Chcete byť tento rok lepšou matkou? Rozhodne nie ste jediná, ktorá v duchu odpovedala áno. Každá z nás túži mať láskyplné vzťahy s deťmi bez záchvatov zlosti, výčitiek svedomia či pocitov, že by sme sa mali snažiť viac a robiť veci lepšie. Všetky tieto veci nás síce posúvajú ďalej, no povedzme si úprimne: nechceli by sme si radšej každý večer potom, ako naše dieťatko sladko zaspí, povedať, že máme za sebou perfektný, bezchybný deň skvelej matky? Ako teda postupovať tak, aby každá z nás bola spokojná vyrovnaná matka šťastného, dobre sa rozvíjajúceho dieťaťa? Skúste efektívne rodičovstvo. 

Spokojné deti tvrdia že:

  • ich učenie v škole baví
  • dosahujú dobré výsledky
  • ľahko nadväzujú vzťahy s inými deťmi
  • vedia sa ovládať
  • majú zdravé sebavedomie

Deti s narušenými vzťahmi s rodičmi tvrdia že:

  • nemajú svojich rodičov radi
  • majú pocit spútania
  • trpia depresiami a úzkosťou
  • majú sklony k násiliu
  • nevedia správne zareagovať vo vzťahoch s inými deťmi

Efektívne rodičovstvo v praxi

  1. Buďte neoblomní. Ak dieťa vytuší, že vás môže ľahko “zlomiť”, staví všetku energiu presne na túto jednu kartu a v každom prípade, kedy si bude chcieť presadiť svoje, vás bude do úmoru presviedčať až sa mu napokon podvolíte. Príklad: Vzali ste svoje dieťa plávať, no čas uplynul a vy sa začnete zberať domov. Dieťa vás presviedča starým dobrým: “Mamíííí, ešte chvííííľuuuuu!” Namiesto plesnutia po zadku, nekonečného vysvetľovania či počítania do troch si k nemu čupnite a s láskou mu raz povedzte: “Viem, že by si tu ešte chcel/a zostať, no takto sme sa dohodli a práve teraz je čas odísť. Doteraz si rozhodoval/a ty ako sa budeme v bazéne hrať, teraz pre zmenu rozhodujem ja. Tak buď, prosím, mojou pomocníčkou/pomocníkom, vezmi si uterák a kráčaj do šatne.” Potom dieťa vezmite za ruku a už mu nič viac nevysvetľujte.
  2. Choďte dieťaťu príkladom. Jedna vec je donekonečna vašej ratolesti všetko vysvetľovať, ono však napokon aj tak len skopíruje váš príklad. V prípade, že začne okolo seba nahnevane kopať a udierať do vecí päsťami, chyťte ho za ručičky, pozrite sa mu priamo do očí, predýchajte svoj hnev a povedzte: “Páčilo by sa ti, keby som sa ja takto hnevala a kopala do všetkého okolo seba?” Vášmu dieťaťu musíte hlavne ukázať, ako sa naučiť ovládať svoj hnev a nevybuchnúť.
  3. Dajte mu na výber. Budujete tak jeho zdravé sebavedomie. Ak je čas upratať hračky a ísť do pyžamka, no vaše dieťa hlasno protestuje, povedzte mu: “Chceš ísť do pyžamka teraz, alebo o desať minúť?” Samozrejme, že si vyberie druhú možnosť. V tom prípade nariaďte budík na zvonenie o desať minút a vysvetlite mu, že keď budík zazvoní, je čas na pyžamo.
  4. Dovoľte mu napraviť dôsledky. Ak chce vaše dieťa naliať do pohára džús, dovoľte mu to. Ak však pri nalievaní vyleje, nezačnite naňho kričať, že malo dávať pozor a je nemožné. Namiesto toho mu ukážte, kde v kuchyni skladujete handričku a navigujte ho, aby vyliaty džús samé utrelo. Nerobte to zaňho vy. Inak sa nenaučí, ako veci fungujú a spohodlnie.
  5. Choďte na to s múdrosťou a láskou. V prípade, že vaše dieťa má deň čo deň ráno problém vstať z postele následkom čoho je jeho meškanie do školy a vaše meškanie do práce, choďte na to inak. Jeden deň sa dohodnite s jeho triednou učiteľkou a vy nahláste v práci, že prídete o hodinu neskôr. Zobuďte dieťa ako zvyčajne a vysvetlite mu polohou ručičiek na hodinách (ak ešte nepozná čas), kedy presne musíte odísť z domu tak, ako zvyčajne. Povedzte mu, že to nechávate na ňom, nebudete kričať, ale ak bude meškať, bude to jeho hanba. Je nad slnko jasnejšie, že v tento deň sa vymotáte z domu neskôr ako zvyčajne. Možno až po 8h. Keď vaše dieťa nasadne do auta, pokojne ho odvezte do školy. Už pri vstupe do budovy pocíti, že dvere sú zamknuté a žiadne z jeho spolužiakov k školským dverám už nekráča. Po zazvonení na zvonček pri vstupe do budovy školy sa síce dostane dnu, no pri vstupe do triedy ho bude čakať nemilé prekvapenie, pretože všetci jeho spolužiaci uvidia, že prišiel do školy neskoro. S triednou učiteľkou si môžete vopred dohodnúť individuálne následky neskorého príchodu do školy.

Želáme vám veľa úspechov na ceste za láskyplnými vzťahmi s vašimi deťmi a veľa múdrosti pri uplatňovaní princípov efektívneho rodičovstva.

Obrázky zdroj: pixabay.com