Dnes chce takmer každý mať naozaj pekne biely úsmev. U žien preto, že sú veľmi módne výrazné odtiene rúžov, ktoré upozorňujú aj na nepeknú farbu zubov. U mužov preto, že ženy čoraz viac pozerajú mužom na úsmev a zuby. Každý máme svoju motiváciu, prečo chcieť zuby čo najbelšie. Ako to ale dosiahnuť?

Aj keď existuje veľa babských rád, ktorými možno zuby zosvetliť, tak väčšina z nich síce zuby môže vybieliť, ale zároveň môžu nenávratne poškodiť zubnú sklovinu. Pre povrchové zafarbenie stačí vybrať správnu bieliacu zubnú pastu, a pokiaľ ide o zmenu vnútorného zafarbenia zubov, tak tam už je potreba navštíviť zubného lekára, ktorý pomôže zvoliť správnu metódu bielenia zubov.

Stále obľúbené bieliace zubné pasty

Bieliace pasty vždy boli najrýchlejšou a najlacnejšou cestou odstránenia nevzhľadného zafarbenia zubov. A stále touto cestou sú. Ak vás trápi vonkajšie zafarbenie zubov spôsobené konzumáciou čiernej kávy, čaju, červeného vína alebo iných potravín s nepriaznivým vplyvom na odtieň zubnej skloviny, tak pre vás je bieliaca zubná pasta riešením. Najúčinnejšími bieliacimi zubnými pastami sú tie, ktoré obsahujú účinnú bieliacu látku karbamid peroxid (alebo peroxid vodíka). Účinok peroxidov spočíva v uvoľnení aktívneho kyslíka, ktorý pôsobí na povrchu skloviny a zmierňuje zafarbenie zubov. Veľkú obľubu si v dnešnej dobe získavajú tiež enzymatické bieliace zubné pasty, ktoré obsahujú najčastejšie enzýmy papain a bromelain.

Bielenie zubov doma alebo v ordinácii

Ak sa rozhodnete nechať si zuby vybieliť, pretože vám bieliace pasty nepomáhajú, tak sa musíte obrátiť na zubného lekára. Ten podľa stavu zafarbenia aj zdravia zubov rozhodne, či je pre vás lepšia metóda bielenia zubov priamo v ordinácii, alebo je vhodnejšie zvoliť šetrnejšiu metódu bielenia zubov doma.

Okrem toho, že domáce bielenie zubov je šetrnejšie, tak aj lacnejšie. Ak sa rozhodnete pre bielenie zubov doma, tak vám najskôr zubný lekár urobí odtlačky, podľa ktorých vám vyrobia násady, ktoré budete následne plniť bieliacim gélom. V súčasnosti vám môže gél na bielenie zubov predať iba zubný lekár alebo dentálna hygienička. Najčastejšie sa používa bieliaci gél Opalescence, ktorý obsahuje buď alebo 10% alebo 16% účinnej látky carbamid peroxidu. Násady s bieliacim gélom sa nechávajú na zuboch pôsobiť 4-8 hodín po 5-10 dní, záleží na odporúčaniu zubného lekára.

Bielenie zubov priamo v ordinácii má jednu veľkú výhodu – okamžite viditeľné výsledky. Jeho nevýhodou je však vyššia cena a tiež zvýšená citlivosť zubov. K bieleniu zubov v ordinácii sa totiž používajú bieliace gély s až trojnásobne väčším obsahom účinnej látky carbamid peroxidu. Preto je ordinačné bielenie vhodné len pre osoby s naozaj zdravými zubami a silnou zubnou sklovinou.

Pre obe metódy bielenia zubov platí, že citlivosť zubov je dočasná a zbavíte sa jej najlepšie používaním fluoridového gélu Elmex gelée. Zároveň je nutné po bielení zubov, v prípade domáceho bielenia aj počas kúry, dodržiavať tzv. bielu diétu. To znamená sa po dobu aspoň týždňa alebo 14 dní vyhýbať nápojom a potravinám, ktoré zafarbujú zubnú sklovinu. Tými sú čierna káva, čaj, červené víno, červená paprika, čučoriedky a tiež rôzne paradajkovej omáčky. Pre udržanie vybieleného odtieňa je potom dobré používať niektorú z bieliacich zubných pást, ktorá bude odstraňovať každodenné škvrny, aby nedošlo k opätovnému zafarbeniu zubov.

Usmievajte sa

Aj keď sa môže bielenie zubov zdať ako nákladná a časovo náročná procedúra, tak za výsledky rozhodne stojí. Už sa nebudete musieť hanbiť sa zo široka usmiať. Naopak – s vybieleným zuby sa budete svojím úsmevom chváliť.