Ako zapojiť dieťa do domácich prác

Poznáte to. Ráno zaveziete deti do škôlky, školy a bežíte do práce. Po práci sa rozkrúti kolotoč ďalších povinnosti: doviezť deti domov, nakŕmiť ich, poupratovať domácnosť, ožehliť bielizeň, navariť na nasledujúci deň, domáce úlohy… Všetko sa snáď ani vymenovať nedá. Aj keby mal deň 50 hodín, niekedy by ani to nestačilo. Skúsme si prácu uľahčiť a zapojiť deti. Možno zo začiatku to nebude výhra, pretože s deťmi upratovanie potrvá oveľa dlhšie, ako keby ste to robili samé, ale po čase to bude plus. Ako začať? Drobnosťami.

  • Pred jedením nech prestrú stôl (tanier, príbor).
  • Po jedle si taniere odnesú do drezu, príp. staršie deti uložia riad do umývačky.
  • Pri kúpaní si vyzlečené oblečenie poskladajú na kôpku , prípadne špinavé odnesú do koša na špinavú bielizeň.
  • Pri vešaní oblečenia nech vám podávajú štipce.
  • Pri skladaní oblečenia nech si vytriedia svoje veci.
  • Môžu pomôcť poliať kvety.
  • Môžu utrieť prach malou handričkou.
  • Veľkú pomoc môžu spraviť vonku, dajte im lopatku a metličku, detský fúrik, alebo hrabličky, konvičku na polievanie rastlín.
  • Pri pečení ich nechajte vymiešať sneh, primiešavať suroviny, prípadne im zverte do rúk drobné zdobenie.

Tieto drobné úlohy robte s nimi s úsmevom, aj keď vás zo začiatku budú zdržiavať. Ukážte im, že upratovanie a pomoc v domácnosti môže byť aj veľká zábava. Rozvíjate tým ich šikovnosť, samostatnosť, zodpovednosť aj ochotu pomôcť. Vybudujete im návyk, ktorý v budúcnosti určite oceníte. Ale nezabudnite, že za všetko treba deti chváliť, aj keď nenechajú za sebou stopercentne odvedenú prácu tak, ako si to predstavujete vy. Deti bude práca viac baviť, budú sa cítiť dôležité a potrebné.

Obrázky zdroj: pexels.com

Vierka

Mama dvoch detí, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky: Lenočky (5) a Andrejka (4) a milujúca manželka svojho Miška :-). Jej deti najskôr s otvorenými ústočkami pozerajú na to, ako sa ich mame pod rukami menia veci na zlato a potom nelenia, opášu si zásterky a tvoria zlaté poklady (nielen) v kuchyni spolu s ňou. Zdroj pozitívnej energie, vždy usmiata a radosť rozdávajúca e-shop manažérka Vám bude prinášať zdravé receptíky pre malých aj veľkých papkáčov a rôzne tipy do domácnosti.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.