Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká dôležitá môže byť pre vaše dieťa detská izba? Je to útočisko pre oddych, hru, ale i koncentráciu všetkých síl na školské povinnosti. Výber dizajnu, ktorý by rešpektoval tieto potreby preto neradno zanedbať. V článku vám poradíme, ako zariadiť detskú izbu bez stresu a s ohľadom na rodinný rozpočet.

V zariaďovaní detskej izby je kus psychológie

Prostredie, ktoré nás obklopuje sa odráža na našej psychike, uvažovaní, tvorivom myslení. Premietnuté do sveta detí nám musí byť jasné, že im pripravujeme ich prvý, vlastný životný priestor pre rast a rozvoj schopností. Aby táto miestnosť napĺňala všetky ich potreby, mala by byť navrhnutá v súlade so zásadami z psychológie farieb.

Pri navrhovaní detskej izby sa zamyslite nad:

 1. funkčnosťou
 2. farebnosťou
 3. výberom vhodného nábytku

Funkčnosť

Poznáte to – čas letí ako o preteky a ani sa nenazdáte z vášho novorodeniatka je v momente batoľa, z batoľaťa škôlkar, zo škôlkara hrdý školák. Investícia, ktorú urobíte do detskej izby vášho potomka, by mala byť preto čo najefektívnejšia.

Ak chcete ušetriť, poobzerajte sa po detskej izbe, ktorú môžete kúpiť ako komplet. Dizajnovo zladený nábytok do izbičky vás odbremení od zháňania jednotlivých kúskov po rôznych obchodoch, a vy tak jedným nákupom vyriešite všetko na niekoľko rokov dopredu. 

Farebnosť

Detský svet je plný farieb a o ne by nemal byť ukrátený ani priestor, v ktorom váše dieťa trávi najviac času. K výberu farebnosti by ste mali pristupovať s veľkou mierou rozvahy, aby miestnosť nepôsobila agresívne. Cieľom je dosiahnuť dojem harmónie a pokoja a zabezpečiť dieťaťu priestor, ktorý ho bude podnecovať ku kreativite.

Izba pre dievčatko

Psychológovia sa vo všeobecnosti zhodujú na tom, že farebnosť pôsobí na nálady človeka. 

Napríklad svetlé tóny studených farieb, medzi aké patrí modrá, zelená či fialová, pôsobia upokojujúco, ale pozor, (ne)výhodou týchto odtieňov je, že môžu znižovať pocitovú teplotu v miestnosti. Opačný efekt majú teplé farby ako žltá, červená alebo oranžová, vďaka ktorým dostanete do izbičky kus slnka. Ak to s nimi, ale preženiete, môžete v dieťati vyvolať pocity strachu, hnevu až agresivity

Ako vplývajú farby na deti 

 • Modrá – má upokojujúce účinky a podporuje sústredenie, no na druhej strane môže pôsobiť príliš chladne a neosobne.
 • Zelená – podobne ako modrá upokojuje a zvyšuje u detí schopnosť koncentrácie. 
 • Fialová – táto farba harmónie podporuje meditáciu i kreativitu. 
 • Červená – hoci ide o teplú a medzi deťmi populárnu farbu, veľmi sýte odtiene môžu pôsobiť agresívne, a najmä na veľkých plochách sa neodporúča ich použitie. Červená je nevhodná predovšetkým do izieb detí s poruchou pozornosti a hyperaktivity. Môže vyvolávať strach a rozrušenie, dokonca i bolesti hlavy. 
 • Žltá – pozitívna farba, ktorá povzbudzuje organizmus. Odborníci ju však neodporúčajú do izieb najmenších bábätiek, nakoľko je spájaná aj so strachom a zúrivosťou.
 • Oranžová – táto príjemná farba môže vyvolávať v deťoch pocit tepla, pohody a bezpečia. Ak je jej však príliš, hrozí riziko frustrácie.
 • Čierna, hnedá – farby nepohody, ktoré pri nesprávnom použití vyvolávajú ponuré nálady, ťažobu, až úzkosť. 
 • Biela – neutrálna, ale studená farba, ktorá zafunguje iba v kombináciou s iným tónom.

Treba povedať, že ideálna farba detskej izby neexistuje. Pri jej navrhovaní však nič nepokazíte jemnými pastelovými odtieňmi. Vyhnite sa radšej pochmúrnym tmavým farbám, ale aj krikľavejším ostrým tónom.  Pokojne sa tiež spýtajte na názor budúceho obyvateľa izbičky a snažte sa vyhovieť jeho preferenciám. Ako rodina si môžete spolu pozrieť obrázky hotových farebných kombinácii detských izbieb.

