Všetci túžime po múdrych, úspešných deťoch. Práve z toho dôvodu im vyberáme vhodné školy, mimoškolské aktivity a riešime s ich učiteľmi menšie či väčšie šarvátky medzi spolužiakmi. Nikdy však nesmieme zabudnúť na to, že my – rodičia – máme obrovskú príležitosť zvýšiť záujem o vzdelávanie našich detí jednoducho tak, že im budeme pravidelne čítať. A neplatí to len pre rodičov detí, ktoré ešte čítať nevedia. Je dobré z času na čas prečítať hodnotnú knihu aj starším deťom.

Prečo je dobré denne deťom čítať

1. Čítanie zbližuje

Ani sa nenazdáme a naši drobci vyletia z rodičovského hniezda. Vždy, keď si s vašim dieťaťom sadnete a čítate si spolu, prežívate neoceniteľné chvíle, ktoré patria len vám dvom. Vytvárate spoločenstvo, ktorí si vaše dieťa uchová v srdci navždy. Spoločným čítaním mu preukazujete ochotu vyhradiť si preň sústredenú pozornosť a dávate mu tak najavo, že si ho vážite a čas strávený s ním je pre vás mimoriadne cenný. Ak vám dieťa počas čítania sedí na kolenách, ide o vyjadrenie lásky v praxi.

2. Čítanie je potravou pre mozog dieťaťa

Výskum ukazuje, že čítanie skutočne pomáha pri vývoji mozgu, najmä počas prvých piatich rokoch života dieťaťa. Keď deťom čítate, ich mozgové bunky sú doslova zapnuté, existujúce prepojenia medzi mozgovými bunkami sa posilňujú a vytvárajú sa nové bunkové väzby. Čítanie je tiež jednou z najlepších aktivít na poskytovanie základných jazykových a gramotných zručností, ktoré vaše dieťa nevyhnutne potrebuje k životu. Početné štúdie ukázali, že deti, ktoré sú vystavené čítaniu pred nástupom do školy, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú úspešní vo všetkých aspektoch formálneho vzdelávania. Koniec koncov, ak sa dieťaťu ani len nedarí poriadne spájať slová do viet, ako môžme od neho chcieť, aby pochopilo matematické, vedecké a spoločenské koncepty, s ktorými si bude musieť po nástupe do školy poradiť?

3. Vitajte vo svete fantázie!

Jedným z najzaujímavejších faktov na čítaní je to, že nás príbehy z kníh unášajú za hranice všedných dní. Deti sprevádzajú na cestách svoje obľúbené rozprávkové postavičky, skúmajú ich charakterové vlastnosti, unikajú spolu s nimi do sveta fantázie, sledujú, ako sa pasujú s rôznymi výzvami a ako to formuje ich rozhodnutia. Môžu tak odpozorovať kladné vzorce správania, ktoré neskôr aplikujú vo svojom živote.

4. Čítaním podporujeme nezávislosť dieťaťa

Čím viac čítate, tým viac viete. Čím viac viete, tým viac sa stávate vynaliezavejší. Dieťa, ktoré veľa číta, čoskoro zistí, že čítaním tých správnych kníh sa môže dozvedieť všetko, čo potrebuje. Bude vedieť, ako získať potrebné vedomosti, kde nájde kľúč k riešeniu problémov ale aj to, kde hľadať sebadôveru. Nadobudnutá orientácia v policiach knižníc zasa dáva dieťaťu pocit dôležitosti a vedie ho k samostatnosti. Ak necháte konverzáciu s pracovníkom knižnice výlučne na deťoch, dovediete ich tak ku komunikačnej zručnosti s dospelou osobou ešte skôr, ako začne navštevovať predškolské, či školské zariadenie.  Ak sa vaše dieťa blíži k vývojovému míľniku akým je napríklad nástup do materskej školy, či inému potenciálne stresujúcemu zážitku, zdieľanie relevantného príbehu je skvelou formou pomôcť mu tento prechod preklenúť.

5. Čítaním proti nude a za zábavou!

Čítanie je útočiskom, zdrojom zábavy a skvelou formou trávenia času. Dieťa sa dokáže stratiť v príbehu natoľko, že svet naokolo úplne prestane existovať. Nielenže čítanie dokáže zahnať nudu, ale dokáže aj odohnať zlú náladu a deti schuti rozosmiať. Čítanie už od batolivého veku naučí deti vnímať knihy ako formu zábavy, nie aktivitu, do ktorej sa treba nútiť. Deti, ktoré sú zvyknuté od malička čítať, dajú zvyčajne prednosť knihe pred sledovaním televízie, videohrami, tabletom či mobilom.

obrázky zdroj pixabay.com