Close-up of coconut oil on the wooden spoonKokosový olej je momentálne u mňa veľmi obľúbenou potravinou, ktorú ale mnohí zatracujú kvôli jeho vysokej energetickej hodnote. Nahrubo vzaté, ide o prevažne “nasýtený druh tuku”, ktorému sa treba podľa niektorých zástancov “zdravej stravy a umelých margarínov” vyhýbať na kilometer. Zabúda sa však pri tom na jednu základnú skutočnosť: existujú v zásade dva “druhy” kokosového oleja. Panenský (nerafinovaný) a Upravený (rafinovaný).

Nasýtené mastné kyseliny sú veľmi odolné voči oxidácii a stabilné pri vysokých teplotách. Preto je panenský kokosový olej dobre skladovateľný (“nežltne a netuchne” tak rýchlo) a vhodný na tepelnú úpravu pokrmov. Okrem toho obsahuje tzv. mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré sa z tráviaceho traktu veľmi rýchlo vstrebávajú a poskytujú rýchly zdroj energie. Kokosový olej je taktiež bohatý napr. na kyselinu laurovú s potenciálnym účinkom proti baktériám, vírusom a plesniam. Prečo teda existuje aj upravený (rafinovaný) kokosový olej, ktorý nášmu zdraviu naopak neprospieva?
Prirodzený (panenský) kokosový olej má veľmi nízky bod topenia (stáva sa tekutým už pri 24° Celsia). To samozrejme “nevyhovuje” mnohým sprocesovaným potravinám, ktoré musia držať “pokope” celé mesiace na poličkách supermarketov. Preto sa kokosový olej upravuje tak, aby sa zvýšil jeho bod topenia až na 36 až 40° Celsia. S “rastlinným/hydrogenizovaným” tukom sa na obaloch sladkostí,slaností, pečiva a polotovarov stretnete často. Aj keby bol kokosový, nenechajte sa zmiasť – nie je pre Vás dobrý.

Ak by ste teda chceli dať kokosovému oleju šancu, vyberajte si panenský (väčšina panenských u nás sa predáva dokonca v Bio-kvalite). Pokiaľ by Vás odradila cena, môžete si občas dopriať i strúhaný kokos/chipsy (dbajte na dátum spotreby/čerstvosť). Tak ako všetky “superpotraviny”, ani kokosový olej nie je zázračný a pokiaľ naša strava bude i naďalej obsahovať veľa “oleja z rafinovaných potravín”, veľmi svojmu zdraviu nepomôžeme.