Enkaustika

dsc04558-2O enkaustike som počula od svojej kamarátky, ktorá mi zbežne vysvetila čo to je, pretože fotky obrázkov, ktoré zhotovila, boli prekrásne. No a tak som začala získavať informácie, čo to vlastne enkaustika je.
Enkaustika je znovuobjevená antická technika maľovania horúcim voskom. Vďaka modernej technológii sa otvorila širokej verejnosti a patrí k úžasným kreatívnym formám maliarstva. Kvalitné pravé včelie vosky sa miešajú so stálofarebnými pigmentami vysokej kvality a odolnosti.
Pri tejto inovovanej metóde je vosk nanášaný enkaustickou žehličkou na papier. K dispozícii sú i ďalšie nástroje: pero s rôznymi násadkami, vyhrievané dosky, teplovzdušné pištole a iné. Týmto spôsobom môžeme maľovať enkaustické obrazy a vytvárať kúzelné abstrakcie, ktoré zvládne i začiatočník. Je to hravé, jednoduché tvorenie ku ktorému nie sú nutné umelecké znalosti ani zdatnosti.

Na pracovnú dosku položíme igelit a niekoľko vrstiev rozložených novín. Na to položíme biely papier, ktorý by mal byť aspoň dvakrát väčší než zamýšľaný formát nášho obrázku. Na to všetko položíme encaustický papier. V prípade, že budeme používať teplovzdušnou pištoľ alebo fén, je potrebné podklad k pracovnej doske prilepiť papierovou lepiacou páskou, aby nám počas našej tvorby neuletel.

Vosk nanesieme na žehličku. Teplota žehličky nesmie byť príliš vysoká, ale ani nie moc malá. Správnu teplotu spoznáme tak, že nám vosk nesteká, ale dobre a ľahko sa roztiera. K regulácii teploty nám slúži termostat. Pokiaľ už máme správnu teplotu môžeme začať maľovať.

dsc04557Vosk nanesený na žehličke roztierame ľahkým ťahaním na papieri. Môžeme zvoliť z veľa spôsobov ako vosk roztiahneme (napr.: vo vlnách, rovno, cik-cak, …), podľa toho, aký efekt chceme na papieri vytvoriť. Ak pritlačíme, vosk sa nebude roztierať rovnomerne vzniknú nám dosť svetlé miesta a nebudú sa tvoriť požadované efekty. Niekedy však tieto pevné ťahy zvolíme úmyselne pre vytvorenie svetlej plochy. Týmto postupom môžeme maľovať tak dlho až zaplníme celú plochu papieru. Prípadne môžeme na časti plochy maľovať rôznymi efektami. Pri zmene farby VŽDY žehličku poriadne vyčistíme kuchynskou papierovou utierkou.

Pokiaľ ďalšia použitá farebná kombinácia je príliš odlišná od predchádzajúcej, pre istotu pretrieme celú plochu parafínovou sviečkou a znovu vyčistíme papierovou utierkou. Uvidíte koľko ešte zostalo farby na zdanlivo čistom povrchu. Pokiaľ sme maľovali hranou žehličky, vyčistíme i medzeru medzi žehliacou doskou a žehličkou.
Po ukončení práce vyleštíme celú plochu obrázka jemnou handričkou. Pokiaľ chceme obrázok umiestniť do rámčeka bez skla alebo ako blahoželanie, doporučujem Vám ho pretrieť akrylovým lakom pre spevnenie povrchu.

Veľmi dôležité:
Enkaustická maľba voskom je krehká, obrazy by preto nemali visieť v tesnej blízkosti sálavého tepla (priamy dopad slnka alebo veľmi blízko inštalované bodové svetlo).

Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Prečítajte si tiež

1 Response

  1. livis píše:

    dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať na enkaustické obrázky. dočítala som sa na stránkach, že je dobré ich fixovať lakom. Zakúpila som taký fixatér, kde je v návode písané že treba použiť krížový nástrek. Môžete mi prosím vysvetliť o aký sa jedná? Alebo je možné postriekať z určitej vzdialenosti celý obrázok – ja som skúsila jeden, ale veľmi veľa laku som asi nastriekala, až stekal.Máte s tým nejaké skúsenosti ? Tiež by som sa chcela spýtať, či obrázky, ktoré som vytvorila vydržia bez poškodenia a zmeny farby – treba ich prelešťovať okrem toho prvého leštenia? Ďakujem krásne za váš názor a prajem pekný deň. Môžete mi odpísať na email?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.