Ak blúdime uličkami tohto mesta, zacítime dych minulosti. Pohostinnosť Trenčína – kráľovského mesta – bola dobre známa a už od dávnych dôb pútala pozornosť básnikov, spisovateľov, maliarov, sochárov, hudobníkov a iných umelcov, ktorí ďalej šírili slávu tohto krásneho mesta. Trenčín je spolu s Bratislavou a Nitrou jedným z najstarších miest na Slovensku. Kroniky tieto mestá spomínajú už v 11.storočí. Po prvý krát je Trenčín písomne spomenutý v slávnom diele Geografia gréckeho geografa Klaudia Ptolemaia (90-168 n.l.) pod názvom Leukaristos. Autenticitu tejto lokalizácie dokladá slávny Rímsky nápis , ktorý na Trenčiansku hradnú skalu nechal v roku 179 n.l. vytesať legát II. Pomocnej légie, Marcus Vavlerius Maximianus, na pamiatku prezimovania oddielov tejto vojenskej formácie v pošte 855 vojakov v Laugariciu. Ide o jediný nápis z rímskych čias zachovaný na našom území.

Vznik Trenčianskeho hradu sa kladie do 10.storočia. Bol to však Matúš Čák Trenčiansky (1296-1321), uhorský palatín a slávny Pán Váhu a Tatier, ktorý Trenčín najviac preslávil. Ďalšie výsady poskytol mestu kráľ Karol Róbert z Anjou a v roku 1402 a 1412 uhorský a český kráľ, rímsky cisár Žigmund Luxemburský. V listine z roku 1412 udeľuje Trenčínu také výsady slobodného kráľovského mesta, aké mali mešťania Budína či Belehradu.


Okrem Trenčíanskeho hradu Trenčín ponúka svojim návštevníkom ďaľšie historické objekty ako napr. Piaristický kostol Františka Xavevrského postavený v ranobarokovom štýle, Farské schody z roku 1568, Rímskokatolícky farský kostol a pri ňom stojaci Karner sv.Michala z 15.storočia, Archeologickú lokalitu na Vajanského ulici – Barbakan, Novoromantickú Synagógu z roku 1913, Morový stĺp z roku 1712, Trenčíanske múzeum, Hotel Tatra postavený v roku 1901 z okna ktorého môžeme vidieť už spomínaný Rímsky nápis na hradnej skale, či Mestskú bránu z 1.pol. 15. storočia na ktorej je uvedený text: “Ak Boh nestráži mesto, darmo bdie ten, kto ho stráži.”

Trenčín, mesto s počtom obyvateľov okolo 60 tisíc je mesto, ktoré má svoju charakteristickú atmosféru. Je to mesto, ktoré má čaro. Má samozrejme aj svoje nedostatky, ako napr. nedostatok parkovacích miest. Má však množstvo predností, ktoré tieto nedostatky hravo zatienia. Je to mesto ktoré buď samé, či jeho blízke okolie, ponúka množstvo možností mladým rodinám s deťmi, nadšencom umenia, tínedžerom či ľuďom v zrelom veku. Nájdete tu všetko čo moderný človek potrebuje a zároveň na vás dýchne duch doby. Ak si chcete atmosféru mesta vychutnať naplno, navštívte ho napr. v čase konania známeho filmového festivalu Art Film, či počas festivalu Pohoda.

Tipy na zimné obdobie: Vonkajšie klzisko pri Vodníkovi, Indoorové ihrisko Eniky Beniky (oproti Prioru za ČSOB), Cafe Verde – kaviareň s detským kútikom, Čajovňa pod Hradom, Čokoládovňa, Krytá plaváreň so saunou a Relax centrom.

Tipy na letné obdobie: Filmový vestival Art Film každoročne v júni, Hudobný festival Pohoda (najväčší na Slovensku) každoročne v júli, Splanekor, nočné prehliadky hradu, Hradné slávnosti, terasa U Vodníka s detským kútikom a nedalekou trampolínou.

Celoročne: Materské centrum Srdiečko ponúkajúce pestrý program pre detičky a ich mamičky ako aj besedy s odborníkmi a rôzne kurzy.

Viac tipov nájdete na:http://www.trencin.sk