Tip na výlet: Skanzen Pribylina

Máte radi malebnú atmosféru skanzenov? Drevené steny domov, ktoré keď pohladíte, akoby na vás dýchol duch dôb dávno minulých. Akí ľudia spávali v týchto posteliach? Na čo asi mysleli gazdiné, ktoré varili skromný obed na murovaných pieckach? Čo trápilo mužov odchádzajúcich na pole na svitaní vracajúc sa domov za súmraku? Naši predkovia, tajomné príbehy nášho ľudu, dávno zabudnuté generácie.

Mlyn

Dom zemianskej rodiny

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je práve takým miestom, kde počas prechádzky medzi drevenicami takmer počujete veselý smiech detí naháňajúcich sa po dedine, či hašterenie sa manželov potom, čo muž prišiel z krčmy o čosi neskôr a mal už poriadne pod čapicou. Nájdete tu presťahované drevenice z rôznych kútov Liptovského regiónu, najstaršie zachované zemianske sídlo na Liptove, ktorým je kaštieľ z Parížoviec, ale aj pozostatky malebnej Považskej železnice.

Prehliadka vám nezaberie viac ako dve hodiny a návštevu tohto miesta môžete spojiť napríklad s návštevou Vysokých Tatier. Všetky informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na stránke Liptovské múzeum.

Zemianska kúria

Za mlynom smerom na lesnú železnicu

Miestny obchod a lekáreň

Pohľad na Vysoké Tatry prebúdzajúce sa zo zimného spánku

Foto: archív autorky.

Lucia

Mama dvoch slečien Chantal (14) a Laury Sofie (11), manželka admina tohto webu, Vladka :-). Autorka, prekladateľka, editorka, blogerka, manažérka, ale aj mama, gazdinká, organizátorka, multifunkčná osôbka. Písanie vždy bolo jej vášňou, či už formou blogu, alebo externe do printového časopisu pre mamičky a tiež formou prekladov kníh z anglického jazyka. Bude pre Vás zdrojom autorských článkov na rôzne spoločenské témy, ale aj kuchárkou zdravých receptov vrátane vegan a raw a inšpirátorkou pre tvorivé dielničky.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.