10 návykov šťastných ľudí

Každý z nás túži po naplnenom, šťastnom a pokojnom živote. Nemáme radi výkyvy, ani životné zákruty za ktorými sa nám neraz dýcha oveľa ťažšie. Máme radi pokojne plynúce dni bez zbytočných starostí a stresu. Nežijeme však v ideálnom svete a deň čo deň sa potýkame s nedorozumením, zakolísaním, sklamaním. Ako to robia iní ľudia, že si zachovajú rovnováhu aj napriek negatívnym vplyvom všedných dní?

  1. Netrápia sa pre maličkosti. Dokonale si naplánujete deň a potom to príde: zápchy, nestíhate, meškáte, neodovzdáte včas report, nestihnete stretnutie, dieťa vás čaká pol hodinu pred školou následne čoho príde neskoro na krúžok. Také veci sa bežne stávajú a vôbec nie sú ojedinelým úkazom v režime dňa. Nádych, výdych, pomaly počítajte do desať, len nedovoľte hnevu prepuknúť a nemíňajte si tak životnú energiu, ktorú budete ešte potrebovať.
  2. Robia správne rozhodnutia. Väčšinou sme zvyknutí odpovedať ľuďom na ich návrhy áno, alebo nie. Šťastní ľudia sa nikdy neuspokoja s niečím menším, ako si zaslúžia a ich odpoveď vždy reflektuje to, či im daná udalosť, event, alebo pozvanie môže pomôcť k osobnému rastu, alebo nie. Ľuďom s pozitívnym dopadom na ich činnosť a osobný rozvoj je vždy dobré odpovedať “áno”, rovnako ako ľuďom, ktorí ich svojou prítomnosťou dokážu pozdvihnúť a nakopnúť pozitívnou energiou. Rovnako je dobré povedať vrámci možností áno dobročinným akciám a dobrovoľníctvu. Ostatným aktivitám, toxickým vzťahom a negatívnym ľuďom je lepšie naučiť sa hovoriť nie. 
  3. Majú sa radi. Všimnite si, ako sa počas dňa správate k iným ľuďom. Ak rozdávate úsmevy všade navôkol, ochotne podržíte dvere, či odnesiete nákup, no doma sa na seba mračíte v zrkadle a častujete sa pejoratívnymi výrazmi, nastal čas na zmenu. Ak zmeníte svoj prístup a začnete aj k sebe pristupovať s láskou a ohľaduplnosťou, prestanete sa obviňovať a v duchu si za všetko nadávať, váš život bude oveľa plnší a vyrovnanejší.
  4. Majú okolo seba poriadok. Ak nikdy neviete nič nájsť, zabijete veľmi veľa času zbytočným hľadaním a ak do svojho neustáleho strácania a hľadania vecí zapojíte aj svoje okolie, začnete im pekne liezť na nervy. Udržiavajte si svoje pracovné miesto aj domácnosť prehľadnú a zorganizovanú. Poriadok okolo vás, poriadok vo vás.
  5. Vypínajú elektroniku. Nemusíte neustále nakúkať do pracovnej mailovej schránky, do súkromnej mailovej schránky, na Facebook, Instagram,  Tweeter, Viber. V čase voľna si vypnite wifi aj data a užívajte si danú chvíľu úplne inak. Športom, maľovaním, varením, rozhovorom so svojimi blízkymi, pri dobrej knihe. Nežite v sebaklame, že ak tak urobíte, niečo vám utečie. A všetky tie správy na messengeri môžu pokojne deň-dva zostať bez odpovede. Nebuďte otrokom informačných technológií, iných ľudí, prístrojov, predstáv, ktoré si o vás ľudia vytvárajú. Vo svojom voľnom čase robte len to, čo chcete a presne tak, ako chcete.
  6. Zdravo sa stravujú a cvičia. Pohyb a pestrý jedálniček udržiava telo aj myseľ v pohode. Ak sa po celom dni strávenom na kancelárskej stoličke len prepravíte domov autom a tam sa zvalíte na gauč s plným tanierom, budete sa cítiť malátny a unavený. Pohyb a vhodne zvolená strava vám, naopak, prinesú chuť do života a pružné telo, v ktorom sa budete dobre cítiť.
  7. Žijú v prítomnosti. Na občasnom chodení s hlavou v oblakoch nie je nič zlé, no neustále vracanie sa do minulosti, či odbiehanie si do budúcnosti o ktorej vôbec nič nemôžeme vedieť, dokáže naše šťastie poriadne nahlodať, ba priam zničiť. Žite v prítomnosti a hrajte len s tými kartami, ktoré vám život rozdal, inak sa vyčerpáte.
  8. Nepestujú prokrastináciu. Všetci máme nejaké sny, ktoré chceme dosiahnuť a snáď aj predstavu, ako sa k nim dostať. Tak prestaňme o nich len hovoriť a podstúpme konkrétne kroky za ich splnením. Napíšme si na papierik, čo presne chceme dosiahnuť, dokedy (konkrétny dátum) a kroky, ktoré nás k výsledku dovedú. Ten potom zavesme magnetkou na chladničku a riaďme sa ním.
  9. Komunikujú. Z času na čas máme pred sebou kľúčový rozhovor. Potrebujeme s niekým prebrať niečo, čo je pre nás dôležité rovnako ako osoba, ktorej sa to týka. V záujme zachovania vzťahu je na nás, aby sme zvolili takú formu a slová, aby sme zachovali hodnotu toho druhého a nevyvŕšili sme sa na ňom. Diplomacia, takt a slušnosť sú tri devízy k dobrej a rozumnej komunikácii. Nepokazme to.
  10. Trávia čas osamote. Denne stretneme desiatky ľudí a každý v nás niečo zanechá. Po celodennom kolotoči v práci nás čaká druhá šichta doma. Nájdime si každý deň chvíľku čas, ktorý strávime len a len sami so sebou. Či už sa vyberieme z práce domov pešo, vyvetráme si hlavu behaním, vo fitku, alebo len tak sedíme v kresle, popíjame teplý čaj a hľadíme von oknom, všetko hrá v náš prospech. Dobijeme si tak baterky a nadviažeme niť vedúcu k našej duši.  

Obrázky zdroj: pixabay.com; pexels.com

Lucia

Šéfredaktorka, editorka – mama dvoch slečien Chantal (14) a Laury Sofie (11), manželka admina tohto webu, Vladka :-). Autorka, prekladateľka, editorka, blogerka, manažérka, ale aj mama, gazdinká, organizátorka, multifunkčná osôbka. Písanie vždy bolo jej vášňou, či už formou blogu, alebo externe do printového časopisu pre mamičky a tiež formou prekladov kníh z anglického jazyka. Bude pre Vás zdrojom autorských článkov na rôzne spoločenské témy, ale aj kuchárkou zdravých receptov vrátane vegan a raw a inšpirátorkou pre tvorivé dielničky. Kontaktovať ju môžete na luciagaborova2@gmail.com.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *