Predčasné opotrebovanie gauča môžu mať na svedomí tieto zanedbania:

Sedenie na rovnakom mieste


Poznáte to – zo zvyku si sadnete stále na to isté miesto. Dlhodobé sedenie na rovnakom mieste však môže spôsobiť nerovnomerné opotrebovanie pohovky. Na jednom konci môže byť časom prehnutá, zatiaľ čo na druhom konci môže vyzerať relatívne ako nová. Vyhnete sa tomu jednoducho. Stačí, keď budete striedať miesta sedenia.

Foto: Pexels/Pixabay

Absencia vysávania


Každý týždeň vysávate koberec, no nespomeniete si na pohovku? Mali by ste to zmeniť – pravidelné vysávanie omrviniek a rôznych nečistôt môže pomôcť udržať jej povrch čistý a v zachovalom stave.

Skákanie na gauči


Deti milujú skákanie na gauči, úsmev na ich tvárach je priam zaručený. Avšak pre pohovku tento druh aktivity nemá veselé následky. Náhle dopady môžu oslabiť rám, kvôli čomu bude menej podopretý a časom začne aj škrípať.

Foto: Pexels/Tima Miroshnichenko

Nepríjemný zápach

Pokiaľ ide o čalúnenie vašej pohovky, každodenná špina nie je jedinou hrozbou. Kuchynská mastnota a cigaretový dym môžu mať tiež vplyv na jej kvalitu. Aby nenasiakla pachmi, použite pri varení digestor a nefajčite v interiéri.

Spanie na gauči

Gauče sú určené na sedenie, nie na spanie. Dlhodobé ležanie spôsobí, že sa časom prehne. Krátke zdriemnutie je v poriadku, ale ak cítite, že už-už idete zaspať, lepšie je sa presunúť do spálne.

Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Vystavenie slnečným lúčom

Slnečné svetlo môže mať na určité tkaniny bieliaci účinok, preto je dôležité umiestniť pohovku na miesto, kde nedopadá veľa priameho slnečného žiarenia. V priebehu času môže vystavenie UV žiareniu spôsobiť nerovnomerné zosvetlenie čalúnenia pohovky. Uchovávajte ju v tienenej časti miestnosti alebo sa uistite, že sú vaše žalúzie zatiahnuté v čase, keď do miestnosti dopadá najviac slnečného svetla.

Nevyčistené škvrny

Ak sa vám na pohovku niečo rozleje, je dôležité ju ihneď vyčistiť. Čím dlhšie bude škvrna na tkanine, tým vyššie je riziko, že zanechá trvalú škvrnu.

Foto: Pexels/Max Rahubovskiy

Nepravidelná údržba


Spoje nábytku sa pri pravidelnom používaní môžu uvoľniť a kývať, preto si nájdite čas na pravidelné uťahovanie skrutiek. Dostať sa k spodnej časti pohovky môže vyžadovať trochu námahy, ale stojí za to! Vŕzgajúca noha na vašej pohovke sa s najväčšou pravdepodobnosťou zlomí, takže utiahnutie niekoľkých skrutiek vám môže pomôcť vyhnúť sa nákladnej oprave alebo kúpe nového kusu nábytku.

Použitie nevhodného čistiaceho prostriedku

Ak chcete, aby si váš gauč udržal svoju kvalitu, vyhnite sa univerzálnym čistiacim prostriedkom. Zvoľte čistiaci prostriedok určený na materiál, ktorý potrebujete.

Foto: Pexels/MART PRODUCTION

Nerozvážne presúvanie

Najnebezpečnejší čas pre váš nábytok je počas jeho presunu z jedného miesta na druhé, takže buďte opatrní! Namiesto toho, aby ste pohovku tlačili alebo ťahali, ju vždy nadvihnite.

Zdroj: 14 Mistakes To Avoid For The Sake Of Your Couch (onegoodthingbyjillee.com), Foto: Pexels, Titulné foto: Pexels/Polinach