juiceAk majú džúsy nášmu zdraviu prospievať, musia byť kvalitné, bez konzervantov, umelých aróm a farbív. Kvalitu džúsov určujú v prvom rade suroviny použité k ich výrobe. Renomovaní výrobcovia džúsov preto požadujú od všetkých svojich dodávateľov presné špecifikácie, certifikáty a ďalšie analýzy dodávaných surovín, ktoré potom dôkladne kontrolujú, overujú ich fyzikálne a chemické vlastnosti a mikrobiologickú bezpečnosť. V prípade značkových džúsov sa tiež môžeme spoľahnúť na údaj o obsahu vitamínov – ten, ktorý je uvedený na obale, musí naviac platiť po celú dobu uvedenej trvanlivosti džúsu. Pokiaľ je teda na obalu uvedené, že džús obsahuje napríklad 30 % doporučenej dennej dávky vitamínu C, toto množstvo vitamínu C musí obsahovať i jeden deň pred skončením záruky.

Nie je džús ako džús!

Nie všetko čomu hovoríme džús, je skutočne džús – z hľadiska legislatívy sa nealkoholické nápoje s obsahom ovocia alebo zeleniny rozdeľujú na ovocné šťavy (tj. džúsy), ovocné nektáre, ovocné nápoje a ovocné limonády. Záleží predovšetkým na podiele ovocnej a zeleninovej zložky v tom ktorom nápoji, ale i na spôsobe jeho spracovania a na obsahu ďalších látok.

Spravidla na prvý pohľad sa nedá zistiť, či je výrobok, ktorý držíme v ruke džús, nektár alebo ovocný nápoj. Na prednej strane obalu totiž obvykle nájdeme len názov ovocia, z ktorého je nápoj vyrobený – napríklad Multivitamín, Pomaranč so španielskou mandarínkou, alebo tiež Brazílsky pomaranč 100%, Pomaranč 100%, apod.. Viac o výrobku sa dočítate na zadnej strane obalu – napríklad Paradajková šťava so 100% podielom zeleninovej šťavy, Jablčný nektár s obsahom ovocia 50 % alebo Mrkvovo-jablkový nápoj s podielom ovocnej šťavy 15 %.

Ovocná šťava
Ovocná šťava má 100% podiel ovocnej alebo zeleninovej zložky a môže byť označená ako džús. Ovocné šťavy alebo džúsy môžu obsahovať prírodné cukry pre úpravu kyslej chuti, vitamíny, minerály a napríklad kyselinu citrónovú (koľko čoho môže obsahovať ten ktorý džús, je presne dané legislatívou). Čo naopak obsahovať nesmie sú konzervanty, sladidlám farbivá a iné prídavné látky. 

Ovocný nektár
Ovocný nektár je nápoj s nižším než 100% podielom ovocnej alebo zeleninovej zložky – jej minimálny obsah sa líši podľa druhu ovocia (dolná hranica sa pohybuje okolo 25 %). Nektáre môžu byť prisládzané prírodnými cukrami, sladidlami alebo medom, môžu byť obohatené
o vitamíny a minerály, ale nesmú obsahovať farbivá, konzervanty ani iné prídavné látky.

Ovocný nápoj
Ovocný nápoj má podiel ovocia nebo zeleniny nižší, než je stanovený pre nektár (záleží
na druhu ovocia) –všeobecne je podiel ovocnej alebo zeleninovej zložky u ovocných nápojov nižší než 25 %. Ovocné nápoje môžu okrem vitamínov, minerálov, prírodných cukrov a sladidiel obsahovať tiež prídavné látky (napríklad konzervanty, farbivá, arómy).

Ovocná limonáda
Ovocná limonáda obsahuje spravidla len veľmi malé množstvo ovocnej zložky a býva sýtená oxidom uhličitým. Rovnako ako ovocné nápoje môže obsahovať prídavné látky. Pokiaľ ale nealkoholický nápoj vôbec neobsahuje ovocnú zložku, nemôže sa označiť za ovocný, ale len za nealkoholický nápoj s príchuťou.

Trvanlivosť bez konzervantov?

