Prosiecka dolina

prosiek.jpgTrasa: Vchádza sa do nej z dediny Prosiek pri Liptovskom Mikuláši. Hneď na úvod nás čakal asi najpôsobivejší úkaz celej doliny – Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe.

prosiek1.jpgPokračujúc ďalej sme zistili, že potok sa stráca v podzemí a opäť sa objaví až na konci doliny. Z križovatky „Sokol“ sa možno dostať k 15m vysokému vodopádu „Červené piesky“ a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny. Tieto skalné rokliny je potrebné zdolávať rebríkmi, ktoré však majú pevnú konštrukciu, takže sa niet čoho obávať. Rebríky by mali zvládnuť i starší návštevníci.

Prekvapením pre každého je prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Zdolajúc túto skalnatú časť, dostávate sa na idylickú lúku Svorad, odkiaľ môžete pokračovať v náučnom chodníku na Veľké Borové, prípadne obohatiť vašu túru výstupom na Prosečné. Tiež je možnosť odbočiť do doliny Liptovskej Anny. Kto sa však dostal až sem a má dostatok času, nemal by si nechať ujsť pokračovanie v ceste na Mlyny oblazy, z ktorých sa dá zídením Kvačianskou dolinou vrátiť do východiskového bodu túry.

prosiek2.jpgNáročnosť: po vodopád je náročnosť nízka, vhodné pre rodiny s deťmi, ďalej sme sa nedostali. My sme boli pri vodopáde v septembri a v období sucha, takže nás vodopád trochu sklamal. Krajší je pohľad vraj na jar, keď sa topia ľady, lenže vtedy je horšie sa dostať cez Vráta, potok je riadne rozbujnený.

Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.