Grilovacie mriežky, ktoré sa stratili pod hrubou vrstvou mastnoty? Zaschnutá špina, ktorej sa dá zbaviť len horko-ťažko? Povedzte stop! Grilovanie môže byť zábava od začiatku až do konca. Ak začnete praktizovať naše rady, vďaka ktorým
vyčistíte gril ľavou zadnou, grilovanie si budete užívať ešte viac.

Foto: Pexels/RDNE Stock project

Ako vyčistiť menší gril?

Táto metóda si vyžaduje, aby ste do rúry vložili grilovací rošt. Práve preto je vhodnejšia pre menšie plynové grily a grily na drevené uhlie.

Čo budete potrebovať?

● rukavice
● grilovacia kefa
● čistiaca kefa
● mydlo na riad
● starý uterák / utierka

Predhrejte rúru na vyššiu teplotu a grilovací rošt umiestnite priamo na rošty rúry. Zatvorte rúru a nastavte časovač na jednu hodinu. Môže sa stať, že sa počas toho vo vašej kuchyni trochu zadymí, takže je dobré otvoriť okná.

Foto: Pixabay/Bru-nO


Po hodine vypnite rúru a počkajte, kým grilovací rošt dostatočne nevychladne. Následne položte rošt buď do drezu alebo ho vezmite niekam von a pomocou grilovacej kefy odstráňte uvoľnenú mastnotu a špinu. Nakoniec vydrhnite mriežku trochou mydlovej vody a osušte ju starou utierkou alebo uterákom. Hotovo!

Ako vyčistiť veľký gril?

Na to, aby sa veľký gril leskol ako nový, budete potrebovať viac času. Za námahu to však stojí!

Čo budete potrebovať?

● rukavice
● grilovacia kefa
● mydlo na riad
● starý uterák / utierka

Začnite otočením všetkých horákov na grile do polohy „High“, zatvorte veko a nechajte gril zohrievať približne 15 minút. Potom vypnite horáky. Ponorte grilovaciu kefu do nádoby s mydlovou vodou a začnite drhnúť mriežky. Predhriatie roštov by malo uľahčiť uvoľnenie nepoddajnejšej špiny.

Foto: Pexels/Luis Quintero

Po tomto čistení nechajte grilovacie mriežky dostatočne vychladnúť, aby sa s nimi dalo opäť pohodlne manipulovať. Nakoniec navlhčite starý uterák a použite ho na utretie zvyškov mastnoty alebo mydla.

2 bonusové tipy

Kefka po každom použití

Váš gril zostane oveľa čistejší, ak rošty po každom použití vydrhnete grilovacou kefou. Nemusíte použiť ani mydlo ani vodu – samotná kefka urobí veľký rozdiel!

Horáky aj varný box

Keď sú vaše grilovacie mriežky čisté, prečo neísť ešte o krok ďalej a nevyčistiť aj horáky a varný box? Zaraďte to do svojej rutiny pri čistení grilu.


Zdroj: Here’s The Best Way To Clean Your Barbecue Grill (onegoodthingbyjillee.com), Foto: Pexels, Pixabay; Titulné foto: Pexels/Askar Abayev