Možno ste už počuli o spôsobe cestovania s ubytovaním formou Airbnb. My sme tento spôsob ubytovania minulé leto využili po prvýkrát a radi sa s vami podelíme o naše skúsenosti. Airbnb je spoločnosť založená v roku 2008 v San Franciscu. Je to web, prostredníctvom ktorého môžete či už cez PC, alebo tablet a mobilný telefón po úvodnej registrácii vyhľadávať a ponúkať ubytovacie zariadenia po celom svete. Otvára širokej verejnosti celú škálu možností ubytovania od pompéznych víl a zámkov až po skromné jednolôžkové izby všetkých cenových kategórií. Doslova ide o vyhľadávanie v 191 krajinách a v 65 tisíc mestách sveta.

Prečo sa ubytovať cez Airbnb?

  • široká ponuka ubytovacích zariadení po celom svete
  • pohodlné vyhľadávanie z domu
  • odpadajú poplatky cestovným kanceláriám (ale aj ich výhody)
  • ubytovateľov si overíte prostredníctvom recenzií v ich profiloch
  • overená totožnosť hostiteľa aj hosťa
  • hostiteľská záruka

Prečo sa stať hostiteľom?

  • vedľajší príjem
  • možnosť prenajať nehnuteľnosť, ktorú inak nevyužívate, a speňažiť ju
  • staň sa Airbnb sprievodcom a vytvor zážitok

Naša skúsenosť

V lete 2016 sme prostredníctvom Airbnb navštívili hneď tri ubytovacie zariadenia: byt v romantických uličkách starobylých Benátok, moderný byt na ostrove Korzika a do tretice, byt v kolíske módy, v Miláne.

Majiteľ bytu v Benátkach bol presný ako hodinky. Čakal nás presne o dohodnutej hodine na zástavke vodného taxi. (Treba rátať s tým, že s ubytovateľmi sa musíte stretnúť načas. Meškanie je za príplatok.) Doviedol nás k nehnuteľnosti, previedol nás ňou a poskytol všetky dôležité bezpečnostné aj turistické informácie. V kuchynskej skrinke a v chladničke sme našli základné potraviny (typické talianske raňajkové sucháre, maslo, džem, káva, čaj, mlieko a džús pre deti). Pri odchode stačilo nechať kľúče na stole a dvere za sebou jednoducho len zabuchnúť.

Na Korziku, do hlavného mesta Ajaccio, sme dorazili v skorých ranných hodinách, preto sme na našu hostiteľku museli chvíľu čakať. Po príchode nás previedla veľmi pekným a moderne zariadeným bytom na prvom poschodí pomerne novej, šesťposchodovej bytovky v okrajovej, obytnej zóne mesta s výhľadom na more. K dispozícii sme mali aj automatickú pračku, umývačku riadu, základné čistiace prostriedky a základné potraviny (fľaša vody, mlieko, jogurty, ovocie, káva, čaj). Pri odchode si majiteľka prišla osobne skontrolovať byt a prevziať kľúče, napriek tomu, že sme odchádzali ráno o 6h.

V Miláne sme sa s ubytovateľom nestretli, no nechal nám kľúče na dostupnom mieste. Síce v inej časti mesta, čo bolo vzhľadom na náš neskorý večerný príchod a vyčerpanie z celodenného cestovania (6-hodinová plavba trajektom na trase Ajaccio-Nice, následne 5-hodinová jazda autom z francúzskeho Nice do Milána) veľmi náročné, no zvyšok ubytovania bol OK. Po skončení ubytovanie sme kľúče odniesli opäť na to isté miesto. Trochu neštandardný postup, no ubytovateľ mal všetky hodnotenia pozitívne a tak sme sa nemuseli ničoho obávať.

Ak máte k téme ubytoania formou Airbnb akékoľvek otázky, nech sa páči, radi vám na ne odpovieme v komentároch pod článkom.