodiny, väčšinou je to mamička alebo ocko. Deti zvyčajne jedia cukríky v tvare ovocia a zeleniny. Domy sú vyzdobené na túto príležitosť oslavnými transparentmi a veselými farebnými papierovými kvetmi.
Keď dovŕšia 15 rokov, dievčatá tancujú valčík s nápadníkmi, otcom a starým otcom. Tancuje spolu s 15 partnermi, čo symbolizuje každý rok jej života.

Bulharsko
Ak žijete v Bulharsku a máte historické alebo biblické meno, dostanete ďalšiu, omnoho väčšiu oslavu na meniny navyše k oslave vašich narodenín.

Čína
Dieťa, ktoré má narodeniny, si musí uctiť svojich rodičov a prijať peňažný dar. Priatelia a rodina sú pozvaní na obed. Podávajú sa cestoviny, čím oslávencovi prajú dlhý život.

Dánsko
Z okna im veje zástava, ktorá hovorí, že niekto, kto žije v tomto dome, má narodeniny. Ešte kým dieťa spí, sa poukladajú darčeky okolo postele, takže keď sa dieťa zobudí, hneď vidí svoje darčeky.

Egypt
Egyptské narodeninové oslavy sú plné spevu a tanca, keď dieťa dovŕši prvý rok života. Na výzdobu oslavy sa používa veľa kvetín a ovocia ako symboly života a rastu. V Egypte majú ľudia na ich narodeninových oslavách veľa priateľov a rodiny, tak často servírujú dve narodeninové torty. Jedna torta má sviečky pokiaľ druhá ich nemá. Podávajú sa tiež sušienky, samostatné koláčiky zvané gateaux, sezamové tyčinky a malé sendviče z francúzskeho pečiva. Všetko jedlo sa servíruje v rovnakom čase. Zdobia svoje príbytky papierovými girlandami zvanými zeena, ktoré vyzerajú ako reťaze snehových vločiek. Sú povešané okolo celého domu.

Ekvádor
Keď dievča dovŕši 15 rokov, má veľkú oslavu a dievča má na sebe oblečené ružové šaty. Otec obuje oslávenkyni prvé topanky na podpätkoch a tancuje s ňou valčík spolu s ďalšími jej 14 družičkami a 14 chlapcami.

Filipíny
Na Filipínach sa mieša Východ so Západom. Torty sa pečú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Na oslave musia byť cestoviny, ktoré symbolizujú dlhý život, dekorácia je z balónov a samozrejme piňatas. Pred oslavou ide rodina na omšu poďakovať Bohu.

Ghana
V deň narodenín sa deti budia na špeciálnu pochúťku zvanú “oto” čo je plnená placka spravená z popučených sladkých zemiakov a vajec vyprážaná v palmovom oleji. Neskôr majú narodeninovú oslavu kde zvyčajne jedia dusené mäso a ryžu a pokrm zvaný „kelewele“, čo je vyprážaný kus platanu (je podobný banánom). Väčšinou sa ako jedlo podáva “watche” (hneda ryža a fazuľa), „sheto“ (čierne korenie), “mecko” (červené korenie), červená ryža s kukuricou, hovädzinou a “fufu” (pomletý yam a cassava)
Deti hrajú národnú hru zvanú Ampe.
Majoritná etnická skupina ľudí v Ghane, zvaná Asante (alebo Ashanti) oslavuje deň “krada” (čo znamená Deň duší) v deň ich narodenín. Keď má osoba deň krada, zobúdza sa zavčasu a umýva sa s použítím špeciálneho listu namočeného cez noc vo vode (toto je očistný rituál určený na očistenie vnútornej duše). Potom popoludní majú oslavu s rodinou a priateľmi a oslávenec je zvyčajne oblečený v bielom.

Guyana
Hlavné jedlá pri oslavách narodenín sú kurča, kačka alebo jahňacina, kari s ryžou. Člen rodiny väčšinou upečie ovocie, nákyp pre chlapca alebo dievča, aby malo čo prekrojiť. Oslávenec má väčšinou oblečené niečo extravagantné.

Holandsko
Holandské domy majú kalendár v kúpeľni, v ktorom má každý poznačené narodeniny, keďže narodeniny sú považované za dôležitý okamih. Kalendár je umiestnený v kúpeľni ako pripomienka, aby ste navštívili priateľov a príbuzných v ich špeciálny deň.
Deti majú tortu so sviečkami. Jedia lievance posypané práškovým cukrom a „tartjes“ (tortičky s rôznymi druhmi náplní) ktoré sú servírované s limonádou a horúcou čokoládou. Darček zabalený v bielom a čiernom sa pokladá za nešťastie. Špeciálne narodeninové roky ako 5,10,15,20,21 sa volajú „korunné“ roky. Dieťa v ten rok dostane extra veľký darček. Rodina vyzdobí stoličku a celú jedáleň sezónnymi kvetmi, papierovými stuhami a balónmi. V škole dieťa môže dať svojim kamarátom niečo na zahryznutie a učiteľ urobí pre dieťa narodeninovú čiapku, často je urobená z papierových pások a kvetín.

Pokračovanie nabudúce…