5 tipov na lacnú dovolenku pre rodiny s deťmi

Pre mladé rodiny s deťmi, navyše ak je jeden z rodičov na rodičovskej dovolenke, nie je vždy jednoduché vybrať sa na letnú dovolenku do zahraničia. S našimi tipmi môžete výdaje za dovolenku výrazne znížiť, no napriek tomu si dovolenku užijete a vychutnáte naplno.

Cestujte autom. Vieme, že cesta lietadlom je pohodlnejšia, no ak máte prechodne obdobie šetrenia, dovolenka autom môže byť skvelou voľbou. Je to tiež ideálny spôsob cestovania s malými deťmi, pokiaľ si zvolíte destináciu vzdialenú nie ďalej ako 8-10 hodín. Výhodou cestovania autom je tiež to, že si môžete nabaliť do kufra oveľa viac vecí, pretože vás nelimitujú predpisy leteckej spoločnosti. Tipy na destinácie automChorvátsko, Slovinsko, Taliansko ak máte v pláne more. Ak sa chystáte na hory, okrem našich Tatier sú tu ešte Alpy, či Krkonoše.  Ak vás lákajú jazerá, v ponuke je Lago di garda, alebo Jazero Como obidve v Taliansku, niekoľko jazier v susednom Rakúsku (Neziderské jazero, Wörthersee, Wolfgangsee, Bodamské jazero, Halstatsee a mnoho ďalších), alebo “retro” dovolenka na Balatone. Extra tip: Ak zatiaľ deti nemáte a ste len dvojica, ešte lacnejšie bude, ak sa o auto podelíte s ďalšou dvojicou a náklady na benzín a diaľničné poplatky sa razom znížia na polovicu.

Ubytujte sa v apartmáne. Oproti hotelovým komplexom má súkromný apartmán jednu obrovskú výhodu: nebude to masovka. Budete mať svoj vlastný priestor len pre seba, ráno môžete raňajkovať na terase, večer grilovať a to všetko bez masy ľudí všade okolo vás a pištiacich detí pri vedľajšom stole. Áno, je pravdou, že vám nepríde každé ráno chyžná upratať izbu, no s trochou disciplíny si rodinných príslušníkov nastavíte tak, aby si každý upratal po sebe sám rovnako, ako doma. Možno mi neuveríte, no je veľa ľudí, ktorí by do hotelových komplexov na dovolenku veru nešli. Tip: Nezabudnite presurfovať ponuku ubytovacích zariadení na Airbnb. 

Ukážka obeda na dovolenke v apartmáne v Chorvátsku: cestoviny s paradajkovou omáčkou, rukola, mozarella, paradajky, miestny olivový olej s cesnakom, čerstvý chlieb z miestnej pekárne. Hotové za pár minút .-)

Ďalší ľahký obed pripravovaný v Airbnb apartmáne na road tripe na Korzike.

Stravujte sa sami. Plážové fast foody nie sú zdravé a už vôbec nie lacné. O predražených reštauráciách v rušných dovolenkových destináciách ani nehovoríme. Ak nemáte narozpočtovanú stovku eurobubákov za každé hlavné jedlo pre štyroch, skočte každé ráno do miestnych potravín, na trh a pripravujte si jedlo sami z lokálnych surovín. Nemusíte variť komplikované jedlá a upadať pri slovnom spojení “variť si na dovolenke” do mdlôb. Cestoviny, šaláty, grilované ryby, veľa čerstvého ovocia, miestny chlieb, olivový olej a vaša rodina vás vyhlási za umelkyňu kulinárskeho umenia, to vám sľubujeme.

Predsa len letecky. Ak je vašou jedinou dovolenkovou voľbou letecká doprava, nakupujte letenky v predstihu pokojne aj rok. Mrknite na weby s lacnými letenkami a vyberajte kým máte z čoho. Tip na lacné letenky: Letenky.sk; Pelikan.sk, Letenkyzababku.sk; Google.sk/flights; Skyscanner.com; Ryanair.sk atď. Využívajte možnosť cestovať len s príručnou batožinou a hneď máte ďalší spôsob ako ušetriť.

Nastavte si rozpočet. Ešte pred odchodom na dovolenku si stanovte denný rozpočet, ktorý nesmiete prekročiť. Ak jeden deň z nastavenej čiastky niečo ušetríte, pridajte to k nasledujúcemu dňu. Do plusu ísť môžete, ale do mínusu nie .-) V prípade, že sa chcete najesť v meste, rozhodne si nevyberajte reštauráciu na hlavnej ulici. Prejdite radšej zopár metrov naviac a tú svoju reštauráciu si hľadajte zastrčenú v niektorej z vedľajších uličiek. Budete prekvapení cenovými rozdielmi.

Želáme vám krásnu dovolenku .-)

Lucia

Mama dvoch slečien Chantal (14) a Laury Sofie (11), manželka admina tohto webu, Vladka :-). Autorka, prekladateľka, editorka, blogerka, manažérka, ale aj mama, gazdinká, organizátorka, multifunkčná osôbka. Písanie vždy bolo jej vášňou, či už formou blogu, alebo externe do printového časopisu pre mamičky a tiež formou prekladov kníh z anglického jazyka. Bude pre Vás zdrojom autorských článkov na rôzne spoločenské témy, ale aj kuchárkou zdravých receptov vrátane vegan a raw a inšpirátorkou pre tvorivé dielničky.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.