Pri príprave na dovolenku treba myslieť aj na to, že môžu prísť aj daždivé dni a pribaliť do batožiny pre istotu aj spoločenské hry, knižky, omaľovánky s pastelkami, skladačky. Ideálne je však tráviť dovolenku von, pri vode, keď si môžeme spríjemniť pobyt jednoduchými hrami. V prírode sú vhodné hry s loptou, lietajúcim tanierom, švihadlom atď. Každú chvíľku, ktorú dieťaťu venujete, si bude veľmi ceniť. Ak bude spokojné, bude vás viac rešpektovať, keď si budete chcieť oddýchnuť a mať čas chvíľku pre seba. Je dôležité, aby ste venovali svoj čas dieťaťu, spoločne sa zahrali, porozprávali, aby nemalo pocit, že je odstrčené.

Hry pri vode

Hrad – dieťa môže z kameňov alebo piesku postaviť na brehu hrad pre svoje bábiky alebo zvieratká, ktoré si so sebou pribalilo. Vyzdobiť ho môže mušličkami, ktoré určite pri mori nájdete.

Zbieranie kamienkov – zbierajte najmä tie, ktoré sú niečim zaujímavé svojim tvarom alebo farbou. Dieťa si ich bude opatrovať ako poklad. Ak potrebujete, aby zostalo nejaký čas pod slnečníkom, zahrajte sa s dieťaťom na obchod. Dieťa môže byť predavač a vy si môžete kupovať kamienky. Úlohy si po čase vymeňte.

Hry v prírode

Na prechádzkach alebo dlhších túrach v prírode môžete dieťa zaujať počas pochodu spoločným spevom alebo súťažami. Počúvajte spolu zvuky prírody, hľadajte niečo zaujímavé (kvety, stromy, drobné chrobáčiky).

Dobrodružstvo – zahrajte sa na dobrodruhov, predstavte si, že ste v neznámej krajite a jeden úsek musíte prejsť tak, že budete úplne ticho, aby vás nepočuli domorodci (napr. 3 minúty, alebo 100 krokov). V ďalšom úseku musíte splniť nejakú úlohu (nájsť niečo, čo sa v okolí môže nachádzať, napr. potok, nejaká rastlina, …) Nezabudnite dieťa po každej splnenej úlohe pochváliť.

Hra na medveďa – ak ide väčšia skupina (aspoň 6 ľudí), zahrajte sa tak, že každý má právo raz za celú túru zakričať slovo “medveď”. Kto to zakričí, zavrie oči a počíta do desať. Úlohou ostatných je ukryť sa za strom, do trávy a podobne. Potom ten, čo rátal, otvorí oči a zo svojho miesta skontroluje, či sú všetci pred “medveďom” dobre ukrytí.