Začnite týmito odporúčaniami a výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Naučte sa šetriť


Na prvé počutie to znie veľmi jednoducho, ale skúste si to v praxi. Šetrenie je jedným z najlepších spôsobov, ako sa môžete naučiť hospodáriť s financiami. Predtým, než začnete míňať svoju výplatu, si odložte časť peňazí na sporiaci alebo dôchodkový účet.

Foto: pexels-pixabay


Majte prehľad o výdavkoch


Káva a koláč dnes, zajtra menší nákup v drogérii len za pár eur... Keď spočítate tieto drobné každodenné výdavky, sami sa budete čudovať, koľko ste minuli. Sledujte si všetky nákupy a majte prehľad o tom, koľko a kde platíte. Možno zistíte aj to, že niekde platíte skryté poplatky, o ktorých ste doteraz ani netušili.


Zostavte si rozpočet


Rozpočet a jeho pravidelné vyvažovanie je základnou súčasťou finančnej zodpovednosti. Keď budete vedieť, kam idú vaše peniaze, na čom viete ušetriť, a naopak, kde zasa sem-tam potrebujete pridať kvôli neodkladným potrebám, budete mať skôr pod palcom mesačné hospodárenie. Koniec koncov, nemôžete šetriť peniaze ani znižovať výdavky, ak neviete, koľko peňazí máte alebo
kde ich míňate.

Vyhľadávajte zľavy


Niektorí z najbohatších ľudí sú zároveň aj najšetrnejší, a to nie je náhoda. Používanie zľavových kupónov a hľadanie najlepších možných cien patria medzi skvelé návyky, ktoré si istotne čím skôr osvojte.

Foto: pexels/max-fischer

Využite „peniaze zadarmo“


Ponúka váš zamestnávateľ zľavy na poistenie? Podporuje finančne založenie šetrenia vo fondoch? Ktoré ďalšie poklady sa ukrývajú vo firemných benefitoch? Mnoho ľudí nevyužíva tieto zdroje „voľných peňazí“, čo je veľká škoda. Informujte sa o výhodách, z ktorých môžete benefitovať.

Založte si sporenie


Rizikové faktory spojené so zdravím dokážu negatívne ovplyvniť finančnú bezpečnosť. Samozrejme, len ak sa podcenia. Buďte o krok vpred a plánujte svoje sporenia aj s ohľadom na túto skutočnosť.

Nezabúdajte na automatické platby


Je veľmi pohodlné nastaviť automatické platby a nemusieť na ne myslieť. Avšak pozor! Netreba však na ne zabúdať. Skontrolujte si účty, ktoré ste zadali na automatickú platbu každý druhý mesiac, aby ste sa uistili, že poplatky sú presné a vaše pravidelné platby sú v dobrom stave. Je jednoduché nechať peniaze len tak odísť, ale zodpovednejšie je vnímať každý pohyb na účte.

Foto: freepick/Racool_studio

A teraz ruku na srdce, koľko z týchto rád praktizujete pravidelne? ��

Zdroj: 7 Good Habits That Will Do Wonders For Your Finances (onegoodthingbyjillee.com) Foto: Pexels, Freepick, Titulné foto: Pexels/maitree-rimthong