Nebojte sa ticha. Naozaj lieči.

Všimli ste si, ako žijeme vo svete, v ktorom sa musí neustále niečo diať? Každú chvíľu si kontrolujeme mobil, dohadujeme si jedno stretnutie za druhým, vypĺňame každú voľnú chvíľu nejakým programom, akoby sme sa báli byť čo i len na chvíľočku ponorení do ticha.

Obávame sa prázdnoty. Utekáme od liečivého ticha. Vyhýbame sa prestávkam medzi pracovnými a domácimi povinnosťami. Neustále sa hýbať, neustále utekať, neustále niečo robiť, neustále byť ponorení do práce, neustále byť…nespokojní. Áno, výsledok hektického životného štýlu je, že sme stále s niečím nespokojní. Nedávame voľný priebeh blahodárnej nečinnosti, láskavému pokoju a chvíľkam, počas ktorých stačí len dýchať.

Čoho presne sa bojíme? Kým by sme boli, keby sme sa zbavili strachu z ticha?

Máme strach z mlčania, pokoja, ticha pretože poukazujú na neistotu, nestabilitu, zakolísanie, roztrasenosť, ktoré sa ukrývajú za každou sekundou nášho bytia. Nedokážeme sa zastaviť preto, že sa bojíme ich odhalenia a toho, že zostaneme stáť pred svetom a sami pred sebou úplne nahí. Neuvedomujeme si však, že práve prekonaním tohto strachu a práve vtedy, keď sa zastavíme, stanú sa z nás slobodné bytosti. Len vtedy dáme možnosť myšlienkam slobodné prúdiť.

Ako sa naučiť zastaviť sa?

  • Naučte sa medzi jednotlivými povinnosťami oddychovať. Sadnite si ku kávičke, ku knihe, alebo len tak v tichosti seďte.
  • Sadnite si do prírody a kochajte sa jej krásou. Bez toho, aby ste si ju fotili a nonstop postovali fotky na sociálne siete. Bez elektroniky.
  • Ak sa prichytíte, že sa každú voľnú chvíľu naťahujete za telefónom, zastavte sa. Nevyberajte ho. Skúste relaxovať bez neho.
  • Ak do vášho života prídu pochybnosti, strach a neistota, neodháňajte ich. Namiesto toho ich precíťte a prijmite.
  • Vynakladajte na jednotlivé úlohy (pracovné či v domácnosti) aspoň o niečo menšie úsilie a dôverujte behu života, že aj tak všetko zvládnete bez ujmy na kvalite výsledku. Netlačte tak na pílu. Uberte.
  • Skúste jesť, cvičiť, žehliť či čakať v zápche bez sprievodnej hudby, podcastov, audio kníh či YouTube videí.
  • Sledujte, akým človekom sa stávate bez šumov, hluku, zvukového smogu. Na koho sa v takých chvíľach meníte?

Naučte sa vychutnávať si seba samého obklopeného tichom. Pretože toto ste naozaj vy. Vychutnajte si tento pocit a len dýchajte.

Obrázky zdroj: Pexels.com

Lucia

Mama dvoch slečien Chantal (14) a Laury Sofie (11), manželka admina tohto webu, Vladka :-). Autorka, prekladateľka, editorka, blogerka, manažérka, ale aj mama, gazdinká, organizátorka, multifunkčná osôbka. Písanie vždy bolo jej vášňou, či už formou blogu, alebo externe do printového časopisu pre mamičky a tiež formou prekladov kníh z anglického jazyka. Bude pre Vás zdrojom autorských článkov na rôzne spoločenské témy, ale aj kuchárkou zdravých receptov vrátane vegan a raw a inšpirátorkou pre tvorivé dielničky.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.