Mulčujete, kladiete zámkovú dlažbu alebo využívate agrotextílie na iné účely? Pozrite sa na to, čo potrebujete pre svoje potreby.

Výhody agrotextílie

Tkaná agrotextília je špecializovaný typ tkanej textílie, ktorá je určená špeciálne na poľnohospodárske použitie. Vyrába sa z prírodných vlákien, ako je juta, alebo syntetických materiálov, ako je polypropylén. Tkaná textília ponúka v poľnohospodárskom sektore niekoľko výhod. Pomáha kontrolovať eróziu pôdy tým, že zabraňuje odplavovaniu vrchnej vrstvy pôdy vodou alebo vetrom.

Tkanina pomáha aj pri kontrole burín tým, že blokuje slnečné svetlo a zabraňuje ich rastu. Okrem toho tkaná agrotextília poskytuje rastlinám izoláciu, chráni ich pred extrémnymi teplotami a znižuje odparovanie vody. Bežne sa používa na kontrolu erózie, terénne úpravy, ochranu plodín a pokojne ju môžete použiť aj pod zámkovú dlažbu. Vyrába sa v hmotnosti 100 alebo 130 gramov na meter štvorcový.

Juta aj do domácnosti

Jutový špagát je druh pevného a odolného povrazu vyrobeného z jutových vlákien. Bežne sa používa v priemyselných odvetviach na rôzne účely. Jedným z najčastejších použití jutového špagátu je výroba tkaných látok (napríklad aj tkanej agrotextílie). Jutový motúz sa často používa ako základ v tkanej textílii, ktorá poskytuje pevnosť a stabilitu hotového výrobku.

Vďaka prírodným vlastnostiam juty, ako je jej vysoká pevnosť v ťahu a biologická odbúrateľnosť, je ideálnym materiálom na tkanie. Výsledná tkaná látka má jedinečnú štruktúru a vzhľad, vďaka čomu je obľúbená aj v módnom priemysle na výrobu tašiek, odevov a bytových doplnkov. Jutový špagát určite využijete aj v domácnosti. Ide o ekologicky nenáročný produkt, nakoľko ide o obnoviteľný zdroj, ktorý si pri výrobe vyžaduje minimálne chemické ošetrenie a jeho likvidácia neprispieva k znečisťovaniu životného prostredia.

(A/PR), zdroj obrázku: photowind / Shutterstock.com