Snom mnohých mladých rodín je vlastné bývanie. Častým problémom však je, že mladí ľudia nie sú schopní pokryť náklady spojené s kúpou bytu alebo domu. V tom prípade prichádza na rad hypotéka a niekoľkoročná viazanosť. Pre mnohých však skromný panelový byt neprichádza do úvahy. Ak si chcete splniť vaše predstavy o dome so záhradou, máte niekoľko možností.

Zdroj: Bigstock.com

1. Murovaný dom

Murované domy sú večnou klasikou. Na výber máte prenájom alebo výstavbu. K samotnej realizácii domu sa môžete pustiť svojpomocne alebo si zavolať na pomoc odborníkov. Mnohé stavebné spoločnosti poskytujú murované domy na kľúč, respektíve z katalógu. Dom je teda navrhnutý podľa štandardov a trendov v bývaní. Tieto domy je možné meniť podľa vašich predstáv, no len s minimálnymi zásahmi. Ak ste v katalógoch nenašli ten ideálny dom pre vás, obráťte sa na špecializované architektonické štúdiá.

Murované domy dnes dosahujú kvalitu nízkoenergetických domov, teda domov, ktorých ročná spotreba dosahuje menej ako 50kW/m2. Možná je taktiež výstavba pasívneho murovaného domu, kde ročná spotreba sa pohybuje v okolí úrovne 15kw/m2. Zaujímavou možnosťou sú tzv. aktívne domy, teda také, ktoré sú schopné vyrobiť za pomoci vlastných zdrojov viac energie, ako sa v spotrebuje.

Zdroj: Bigstock.com

2. Drevodom

Stavba klasického murovaného domu je časovo i finančne veľmi náročná. Zaujímavou možnosťou je preto stavba drevodomu. Je dôležité pripomenúť, že nie sú len aktuálnym trendom, ktorý čoskoro pominie. Drevodom si čoraz častejšie získava priazeň širokej verejnosti.

Vďaka unikátnym vlastnostiam dreva dosahuje drevodom najnižšiu možnú spotrebu energie a zároveň sa znižujú náklady na výstavbu. Výstavba drevodomov je realizovaná v čo najkratšom čase. Keďže ide o tzv. suchú stavbu, majiteľ nemusí čakať na zaschnutie stavebného materiálu a drevodom môže využívať ihneď.  Výstavba drevodomu preto trvá na len niekoľko týždňoch. Mnohé spoločnosti garantujú výstavbu murovaného domu za 3 – 6 mesiacov. Termín však častokrát nie je finálny.

Rovnako ako pri murovaných domoch, aj drevodom je možné postaviť unikátny architektonický kúsok alebo si vybrať z ponuky katalógov. Domy na kľúč je možné pozmeňovať. Ak sú však spomenuté zmeny hlbšie, vyberte si radšej výstavbu unikátneho drevodomu. V konečnom dôsledku ušetríte viac ako pri prerábaní plánu domu. Od osobných preferencii taktiež záleží, či drevodom bude dosahovať nizkoenergetickú alebo pasívnu kvalitu.

Zdroj: Bigstock.com

Cena rozhoduje

Finálna cena murovaného domu ako i drevodomu záleží od množstva parametrov. Okrem zastavanej či úžitkovej plochy je nutné do kalkulácii pridať informácie o stavebnom pozemku ako aj o kvalite stavebného materiálu.

Drevodomy ako i murované domy je možné zaobstarať v niekoľkých formátoch. Najobľúbenejšie sú bungalovy Cena murovaného bungalovu so zastavanou plochou 145m2 a úžitkovou plochou 114m2 sa pohybuje od 120 000-170 000 eur. V prípade drevodomu sa cena pohybuje od 100 000- 140 000 eur.

Ak teda nájdete vhodný pozemok, zvažujte aj možnosť výstavby drevodomu. Kvalita je vyššia ako pri výstavbe murovaných domov a zároveň finálna cena je oveľa priaznivejšia.