Výber vhodného nábytku

Vybrať vhodný nábytok do detskej izby môže byť náročná úloha. Ak však zvolíte dobre, poskytne vašej ratolesti bezpečné zázemie a potrebný komfort naprieč dlhým obdobím. V žiadnej izbičke by nemalo chýbať niekoľko základných prvkov:

 • detská posteľ
 • nočný stolík 
 • skriňa
 • menšia komoda 
 • písací stôl

Základnú zostavu je, samozrejme, možné doplniť aj o ďalšie kúsky nábytku. Regále a poličky sú ideálnym pomocníkom na ukladanie a organizáciu vecí, truhlice na hračky zas deti milujú pre ich rozprávkový charakter.

Vždy myslite v prvom rade na bezpečnosť. Nekonečná energia, ktorou naši najmenší disponujú, sa občas môže stať dôvodom úrazu. Preto ak chcete predísť zbytočným boľačkám a pohľadu plnému sĺz, uprednostnite do detskej izby nábytok s oblými hranami. Nepodceňujte ani jeho kvalitatívne prevedenie – nábytok musí byť zdravotne nezávadný.

Voľba detskej postieľky

O dokonalý oddych sa môžete vášmu potomkovi postarať rôznymi spôsobmi. Či už vám ide o dizajn alebo skôr o praktickosť, vždy myslite na to najzákladnejšie pravidlo – bezpečnosť. Do tej sa odzrkadľujú aj materiály použité na výrobu postieľok, a tak vždy dbajte na to, aby boli čo možno najkvalitnejšie.

V čase, keď budete prvú postieľku pre bábätko meniť za väčšiu, poslúži vám taká, ktorá bude vybavená krátkou aj dlhou bariérou. Malému dieťatku vďaka tomu nehrozí žiaden nočný pád z postieľky, a neskôr, keď podrastie, môžete zábranu jednoducho odmontovať. 

Detskú posteľ s odnímateľnou zábranou obsahuje napríklad obľúbený model detskej izby Happy.

K postieľke nezabudnite vybrať aj nočný stolík, kde si vaša ratolesť môže ukladať svoje poklady. 

Bezstarostnosť detstva podčiarknú hravé prvky v detskej izbe, ako napríklad nálepka v tvare rozprávkového autíčka, či nábytková zostava dekorovaná obľúbenou animovanou postavičkou. Vaše deti budú tieto nápady jednoducho milovať.

Izba pre pretekára

Myslite aj na úložné priestory

Či už idete zariaďovať detskú izbu pre dievčatko, alebo pre chlapca, myslite na to, že investujete do ich budúcnosti. Preto nezabúdajte, že izbička by mala mať okrem vhodného osvetlenia a prvkov podporujúcich detskú fantáziu aj dostatok úložného priestoru.

Nepodceňujte fakt, že všetka výbavička, oblečenie, hračky a ďalšie drobnosti vášho rastúceho dieťaťa budú potrebovať svoje miesto. Preto uvažujte racionálne a vybavte detskú izbičku šatníkom či komodou. Ak nemáte dostatok priestoru vo vašej domácnosti, výborné riešenie ponúkajú napríklad postieľky s úložným priestorom.

Postieľky a šatníkové skrine patria k najväčším častiam nábytku v detskej izbe, ich doprava preto býva finančne nákladná. Objednávka ťažkých častí nábytku z rôznych obchodov môže zaťažiť rodinný rozpočet o desiatky až stovky eur. Internetový obchod detskapostel.com ponúka svojim zákazníkom dopravu zdarma už od hodnoty nákupu 200 eur. 

Ako to dať celé dokopy?

Vyskladať dokonalú detskú izbu môže byť hotová veda, najmä s ohľadom na predpoklad, že vaša voľba bude s dieťaťom rásť aj viac ako desaťročie. Behať po obchodoch a snažiť sa nájsť kusy nábytku, ktoré by sa k sebe hodili, je časovo i finančne náročné. Navyše výsledok môže byť nejasný. Nie každá z nás je rodenou dizajnérkou.
Vynikajúcou voľbou je preto výber hotovej detskej izby, ktorej jednotlivé komponenty spolu perfektne ladia. Hotové sety nábytku, aké ponúka portál www.detskapostel.com, vám ušetria peniaze a vy budete môcť vytvoriť útočisko na úrovni pre vašu ratolesť na roky dopredu.