Jar vždy prináša novú energiu a túžbu po nových začiatkoch. Nie nadarmo sa po zime robí jarné upratovanie. Na jar nás zachvacuje túžba pretriediť veci, nepotrebné vyhodiť, zimné odložiť do skríň a na oplátku z nich zasa vybrať ľahšie, letné oblečenie. Ak sa zbavíte starého, urobíte tak automaticky priestor novému.

Začnite v kuchyni

Či si to uvedomujeme, alebo nie, väčšina rodinného života sa odohráva v kuchyni. Raňajky, obedy, večere. Ak máte spojenú kuchyňu s obývačkou, toto pravidlo platí dvojnásobne. Je preto dôležité, aby sme sa v kuchyni cítili dobre a to sa nám podarí len ak bude čistá, nezaprataná zbytočnými vecami. Pozrite sa na svoju kuchynskú linku z nadhľadu: je všetko, čo na nej máte položené, naozaj nevyhnutné pre vaše každodenné fungovanie? Dózy, škatuľky, ozdoby. Potrebné uložte do skriniek, nepotrebné vyhoďte, alebo posuňte ďalej inej osobe, o ktorej viete, že by ju potešili.

Zásuvky, skrinky a poličky je tiež potrebné prevzdušniť. Ak v nich skladujete spotrebiče, či kuchynské náčinie, ktoré ste už minimálne tri roky nepoužili, zbavte sa ich. Nepotrebujete ich.

Obývacia izba

Dajte jej zmysel. Naozaj nie je potrebné vystaviť si každú ozdobu, či ornament, ktorú dostanete. Skúste rozmiestniť po obývačke len tie ozdoby, ktoré spolu nejako súvisia a farebne ladia. Ostatné odložte. Ak máte pocit, že vašej obývačke chýba oživenie, neraz pomôže výmena vankúšov a prikrývok, či poťahu na gauč, ak je to možné. Perfektným detailom v obývacej izbe sú čerstvé kvety vo váze.

Detská izba

Ak dáte deťom za úlohu pretriediť hračky, minimálne dve hodiny o nich nebudete vedieť. Dajte im dve škatule: jednu, do ktorej budú triediť pokazené hračky a nekompletné pexesá, či puzzle, určené na vyhodenie, a do tej druhej nech ukladajú hračky, ktoré sú ešte stále v super stave, no vaše ratolesti z nich už vyrástli a sú ochotné posunúť ich iným deťom. To isté nech spravia s knižkami.

Spálňa a šatník

Nosím to? Je mi to ešte dobré? Ak ste si nejaký kus oblečenia neobliekli už dva roky, už si ho neoblečiete nikdy a môžete ho posunúť kamarátke, či niekomu v rodine, alebo ho odniesť do zberne šatstva. V spálni si dajte pozor na nočné stolíky, aby sa na nich zbytočne nehromadili hŕby kníh a časopisov.

Kúpeľňa

Toto bude misia najmä pre ženy: pretriediť kozmetiku, starú vyhodiť a tú, ktorú nepoužívame, opäť posunúť ďalej (laky na nechty atď). Ak v kúpeľni skladujete aj lieky, skontrolujte expiračné lehoty a staré liečivá odneste do lekárne.

Extra TIP: Skvelé tipy na dôkladné upratovanie nájdete v knihe Kúzelné upratovanie od Marie Kondo a tiež v jej druhej knihe Upratané!

Fotky zdroj: pexels.com; pixabay.com