Jar je nezadržateľne tu a s ňou aj jeden z krásnych tradičných sviatkov – Veľká noc.  Deti i dospelí už sa nemôžu dočkať dní voľna. Okrem tradícií sa však toho dá počas sviatkov stihnúť oveľa viac. Ktoré atrakcie by ste rozhodne mali počas sviatkov navštíviť?

Západné Slovensko

Minifarma  – Ľubiná

Minifarma situovaná uprostred ľubinských kopaníc je vedená a neustále vylepšovaná majiteľmi, ktorí sa zamerali na chov miniatúrnych hospodárskych zvierat ako sú ovce, kozy, lamy, somáre, prasiatka, kačky, husi , sliepky a zajace. So starostlivosťou o zvieratká im však pomáhajú pomocníci a animátori, ktorí vás ochotne prevedú areálom a poukazujú všetky zvieratká a ich prírastky. Krotké zvieratá si môžete pohladiť, na koníkoch sa môžu deti povoziť. Krédom minifarmy totiž nie je totiž „vytvoriť zoo, kde sa deti na zvieratá pozerajú cez mreže“, ale kids-friendly priestor, kde sa deti so zvieratkami môžu bližšie zoznámiť.

Kláštor Veľká Skalka pri Trenčíne

Pokiaľ pravidelne jazdíte po diaľnici na trase z Bratislavy do Žiliny, iste si niekedy pri Trenčíne všimli tajuplnú budovu vytesanú do skaly, ktorá priam láka navštíviť ju. Ide o najstaršie pútnické miesto na Slovenskú –  Kláštor Veľká Skalka.  Ak by ste si mysleli, že dostať sa do kláštora bude riadna makačka, opak je pravdou. Priamo pod kláštor sa dostanete autom a potom ste za necelých 5 minút na mieste. Kláštor okrem legendy a svojho tajuplného zjavu zdobí trojpodlažná kaplnka a v blízkosti ľahko nájdete jaskynný komplex s názvom Opatovská jaskyňa, ktorý sa naozaj oplatí vidieť. Hoci nie je jaskyňa bezkrasová, prekvapí vás 60metrovou dĺžkou svojich chodieb.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom

Ak máte radi nenáročne prechádzky, výlet na mohylu je pre vás to pravé. Parkovať sa dá priamo pod mohylou alebo ešte v Brezovej a odtiaľ vystúpať k monumentu, čo vám zaberie asi hodinu času. Mohyla sa nachádza na vrchole Bradlo v nadmorskej výške 543 metrov a je UNESCOM vyhlásená za národnú pamiatku. Sochár Dušan Jurkovič ju navrhol ako terasovitá stavbu so 4 veľkými obeliskami a venoval ju Generálovi M.R. Štefánikovi. Z mohyly sa môžete rozhliadnuť po nádhernom okolí kopaníc.

Stredné Slovensko

Bojnická vyhliadka

O tom, že v Bojniciach nájdete krásnu Zoo alebo Bojnický zámok iste viete. Ale viete aj o tom, že sa tam nachádza Bojnická vyhliadka? Tento chodník v korunách stromov nájdete v nadmorskej výške 410 metrov, pričom výška samotnej vyhliadky je úžasných 30 metrov. K vyhliadke sa môžete dostať 2-ma spôsobmi, na pešo priamo z Bojníc, čo vám zaberie takmer ¾ hodinu alebo sa vyveziete kúsok pod vyhliadku autom. Hoci je táto „atrakcia“ spoplatnená, určite sa oplatí ísť si pozrieť nádherné okolie Bojníc z výšky a po ceste naspäť sa zviesť po obrovskom tobogane.

Kontaktná Zoo Liptov

Kontaktná Zoo v Liptove dovoľuje to, čo je v iných Zoo striktne zakázané, a teda dostať sa do blízkosti šeliem, medveďov či papagájov, pohladiť si lamu alebo nosáľa. Zoo kontakt nájdete priamo pri akvaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Nachádza sa tu viac ako 400 zvierat, ktoré sa narodili v ľudskej opatere, a preto sa v prítomnosti ošetrovateľov môžete so zvieratami bližšie „skontaktovať“. Môžete tu vidieť lety dravých vtákov, zajazdiť si na koníkoch a poníkoch prípadne nakŕmiť vybrané druhy zvierat.

Múzeum oravskej dediny

Zdroj: Kingahel

Ak vás zaujímajú dejiny, a teda konkrétne dejiny Oravy, nad dedinou Zuberec nájdete toto kultúrne múzeum plné krásnych dreveníc a histórie. Okrem roľníckych obydlí, oravských dreveníc, dreveného mlynu či dreveného kostola tu tiež narazíte na ukážky ľudových remesiel. Stredom skanzenu prechádza Studený potok a skanzen sa pýši aj kostolom sv. Alžbety zo Zábreže z 15. Storočia.

Východné Slovensko

Šarišský hrad

Šarišský hrad je najrozsiahlejším hradom na území Slovenska nad mestečkom Veľký Šariš. Vo vnútri hradu nájdete viaceré ohniská, miesta na sedenie a dokonca prístrešok. Stred nádvoria zdobí vysoká hranatá veža odkiaľ sa môžete pokochať vyhliadkou na okolie. Vidieť môžete Prešov, Sabinov, Šarišské Michaľany, Kapušany aj s Kapušianskym hradom, rôzne lúky, dediny a pohoria od Čergova na severe cez Branisko na západe až po Stráže na východe, Slanské vrchy na juhovýchode a omnoho viac.

DinoPark – Zoologická záhrada Košice

Pokiaľ sú vaše deti milovníkmi Dinosaurov, rozhodne s nimi navštívte Zoo Košice, v ktorej nájdete časť s názvom DinoPark, kde sa na vás tešia desiatky druhohorných vyhynutých dinosaurích druhov v životných veľkostiach, unikátne 3D Kino zdarma, detské atrakcie, paleontologické ihrisko či občerstvenie v DinoGrile.

Slovenské opálové bane

Nachádzajú sa pri Prešove na území obce Červenica a predstavujú národný poklad Slovákov. Ide o najstaršie banské diela na svete a dokonca jediné na našom kontinente. Pod zemou nájdete 24km banských chodieb a 17 horizontov, z čoho 5 je zaplavených. Milovníci minerálov, geológie, histórie a tajomnosti neprebádaných chodieb si určite prídu na svoje. Najhodnotnejší a najväčší opál bol nájdený práve tu a momentálne je vystavovaný v múzeu vo Viedni.