Polievočka do zásoby

Samko má konečne pravidelný režim v papaní a zeleninovo-mäsový príkrm už zje v pohode plnú dávku a tak som sa rozhodla, že si spravím do zásoby väčšie množstvo polievky, aby som mala jedlo vždy poruke. Rozhodla som sa, že sa skúsim prispôsobiť hotovým pokrmom z obchodu, ktoré malému prekvapivo veľmi chutia. Pozrela som sa na zloženie hotových príkrmov a vymyslela som vlastnú polievku. Po prvom ochutnaní môžem skonštatovať, že chutí výborne nielen Samkovi :-) Polievočka je vhodná od 7. mesiaca.

Čo budete potrebovať: 120g petržlenu aj s trochou vňate, 300g kalerábu, 100g zeleru, 500g mrkvy, 500g králičieho alebo kuracieho mäsa, šálka čerstvého hrášku, veľká cibuľa, 90g póru, 500g zemiakov, voda, olivový olej

Ako na to: Nahrubo nastrúhajte umytý petržlen aj s vňaťou, mrkvu, kaleráb a zeler. Vložte do hrnca a zalejte vodou tak, aby bola všetká zelenina zakrytá. Uvarte domäkka.
Do druhého hrnca vložte hrášok, nakrájajte nadrobno cibuľu, na kolieska nakrájaný pór, na kocky nakrájané ošúpané zemiaky a mäso nakrájané na drobné kocky. Uvarte, aby bolo mäso mäkké. Po uvarení všetky ingrediencie dajte do mixéra a vymixujte na kašu aj s vodou. Vložte do hrnca so zeleninou. Nakoniec pridajte do polievky asi 50ml olivového oleja. Mali by ste dostať stredne hustú polievku.
Ja som zeleninu plnila do fľaštičiek od výživy a vložila do mrazničky, pretože tieto vrchnáky sú na jedno použitie a nedajú sa sterilizovať, pretože nedržia zavreté. Ak ale máte tie staré klasické sklené fľaštičky, tak polievku naplňte, zavrite vrchnákom a sterilizujte 15 minút. V opačnom prípade ako ja naplňte do fľaštičiek, alebo do iných nádobiek, nechajte vychladnúť a potom vložte do mrazničky. Môžete ich držať v mrazničke asi 3 mesiace, sterilizované aj rok. Uvidíte, aký budete mať úspech.

Polievka sa dá obmieňať aj s ryžou, resp. do hotovej môžete pridať cestovinu, ryžu, alebo ako hlavné jedlo so zemiakmi. Samozrejme si môžete upraviť aj zloženie polievky – môžete do nej dať karfiol, brokolicu, strukoviny – a naopak vybrať tie ingrediencie, ktoré vám nepasujú. Polievku je výborné si uvariť v tomto období, keď je dostatok čerstvej zeleniny a dokonca už dozrieva aj zelenina vo vlastných záhradkách. Budete mať dobrú zásobu na obdobie, keď je v obchodoch príliš rýchlená zelenina (skoro na jar).

Alinka

Ideová mama webu Alinka.sk. Okrem toho matka troch detí a manželka tolerantného manžela :-). Precízna v práci, nápaditá v článkoch, hravá vo svojom tvorení.

Prečítajte si tiež

1 Response

  1. Bruce píše:

    Hi Philka, what are Lashanke? I can’t think of a dish by that name. Could you describe what’s in them?About your seocnd question, it’s quite simple. I’ve done quite a bit of traveling when I was working. I am currently in grad school so my income situation has changed. The annual hosting fee for this site is not all that great, it’s only about $100. However, your donations help offset seocndary costs such as food giveways, travel to Slovak festivals, printing of the recipe brochures, etc.. I also wanted to buy a new camera that would allow me to take better photos for the site, and donations from readers like you helped cover almost half the cost. I am really thankful for this!Also, donations are what motivates me to keep working on this site. It takes about 3 hours to post a typical recipe, not including the actual cooking time. On top of that there are many hours spent working on the underlying programming code, answering readers comments, and so on. These are hours I could otherwise spend working at a job and actually making money.Many other food bloggers run ads on their site to offset the effort put into their blog. I used to have ads on slovakcooking.com until the end of 2010 when I decided to drop them. When you use service such as Google AdSense (the most popular ad serving platform) you have very little control over the ads that show up on your site. If there is a single theme to this site it’s that you don’t need expensive gadgets and gizmos to cook delicious food. Unfortunately many ads are just for such products. Hence, I don’t feel too comfortable advertising products I would otherwise not endorse. Most people do not realize the fact I have no control over the products that appear in the ads, and hence I thought it’s better to get rid of the ads completely.But no worries, donations are totally voluntarily. You’ll find the same tasty Slovak recipes here regardless of whether you have donated or not

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.