Už vás nebaví kupovať predražené pracie prostriedky plné chemikálií? Vyskúšajte to inak. Nemusíte sa tak báť ani o citlivú pokožku vašich detí, ani o domáci rozpočet.

Foto: Pexels/cottonbro studio

Čo budete potrebovať:

  • 2 jadrové mydlá o hmotnosti 200 g
  • 1 kg kryštalická sóda

Ako na to:

Nastrúhajte si na hrubom strúhadle jadrové mydlá. Ak máte doma zbytky obyčajného mydla, môžete kľudne pridať a zúžitkovať aj to. Teraz na 100 g mydla pridajte 150 g kryštalickej sódy, teda na 400 g jadrového mydla pridajte 600 g kryštalickej sódy. Vložte obe ingrediencie do mixéra a premixujte. Dostanete sypkú hmotu, ktorú už len presypete do vhodnej nádobky. Získate tak 1 kg ekologického prášku na pranie.

Pomer sódy a mydla nie je záväzný, môžete si ho upraviť podľa tvrdosti vody. Mydlo totiž stráca v tvrdej vode čistiace schopnosti a kryštalická sóda túto tvrdú vodu zmäkčuje. Ak bývate v oblasti s tvrdou vodou, môžete sódy pridať viac a naopak, ak máte mäkkú vodu, použite jej menej.

Tip od nás:

Namiesto aviváže môžete použiť lyžicu octu alebo kyselinu citrónovú. Nepridávajte ich priamo do prášku, ale radšej samostatne na záver prania (kyselina citrónová by znížila účinnosť kryštalickej sódy).

Foto: Pexels, Titulné Foto: Pexels/Tara Winstead