Trvanlivosť džúsu, ovocných nektárov alebo nápojov bez konzervantov je zaistená predovšetkým pasterizáciou, teda tepelnou úpravou týchto štiav a nápojov. Pasterizácia zneškodňuje enzýmy (bielkoviny) v šťave a tým bráni mikroorganizmom v ich prípadnom ďalšom pôsobení. Pasterizovaná šťava sa potom plní za prísnych hygienických podmienok do sterilného obalu, či už je to kartónová krabica alebo sklenená či plastová fľaša. Kartónový obal naviac džús dokonale chráni pred slnečným žiarením i kyslíkom a zabraňuje tak oxidácii v nápoji.

Na trvanlivosť džúsov má avšak vplyv i to, ako s nimi zaobchádzame. Po otvorení (porušení originálneho obalu) pôsobia na džúsy, nektáre a ovocné nápoje rovnako ako na všetky ostatné potravinárske výrobky rôzne faktory, obzvlášť zvýšená teplota a kyslík, ktoré skracujú trvanlivosť týchto produktov. S vyššou teplotou sa totiž množia mikroorganizmy a rozbiehajú nežiadúce procesy. Pri oxidácii dochádza k úbytku vitamínov. Po otvorení je preto vhodné džús čo najskôr vypiť a v každom prípade skladovať v chladničke, najviac však 48 hodín. Ďalšie odporúčania uvádzajú výrobcovia na obaloch.  

Podľa čoho džúsy vyberať?

  • Podľa obsahu chemických látok, pretože džúsy bez konzervantov, umelých aróm a farbív sú kvalitnejšie a prospievajú nášmu zdraviu. 
  • Podľa podielu ovocnej zložky, pretože džúsom s vysokým obsahom ovocia alebo zeleniny môžeme nahradiť jednu z piatich odporúčaných porcií ovocia a zeleniny denne, zatiaľčo nápoj s nižším ovocným podielom je ideálny pre náš pitný režim.  
  • Podľa obsahu dužiny, pretože dužina napomáha správnemu procesu trávenia a zažívania. 
    Podľa nutričných hodnôt, pretože potom neprekročíme svoj denný energetický príjem, doplníme telu vitamíny a budeme fit.  

  • Podľa dátumu výroby, pretože prírodné vitamíny, ktoré nie sú do džúsu pridané a ktorých množstvo na obale obvykle ani nenájdeme, sa časom vytráca a tak džúsy s novším dátumom spotreby obsahujú prírodných vitamínov viac než tie so starším dátumom spotreby (v tomto zmysle sú vo výhode džúsy s veľkou predajnosťou).

Zaujímavosti zo zákulisia…

K najobľúbenejším príchutiam džúsov medzi spotrebiteľmi patrí pomaranč, multivitamín a jablko, ďalšou obľúbenou príchuťou je jahoda a ananás. Ovocie, z ktorého sa vyrábajú kvalitné džúsy pochádza z celého sveta – napríklad pomaranče z Brazílie alebo Kuby či USA, jablká
z Číny a z Poľska, ananás z Thajska, Vietnamu alebo Keni, jahody z Poľska, broskyne z Chile.

Na výrobu jedného litra pomarančového džúsu je potrebných zhruba 2,5 kg (asi 15 kusov) pomarančov, k výrobe jedného litra jablčného džúsu približne 2 kg (15 až 18 kusov) jabĺk. Prevažná väčšina džúsov, nektárov a ďalších ovocných nápojov sa však nevyrába priamo z ovocia, ale z ovocných koncentrátov. Renomovaní výrobcovia džúsov pritom používajú len tie najkvalitnejšie koncentráty zo zdravého, čerstvého a zrelého ovocia s charakteristickou farbou, vôňou a chuťou. Okrem týchto koncentrátov avšak existujú ešte takzvané pulp wash, čo sú lacnejšie slabšie koncentráty. Pripravujú sa z vylisovanej ovocnej dužiny, ku ktorej sa pridá voda, znovu sa vylisuje a potom premieša do štandardného koncentrátu.  

Zdroj: internet