Účinné tipy do boja s chrípkou a prechladnutím

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré vie nepríjemne potrápiť najmä od jesene do jari. Prinášame vám niekoľko prírodných rád ako jej predísť, prípadne s ňou zatočiť hneď v začiatku. Uvedené tipy môžete aplikovať aj pri nádche, bolesti hrdla a bežnom prechladnutí. Pri všetkých týchto druhoch ochorenia bezpodmienečne platí niekoľkodňový kľud na lôžku.

  1. Vitamín C. Ihneď nasaďte zvýšené dávky vitamínu C. O tom, aká dávka je bezpečná, vám poradia v lekárni. Spoľahlivým zdrojom vitamínu C je aj citrón. Pridajte ho do čaju a ten pite vlažný po dúškoch. Zvýšte tiež prísun cesnaku. Skvelým zdrojom vitamínu C je aj rakytník.
  2. Zázvorová vzpruha. Ošúpte zázvorový koreň a nakrájajte ho na kocky alebo nastrúhajte. Rovnako ošúpte 1 citrón, nakrájajte dužinu na kocky a v menšom zavaraninovom pohári zmiešajte s pripraveným zázvorom. Zalejte medom a uskladnite v chladničke. Vydrží aj niekoľko dní. V prípade potreby zalejte 1 PL zmesi v šálke prevarenou, minútku odstátou vodou a pite horúce.
  3. Propolisová tinktúra. Dá sa kúpiť na jarmokoch, u včelárov či v lekárni. Do 1dcl teplej vody nakvapkajte pár kvapiek tinktúry. Tá vám zafarbí vodu na bielo. Kloktajte zapálené hrdlo niekoľkokrát denne.
  4. Manuka med a pastilky. Manuka med je síce oveľa drahší, ako bežne stáčaný med, no jeho využitie vďaka silným antibakteriálnym vlastnostiam je jedinečné. Pri bolesti hrdla je vhodné cmúľať manukové pastilky. Samotný med je dobré konzumovať po lyžičkách na posilnenie imunity, ale napríklad aj ako podporné liečivo v prípade pozitívnych testov na helikobaktera.
  5. Oregánový olej. Je to silný bojovník proti vírusom, parazitom a baktériám. Tento olej je vhodný na krátkodobé používanie, pretože pri dlhodobom používaní môže podráždiť tráviaci trakt a narušiť jeho osídlenie dobrými baktériami. Neužívajte ho v prípade, že máte vysoký tlak.

Vyššie uvedené rady nie sú náhradou lekárskej konzultácie. Pri akútnom ochorení navštívte vášho lekára.

Obrázky zdroj: pixabay.com

Lucia

Mama dvoch slečien Chantal (14) a Laury Sofie (11), manželka admina tohto webu, Vladka :-). Autorka, prekladateľka, editorka, blogerka, manažérka, ale aj mama, gazdinká, organizátorka, multifunkčná osôbka. Písanie vždy bolo jej vášňou, či už formou blogu, alebo externe do printového časopisu pre mamičky a tiež formou prekladov kníh z anglického jazyka. Bude pre Vás zdrojom autorských článkov na rôzne spoločenské témy, ale aj kuchárkou zdravých receptov vrátane vegan a raw a inšpirátorkou pre tvorivé dielničky.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.